Mesajı yol göstericidir

HDP binasında başlattığı, cezaevinde sürdürdüğü ve tahliye olduktan sonra evine taşıdığı açlık grevini, 85. gününde Öcalan’ın çağrısıyla bırakan Salih Tekin, Öcalan’ın mesajının halklar için yol gösterici olduğunu söyledi.

 HDP Amed İl binasında 3 Mart’ta milletvekili Dersim Dağ ile birlikte açlık grevine başlayan Salih Tekin, ikinci polis baskınında gözaltına alınarak tutuklandı. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konulan Tekin, 5 Nisan’da tahliye edildikten sonra eylemini evinde sürdürdü. Tekin, Öcalan’ın 26 Mayıs tarihinde avukatlarıyla gönderdiği mesajın ardından eylemine son verdi. Tekin, kaldırıldığı özel bir hastanede tedavisinin ardından taburcu edildi.

Evinde doktorların verdiği beslenme programıyla tedavisini devam ettiren Tekin, Öcalan’ın 21 yıldır tek kişilik hücrede olmasına rağmen Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için sürekli çözüm önerileri ve projeler sunduğuna dikkat çekti. Tekin, “Sayın Öcalan’ın çözüm perspektifi, kolektif özgürlükleri esas alan demokratik konfederalizm dediğimiz toplumsal bir sistem perspektifidir. Sayın Öcalan’ın ‘Asıl bundan sonrasında bana yeterli yoğunluk ve irade ile eşlik etmenizi özenle belirtiyorum’ söylemi, 21 yıldır tek bir hücrede tüm imkansızlıklara karşın halklaşmayı yansıtan bir durumu ifade eder. Ortadoğu’da özgür ve demokratik yaşamdan yana tavır alan herkes, bu düşünceleri esas almalıdır” şeklinde konuştu.

Toplumsal mücadele şart

 Ortadoğu genelinde ve Türkiye özelinde halkların nefes alamadığı faşist bloklarla karşı karşıya olduklarını ifade eden Tekin, faşist zihniyet ve kirli bloklara karşı toplumsal mücadelenin şart olduğunu söyledi. Tekin, Öcalan’ın “Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır” mesajının demokratik değerlere inanan her insanın sahiplenmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: “Ortadoğu’daki siyasi tıkanmışlığa ve halklara nefestir. Barışı savunmak ve demokratik değerleri korumak herkesin sorumluluğundadır. Mesajların iyi anlaşılması gerekiyor ve herkesin sahiplenmesi gerekiyor. Barışı ve demokratik değerleri savunmak herkesin boynunun borcudur.”

Öcalan’ın halklar arasına barış ve demokrasi köprüleri kurmak istediğini vurgulayan Tekin, “Bunun için mücadelemiz büyüyerek, sürecektir. Sayın Öcalan’ın belirlemeleri, Kürt halkı ve bölge halkları için yol göstericidir. Demokratik değerleri yaşamsallaştırmak için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found