Mevsimin normal olmayan sıcakları

Almanya’da havalar bugünlerde mevsim normallerinin üzerinde. İtiraf edelim ki bunaltıcı sıcaklardan büyük bir çoğunluk şikayetçi değil. Güneşin gülümseyen yüzü, sıklıkla yağmur ve soğuk gören bir coğrafyada daha sempatik geliyor insanlara. Bulunan her kaçamak bir tatil edasında değerlendiriliyor.

Kışın soğuk, kasvetli havası karşısında güneşi özleyenler için oldukça sevindirici gelse de, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde olması iklimdeki geri dönülmez değişikliğe işaret ediyor. Küresel sıcaklıktaki artış dünyadaki iklim dengelerini de bozuyor ve nihayetinde günlük yaşamımıza etkileri de artık hissedilir boyutlarda. Uzmanların işaret ettiği üzere 1881 yılından bu yana hava sıcaklığında 1.5 derece artış söz konusu. Haziran ayı da 72 yılın en sıcak Haziranı olarak kayıtlara geçiyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin verilerine göre geçtiğimiz son 4 yıl 170 yılın en sıcak dönemi idi ve her geçen zaman sıcaklık artmaya devam ediyor.

Sıcak havalar devam ederken, Almanya’nın Bonn kentinde 190 ülkeden temsilcilerin katıldığı İklim Müzakereleri olarak adlandırılan toplantılar dizisi yapıldı. Yaklaşık iki hafta süren, iklim değişikliklerine yönelik küresel anlamda kararlar almak için ara dönem tartışmalar yapılan müzakerelerde henüz hedeflenen doğrultuda kararlar çıkmadı. Müzakerelerin ardından iklim zirvesi COP25’e ev sahipliği yapacak ülke Şili olarak belirlendi.

Müzakereleri iklim aktivistleri de ziyaret etti. Özellikle son dönemlerde önemli eylemlere imza atan Fridays for Future aktivistleri de bu ziyaretçiler arasındaydı. Aktivistler iklim değişiminin önüne geçmek amacıyla uygulanacak yöntemlerin hemen hayata geçmesini istiyor. Müzakerelere katılım da bu doğrultuda gerçekleşti.

Bildiğiniz gibi Almanya’da son yıllarda önemli iklim eylemleri gerçekleşiyor. Hambach Ormanı’nda linyit kömür ocağının genişletilmesi nedeniyle ağaç kesilmesini engellemeye çalışan yüzbinlerce çevreci dünyaya sesini duyurmayı başarmıştı.

Yine geçtiğimiz günlerde iklim aktivistleri Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan ve RWE tarafından işletilen Garzweiler Maden Ocağı’na giderek eylem yaptı. Madeni bloke etmeyi başaran eylemciler, etkili bir eylem gerçekleştirdiler.

Almanya’da 2038’e kadar kömür santrallerinin kapatılması hedefleniyor, 2050 yılına kadar ise karbon salınımını sıfıra indirilmesi taahhüt ediliyor. İklim aktivistleri, bu süreci zamana yaymadan, örneğin maden ocaklarının tamamen kapatılmasını istiyor.

***

İklim zirvesinde kısır tartışmalar devam ederken, iklimin dönüşümü doğada yaşayan canlılara zarar vermeye devam ediyor. Aşırı sıcaklarda doğaya entegrasyonu yitiren canlılar kitleler halinde ölüyor. Nitekim geçtiğimiz yıl yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı suda yaşayan canlılar da toplu ölümler görülmüştü.

Elbette tek zararı bu değil. Doğanın dengesi değiştikçe, geri dönülmez tahribatlar da her geçen gün artıyor, mevsimler de normal işleyişinin her yıl biraz daha dışına çıkıyor.

Aşırı sıcakların bana göre tek kazananı ise serinletmeyi sağlayan aletler satan mağazalar, firmalar. Zira şimdi satış rekorları kırılıyor.

Yazarın diğer yazıları