Mars’ta buzul yatağı bulundu

NASA, Mars’ta Van Gölü’nün 100 katı ve ABD’nin en büyük gölüyle aynı büyüklükte bir buzul yatağı tespit etti. Austin kentindeki Texas Üniversitesi’nden bilim insanlarının liderliğindeki bir ekip, büyük bir buzul yatağı tespit etti.

Amerikan Jeofizik Birliği’nin resmi yayını Jeofizik Araştırma Yazıları tarafından hazırlanan bir raporda, Mars’ın Utopia Planitia bölgesinde 375 bin kilometrekarelik buz tabakası bulunduğu duyuruldu.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Jet Propulsion Laboratuarının internet sayfasında yapılan açıklamada ise buzul havzanın çapının 2 bin 50 mil (3 bin 300 kilometre) uzunluğunda olduğu bildirildi.

Buzulun, ABD’nin en büyük gölü Superior ile aynı boyutta olduğu ifade edildi. 

Bitlis ili sınırları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölü Van Gölü’nün yüzölçümü 3 bin 713 kilometrekare.

Keşfin uzay aracının radarıyla gerçekleştirildiğini duyuran NASA, ayrıca bu keşfin Mars’ın tarihi ve gelecekte olası su kaynaklarının belirlenmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.  

CALIFORNIA

Yazarın diğer yazıları

    None Found