Menendez’den Erdoğan soruları

New Jersey Senatörü Bob Menendez, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlamasına yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Trump’a tepki gösteren Menendez, “Başkan Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlarken aynı zamanda gittikçe artan bir şekilde ABD ve müttefiklerimizin çıkarlarına aykırı hareket eden, Putin’e arkadaş olan, bir otoriter olarak bilinen insan hakları ihlalcisini ağırlayacak” dedi.

ABD’li senatör Menendez, “Trump bu ziyareti Amerika’yı, prensiplerimizi ve müttefiklerimizi savunmak için kullanmalı. Bunu, Türkiye’nin henüz yanıtlamadığı birçok ciddi soruyu gündeme getirerek yapabilir” diyerek şu 10 soruya cevap aradı:

 • Türkiye, Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alma ve alma kararından vazgeçecek mi?
 • Trump, İran yaptırımlarının delinmesi konusunda tarihteki en büyük faaliyete bulaşan bir Türk kurumu olan Halkbank’a yaptırım uygulayacak mı?
 •  Trump, Türk destekli kuvvetlerin Suriye’deki işlediği savaş suçlarına dair komisyonu kabul edecek mi? Türkiye’yi davet ederek Suriye’nin işgaline yeşil ışık yaktığı ve işlenmesinde etkisi olan savaş suçları…
 • Trump, bölge genelindeki komşularına karşı Türkiye’nin saldırısına dayanacak mı?
 •   Trump, Erdoğan’ın Rusya Federasyonu ile günden güne daha da yakınlaşma gösteren ilişkisini kınayacak mı ya da kabul edecek mi?
 • Trump, Erdoğan’ın Türkiye’deki demokratik sürece saldırısından hesap soracak mı? Sivil toplum gruplarına, üniversite profesörlerine ve haksız yere gözaltına alınmış diğer kişilere sahip çıkacak mı? Burada (ABD’de) özgür basını şeytanlaştırırken bile gazetecilere sahip çıkacak mı?
 • Trump, Erdoğan’ın Libya’daki Birleşmiş Milletler silah ambargosu ihlallerini görmezden gelecek mi?
 • Trump, Erdoğan’ın korumaları tarafından 2017’de barışçıl protestoculara ve DC polisine yönelik şiddetli saldırıları görmezden gelecek mi?
 •  Trump, Türkiye’nin 1000 yıldan fazla bir süredir dünyanın en büyük Rum Ortodoks Kilisesi olan Ayasofya’yı camiye çevirme çabalarını kabul edecek mi?
 • Ekümenik Patrik Bartholomew’in dini özgürlüğünü savunacak mı?

Menendez, bu 10 maddeyi sıraladıktan sonra “Önce Amerika diyor ama buna rağmen bu sıraladığım sorunlar karşısında Trump, Ankara ve Moskova’nın taleplerini karşıladı” eleştirisini yöneltti.

Trump bunları sormayacaktır

New Jersey Senatörü Bob Menendez’in Trump’a yönelttiği 10 maddelik manifesto gibi Erdoğan sorularının bir benzeri ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi Brett McGurk’tan geldi.

“Trump’ın belki Erdoğan’a sormayı isteyebileceği 15 basit soru ama bunları sormayacaktır” diyen Mcgurk, şöyle sıraladı:

 • Bağdadi, Türkiye sınırından 5 kilometreden daha az ötede iyi hazırlanmış tünellere sahip güvenli bir evde tam olarak nasıl yaşıyordu?
 • Bağdadi’nin iki numaralı elemanı, sizin sınırınızda tamamen kontrol edebileceğiniz küçük bir kasaba olan Cerablus’ta neden bulundu?
 • ABD’nin QSD’yi sınırınızdan 30 kilometre uzağa çekmesini talep ettiğinizde, Bağdadi’nin ailesiyle sınırınızın 5 kilometre ötesinde yaşadığını biliyor muydunuz?
 • Neden sıkça Suriye’yi kontrol etmek ve kontrol altına almak için iddia ettiğiniz bölgeler, El Kaide ve/veya DAİŞ liderleri için bir izinli cennete dönüştü?
 • Son birkaç hafta içinde, Bağdadi’nin eşinin de aralarında olduğu çok sayıda yakınını tutukladığınızı iddia ediyorsunuz. Peki neden şimdiye kadar dünyanın en çok aranan teröristlerinin bu akrabalarını tutuklamadınız? Peki Türkiye’de ne yapıyorlardı?
 •  Birçoğu El Kaide ve DAİŞ’in bel kemiği haline gelen 40 bin yabancı savaşçı Türkiye’den Suriye’ye nasıl serbestçe geçiş yapabildi?
 • Neden sınırınızı DAİŞ’e kapatmaya yardımcı olmak için size yöneltilen özel talepleri defalarca reddettiniz? Ve sonra neden sadece QSD’nin DAİŞ’i yenmesinin ardından sınırı kapattınız?
 • Suriye’de Putin ve Rus kuvvetleriyle ortak devriyelerini kabul ederken Amerikan ordusuyla komşu bölgelerdeki ortak devriyeleri neden reddettiniz ve ardından Kuzey Suriye’nin üçte ikisinde sebebsiz bir saldırı ile birliklerimizi Esad ve Rusya’ya karşı büyük tehlike altına soktunuz?

