Mazlum Doğan kitabını nasıl yazdı?

PKK merkez komite üyesi Mazlum Doğan’ın Diyarbakır Zindanı’nda kaleme aldığı “Direnmektir Yaşamak” kitabının nasıl dışarıya çıkarıldığını Fidan Yıldırım anlatıyor.

FİRAZ BARAN / KÖLN

PKK tarihinde halka en çok mal olan sloganlardan biri “Berxwedan Jiyan e”, yani “Direnmektir Yaşamak” sloganı oldu. Bu söz, 21 Mart 1982 günü şahadete ulaşan PKK Merkez Komite üyesi Mazlum Doğan’a ait.

Mazlum Doğan bu sözü teslimiyetin dayatıldığı ve hergün işkencenin uygulandığı Diyarbakır Zindanı‘nda söyledi. Doğan, bu sözü pratikte de yerine getirdi ve direnişiyle örnek oldu.

Bunun üzerine devletin kurallarını kabul eden binlerce tutsak onu izledi ve direnişe geçti. Direniş kazandırdı. Artık devlet onlara “Asimile edebilirim”, “Ajanlaştırabilirim” gözüyle değil siyasi tutsak olarak baktı. Aynı zamanda bu söz Mazlum Doğan’ın zindanda yazdığı bir kitabın da ismi… Bu kitap 1981 Nisan ayında yayınlandı. “Direnmek Yaşamaktır” isimli kitap PKK tarihinde kadro, taraftar ve sempatizanların en çok okuduğu önemli bir başucu kitabı oldu.

Kağıt mendillerde dışarı çıkarıldı

Peki bu kitap hangi koşullarda yazıldı ve nasıl dışarıya ulaştırıldı? Filmlere konu olacak bir hikayesi var… Mazlum Doğan kitabı kağıt mendile yazarak dışarıya ulaştırıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Bu sorunun yanıtı 1977 yılından bu yana PKK saflarında mücadele eden Fidan Yıldırım’da. Kitabın yazılış hikayesini de ondan dinliyoruz:

“1980 Ekim ayında Suriye’ye geçtim. Mayıs 1982’ye kadar Ortadoğu alanında yer aldım. Şam’da Önderliğin bulunduğu evdeyken o notlar gelmişti. 1981’in ilk ayı olmalı. Kağıt mendil üç kattı. Mazlum arkadaş tek kağıdına çok küçük harflerle yazmış ve güzelce katlanmıştı. Dışarıya ulaşan nüsha, kağıt mendilin o katlarından birine, çok küçük harflerle yazılmış notlar biçimindeydi. Dışarıya rahatça çıkarabilmek için uygulanan bir yöntem. Bir arkadaş mahkemeye çıkarılıyor. Onun serbest bırakılacağı tahmin ediliyor ve kağıt mendil taşıyormuş gibi gömleğinin cebine koyuluyor. Sorgudan gelenlerden aldığı bilgiler temelinde işkence yöntemlerini ve işkenceye karşı direnme yöntemlerini cezaevindeki bir eğitim kitapçığı olarak düşünerek kaleme alıyor. Olağanüstü küçük harflerle, mavi tükenmez kalemle, büyük bir özenle yazılmıştı. Ben o zaman onları daha okunaklı boyutlarda deftere yazdım ve sonra Serxwebûn Yayınları’nda kitap haline getirildi. Kağıt mendilin yırtılmaması ve zarar görmemesi için büyük özen gösterdik. İlk basım 8 Nisan 1981’de yapıldı. Eğitim materyali olarak partinin bütün alanlarında okundu. Sonraki yıllarda da partinin kadroları ve sempatizanları arasında en çok okunan kitaplardan biri oldu.“

Yazarın diğer yazıları

    None Found