Marînê harabeleri yıkılıyor

Nusaybin’de bulunan tarihi Marînê harabeleri kaderine terkedilmiş durumda. Roma ve Bizans dönemi izlerini taşıyan Bagok dağı eteklerindeki harabeler, çoğu zaman hayvanların konulduğu ağıl olarak kullanılıyor ve yıkılmakla yüz yüze.

Nusaybin’e bulunan ve Roma ile Bizans döneminden kalma kalıntıların olduğu Marînê harabeleri bakımsızlık ve ilgisizlikten yıkılmakla karşı karşıya. Roma ve Bizans dönemi izlerini taşıyan Bagok dağı eteklerindeki harabeler, bakıma muhtaç iken, bölgede henüz arkeolojik herhangi bir çalışma yapılmış değil. Birden çok harabe ve mağarayla tarihe yolculuk yaptıran eserlerin çoğu bakım yapılmadığı için toprak ve ot yığını arasında kalmış. Çoğu zaman ağıl olarak kullandığı harabeler için bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmış değil. Kabartma ve yazı izlerin olduğu harabelerin koruma altına alınmasını isteyen köylüler, yeni bir çalışma yapılması durumunda harabeler içinde yeni şeyler keşfedileceğini söyledi.

Askeri operasyonlar harabelere zarar verdi

Geçmişten bu yana sürekli savaş gören köy ise tarih boyunca birden çok uygarlığı içinde barındırıyor. Timur Cizre’yi almaya gelirken köyde bulunan halkın Timur’a karşı çıkması sonrasında bütün köylüleri kılıçtan geçirmesi ile anılan köy, tarih boyunca gördüğü savaşların sonuncusunu 90’larda görmüş. Bagok dağı eteklerinde bulunması nedeniyle sürekli askeri operasyonların yaşanması nedeniyle harabeler zarar görürken, köy koruculuk dayatmasını kabul etmeyince boşaltılıp, yakılmış.

Mezopotamyanın en eski şehirlerinden 

Marînê harabeleri Nusaybin ilçesinin 15 km kuzeydoğusunda. Asurilerin Merdis, Komukların Mariis adını verdikleri Marînê, Mezopotamya’nın en eski ve en büyük şehirlerinden biridir. Değişik tarihlerde çokça el değiştiriyor. Tarihin çok eski bir şehri olan Marînê, bugün taş ve toprak yığını durumundadır. Harabeler arasında Roma, Bizans ve Süryani Kadim cemaatine ait birçok kilise kalıntısı görülmüştür. Şehrin batısında bulunan kale, Marînê’nin geçmişi hakkında bilgi verebilecek niteliktedir. Kuzey yönüne isabet eden kesimde saraylar, kiliseler, kayaların üzerinde ve mağara girişindeki çivi ve strangila yazılar, çeşitli kabartma resimleri görülmeye değer şaheserlerdir. Şehrin üst mahallesi sayılabilecek mağaraları, mezarlardan oluşmaktadır.

Marînê bir daha şenlenmedi

Harabelerde akarsu olmadığı için her evin bir sarnıcı olduğu anlaşılıyor. Ayrıca alt doğusunda 60x60x60 m ölçülerinde kayadan oyma, tavanları kemer biçiminde birbirlerine birer ara duvarla ayrılmış 4 sarnıcı var. Timur Cizre’yi almaya giderken, köy halkının (Timur’a karşı geldiğinden) kılıçtan geçirildiği ve böylece Marînê’in bir daha şenlenmediği söylenmektedir.”

MARDİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found