Macron’dan Valls’e ret

Fransa Gündemi

Fransa’da Macron geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimle cumhurbaşkanlığı koltuğunu garantiledi. Birinci turda yüzde 24 oy ikinci turda Le Pen barikatı nedeniyle yüzde 62 oranında oy alan Macron şimdi ekibiyle birlikte Haziran ayında gerçekleşecek olan iki turlu milletvekili seçimlerine hazırlanıyor. Macron karşısında yenilgiye uğrayan Marine Le Pen, milletvekili seçimlerine odaklanırken, Parti içerisinde bulunan 27 yaşındaki yeğeni Marion Maréchal-Le Pen aktif siyaseti bırakma kararı aldı. Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olması beklenen Marion Maréchal-Le Pen, Ulusal Cephe’nin aynı zamanda güneydoğu bölgesi liderliğinden de ayrıldı. Haziran seçimi öncesinde Le Pen’in partisinden yeni kopmaların olması bekleniyor. Diğer taraftan kendi partisi içerisinde hezimet yaşayarak cumhurbaşkanı olmayan Valls, seçim sürecinde Macron’u desteklemişti. Pazar günü yapılan seçimle Macron’un seçilmesinin ardından Valls, gözünü Haziran’da kurulacak kabineye dikti. 

Bir önceki Sosyalist hükümetin önce İçişleri Bakanı ardından ise Başbakan olan Manuel Valls, Europe 1 radyo kanalında seçimler üzerine yapılan programa katılım sağladı. Valls, Yürüyüş hareketine faydalı olacağını belirtirken, milletvekili olarak Yürüyüş hareketi içerisinde yer alabileceğini açık bir dille ifade etti. "Sosyalist Parti öldü. Artık geride kaldı. Genel seçimlerde Emmanuel Macron’un hareketinden aday olacağım ve tüm arkadaşlarımı beni izlemesi için davet ediyorum" diyen Valls’in açıklamasının ardından bir açıklamada Macron’un sözcüsü Benjamin Griveaux’dan geldi: "Adaylık için başvuruda bulunması gerekiyor. Hareketimizde kimseye ayrıcalık gösterilmeyecek, eski bir başbakan olsa bile." Kulislerde Griveaux’un açıklamasının ardından basın eski Başbakan Manuel Valls’in milletvekili adaylığını red edildiğini yazdı. 

Fransa’da milletvekili seçimleri 11 ve 18 Haziran tarihlerinde iki tur şeklinde gerçekleşecek. Toplamda 577 milletvekili seçilecek. İlk turda bir milletvekilinin seçilmesi ancak yüzde 50 olmasına bağlı. Yüzde 50 oyun altında oy alan adaylardan ilk turda 12.50 üzerinde oy alan adaylar ikinci turda yarışacak ve en yüksek oyu alan aday milletvekili olabilecek. Haziran seçimleri için bütün partiler kollarını sıvamış durumda. Bölgelerin dengelerine, cumhurbaşkanlığı için seçimin ilk turunda alınan oy oranlarına göre adaylar yeniden gözden geçiriliyor. Diğer partilere göre Yürüyüş hareketi yani Macron’un ekibi Pazartesi gününden itibaren adaylar konusunda yoğunlaşmış bulunuyor. 

Macron’un hangi bölgede kimleri milletvekili adayı göstereceği merak konusu. Bu konuda en hızlı talep ise Valls’ten geldi. Kulislerde Valls’in hem milletvekili hem de kabine de yeniden başbakan olma gibi bir beklenti içerisinde olduğu ifade ediliyor. Valls’in yıpranan siyasi kimliği nedeniyle Yürüyüş hareketi tarafından tercih edilmeyeceği belirtiliyor. Diğer taraftan Sosyalist Parti ve Cumhuriyetçilerin tabanı ve önemli isimlerin şimdiden Macron’un hareketine dahil olduğu konuşuluyor. Bunların arasında önemli isimlerden Bernard Kouchner’in Macron’u desteklediği ve milletvekili adayları konusunda Macron’un akıl hocalarından biri olduğu ifade ediliyor. 1999-2001 yılları arasında Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu başkanlığı görevinden sonra Kouchner 2007’de son olarak dönemin Sosyalist Partisi’nin Dışişleri Bakanlığı yapmıştı. Yahudi lobisinin önemli isimlerinden olan Kouchner’in Macron’un seçilmesinde büyük etkisi olduğu ifade ediliyor. 

Fransa’da yeniden bir seçim sürecine kilitlenirken, geçtiğimiz Pazar kötünün iyisini seçme pozisyonuna gelen Fransız halkının yaşadıklarından ders çıkarması bekleniyor. Diğer taraftan cumhurbaşkanı adayı olamadığı saatten hemen sonra kendi partisini satarak Macron’a destek sunan Valls gibi isimlerin meclise geri dönmek için dümeni bu kez nereye kıracağı ise merak konusu!

Yazarın diğer yazıları