Biden’dan Erdoğan eleştirisi

ABD’de 2020 başkanlık seçimlerinin güçlü aday adaylarından Joe Biden, Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeye tepki göstererek, ”Trump önce Erdoğan’a Kürtlere karşı etnik temizlik için yeşil ışık yaktı, şimdi de kollarını açarak karşılıyor” dedi.

Trump’a yönelik azil soruşturmasındaki ‘görevini kötüye kullanma’ suçlamasının merkezindeki isim olan Biden, Twitter’dan paylaştığı mesajda, iki liderin görüşme öncesinde 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasından söz etmesine tepki gösterdi. Biden, şu mesajı paylaştı: “Trump Erdoğan’a önce, IŞİD’i yenilgiye uğratmamız için bize yardım eden Kürtlere etnik temizlik yapması için yeşil ışık yaktı. Şimdi de Erdoğan’ı kollarını açarak ve rant anlaşmalarıyla karşılıyor. Şu kanaate varmamak, bir kez daha, zor: Trump’ın politikalarını ABD’nin çıkarları değil şahsi çıkarları belirliyor.”

Trump’a yönelik azil soruşturmasının merkezinde, ABD Başkanı’ın görevini kötüye kullanarak 2020 başkanlık seçimlerindeki güçlü rakiplerinden Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın soruşturulması için Ukrayna’ya baskı yaptığı şüphesi bulunuyor.

Ziyareti utanç verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beyaz Saray’a varmasından kısa bir süre önce yazılı bir açıklama yapan Temsilciler Meclisi Çoğunluk lideri Steney H. Hoyer, ziyareti “utanç verici” olarak niteledi.

Hoyer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı resmi bir ziyaret için ağırlıyor olması utanç verici. Bugünkü ziyaretle Başkan Trump, iktidarı tekelleştiren, ülkelerini otokrasiyle yönetmek isteyen, ülkelerinde demokrasiyi ortadan kaldırmak ve ayrılıklarla etnik çatışmaları kendi meşruiyetlerini desteklemek için kullanan yabancı liderlere göz yuman tavrını tekrar etmiş oluyor. Kongre, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonunu zaten sert şekilde kınadı. Şimdi de Türkiye’nin desteklediği Suriyeli grupların insan hakları ihlali yaptığına dair delillerin arttığını görüyoruz. Başkan Trump, Türkiye’nin Suriye’ye operasyonunu hoş görmekten vazgeçmeli ve Türkiye’ye Suriye’den çekilmesi ve yıllarca ABD’nin arkasında duran sadık müttefiklere saldırılarını sonlandırması gerektiği konusunda net mesaj vermeli. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’de uyguladığı baskıyı azaltması çağrısı yapmalı. Bu nedenlerle yönetim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kolları açık karşılamamalı.”

Senatör davetine tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın, bir grup Cumhuriyetçi senatörü Erdoğan’la bir araya getirmesine, Demokrat Senatör Chris Murphy’den tepki geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Erdoğan ile baş başa görüşmesinden sonra senatörlerle ayrı bir görüme ayarlaması tartışma yarattı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Chris Murphy, Trump’ın senatörlere davetini şu sözlerle yorumladı: “Açık konuşalım; Trump Cumhuriyetçi senatörleri Erdoğan’la görüşmeye davet ediyor ki, kendisi sert davranmadan ‘Erdoğan’a karşı serttim’ mesajını verebilsin. Yani Erdoğan bir süre bir miktar hafif eleştiriye katlanacak ve sonra yeniden Trump’tan ne istiyorsa almaya devam edecek.” sını bloke edebiliyor.

Soykırım tasarısına blokaj

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Ermeni Soykırımı’nın Senato tarafından tanınmasını öngören bir karar tasarısının oylanmasını bloke etti.

Demokrat Senatör Bob Menendez, karar tasarısının Genel Kurul’da oylanmasını talep etti. Cumhuriyetçi Senatör Graham, tasarının oylanmasına karşı görüş bildirdi ve oylamayı bloke etti. Graham’in söz konusu kararının, Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı Cumhuriyetçi senatörlerin katıldığı toplantıdan birkaç saat sonra gündeme gelmesi dikkati çekti.

ABD Senatosunda yapılacak tasarı oylamalarında herhangi bir senatör, karşı görüş bildirerek oylamanın yapılmasını bloke edebiliyor.

Yazarın diğer yazıları

  None Found