Londra’da kadın paneli

Roj Kadın Meclisi öncülüğünde önceki gün gerçekleştirilen panelde, İnsan Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Eren Keskin konuştu.

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği panelde konuşan Eren Keskin, konuşmasına kadın tutsaklara yönelik uygulamaları anlatarak başladı. Kadın mahkumlarla ilk defa kendi hapisliği sırasında karşılaştığını ve çalışmalara başladığını anlatan Keskin, “Genelde Kürt ve siyasi kadın mahkumlar bize başvuruyordu; ama zamanla diğer mahkumlar da başvurmaya başladı. Fakat biz başvuruları değerlendirirken mevcut hukuk ve uygulamalardan dolayı birçok sorunla karşılaşıyoruz. Türk Ceza Kanunu, kadını bir birey olarak değil, yalnızca ailenin bir parçası olarak görüyor. Böylelikle de kadın yok sayılıyor” diye konuştu.

Kendi kadınlarını yaratıyorlar

2005 yılında tecavüz tanımının genişletilerek cinsel tacizin de suç olarak tanımlanmasına karşılık, uygulamada bir değişiklik olmadığını anlatan Keskin, bu tür davalarda en önemli sorununun cinsel şiddetin belgelenememesi olduğunu dile getirdi: ‘Kızlı-erkekli öğrenci evleri’ ve kürtaj gibi gündemlere de değinen Keskin, şunları söyledi: “Türkiye’de birbirleriyle kavga eden iki kesim var: Kemalistler ve İslamcılar. Aslında birbirlerinden hiçbir farkları da yok. Aksine birbirlerini üretiyorlar. Ermeni Soykırımı, Kürdistan meselesi, Kıbrıs’taki askeri işgal gibi birçok konuda olduğu gibi, kadına bakışta da aynı düşünüyorlar. Hem Kemalist, hem de İslamcı düşünce yapısı kendi kadınını yaratmaya çalıştı. Bu kesimlerle mücadelede ise, Kürdistanlı kadınlar büyük rol oynadı.”

‘Mutlaka kazanacağız’

Barış süreci hakkındaki düşüncesi sorulan Keskin, kazanılan hiçbir şeyin bahşedilmediğini, mücadeleyle kazanıldığını ifade ederek, “Mutlaka kazanacağız” dedi. Erdoğan ve Barzani’nin Amed’teki görüşmesine de değinen Keskin, “Kürtler, onca baskı ve yok etme politikasına rağmen direnen bir halktır. Erdoğan’ın son oyunu da Kürtleri bölmeye yetmez” dedi.

Y. ÖZGÜR POLİTİKA/LONDRA

Yazarın diğer yazıları

    None Found