Mağdurların yüzde 80’i kadın

GRETA olarak bilinen “İnsan Ticaretine Karşı Avrupa Konseyi Uzman Grubu” Türkiye ile ilgili ilk raporunu açıkladı.

Euronews’de geçen habere göre, temel hak ve hürriyetleri denetlemekten sorumlu olan Strasbourg merkezli Avrupa Konseyi, Türk hükümetini insan kaçakçılığına maruz kalan “mağdurların daha iyi koruma altına alınması“ konusunda uyardı. 131 sayfalık raporda, mağdur olarak tespit edilen kadın, çocuk ve erkeklere “düzgün şartlarda yeterince kalacak yer sağlanmadığı, bu durumun topluma entegre olmalarını zorlaştırdığı” ifade edildi.

Kaçakçılar serbest bırakılıyor

Türkiye’nin de 1949 yılından bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin çalışmasında, mağdurların çoğunun tespit çalışması yapıldıktan hemen sonra geldikleri ülkeye geri gönderildikleri, bu yüzden mahkeme sürecine katılamadıkları, istatistiklerin ise insan kaçakçılarının çoğunun serbest bırakıldığını gösterdiği bilgileri yer alıyor.

Raporda yeni düzenlemelerin geliştirilmesi doğrultusunda sivil toplum örgütleri ve sağlık görevlileri ile işbirliği içinde çalışılması isteniyor.

Giderek artıyor

Raporda, mağdurların ülkelerine geri gönderilme şeklinin temel hak ve hürriyetlere ve güvenlik konusuna uygun bir şekilde yapılmasının önemine vurgu yapılıyor.

Raporda T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün aktardığı bilgilere göre Türkiye’de 2014 yılında 50 insan kaçakçılığı mağduru olduğu belirtildi. Bu rakamın giderek yükselerek 2018’de 134’e ulaştığı belirtiliyor. Mağdurların yüzde 80’inin Suriye, Kırgızistan, Özbekistan, Fas, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’dan gelen kadınlardan oluştuğu bilgileri yer alıyor.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found