Mezardan çıktı Şam’a göz koydu

Türk faşizmi ve ırkçılığının öncü ismi Devlet Bahçeli açık bir şekilde Şam’ın işgal edilmesini telafuz ederek, Türk devletinin gerçek niyetini ortaya koydu. Suriye’de savaş sahasında ise Suriye ordu güçleri M5 karayolunu tümüyle denetime alırken, çeteler bir askeri helikopteri düşürdü.

İdlib kentine yakın Taftanaz’da yığınak yapan Türk askerlerine yönelik önceki günkü bombardımanda çok sayıda Türk askerinin ölümünün ardından, Türk ordusunun Suriye’ye asker ve ağır silah sevkiyatı yoğunlaşırken, dün partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, Şam’ın işgal edilmesini istedi.

Türk Cumhubaşkanı Recep T. Erdoğan da Bahçeli’ye paralel, Suriye’de daha fazla işgal için tehditlerde bulundu, planlarını bugün açıklayacaklarını ifade etti.

Öte yandan İdlib’de çatışmalar daha da şiddetlendi, Türk devletinin himayesindeki çeteleri bir Suriye savaş helikopterini düşürdü, Suriye ordu güçleri ise stratejik M5 karayolunu tümüyle çetelerden temizledi.

Türkiye El Kaide kökenli çeteleri koruyor

Aralıktan beri zaman zaman ‘ateşkes’ ilanlarıyla kesilse de  Türk devletinin himayesindeki Heyet Tahrir El Şam, DAİŞ ve diğer El Kaide kökenli çete örgütlerinin işgali altında bulunan İdlib vilayetine dönük Suriye ve Rusya’nın operasyonu sürüyor. Suriye ve Rusya çok hızlı ilerleme sağlarken, Türk devleti ise operasyondan rahatsızlığını Suriye ve müttefiklerine savaş açacak kadar ileri götürdü. Sürekli, ilerleyen Suriye ve Rusya ordusunun operasyon kolu üzerinden oluşturduğu askeri üslerle söz konusu operasyonu engellemeye çalıştı.

Ancak daha önce resmi açıklamalara göre 8 Türk askerinin ölümünden sonra önceki günde İdlib kenti üzerindeki stratejik Taftanaz bölgesinde yığınak yapan Türk ordusu ve çeteleri bombalandı. Türk Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 5 askerin öldüğü, 5’nin de yaralandığı ileri sürülürken farklı kaynaklar Türk ordusunun çok daha ağır kayıplar verdiğini belirtiyor.

Millet plan yaparak Şam’ı işgal edecek!

Çatışmaya varan durum, Türk devletinin Suriye’yi açık bir şekilde işgal etmeyi amaçladığını gösteriyor.

Dün Türk faşizmi ve ırkçılığını öncülüğünü yapan ve bir süreden beri hastalıkla cebelleşen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada işgal niyetini şu cümlelerle dile getirdi:”Türk milleti gerekirse, başka da seçenek görülmezse, Şam’a girmeyi şimdiden planlamalıdır. Yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad. Kanlı Suriye rejimi Türk askerini hedef almıştır. Artık buna tahammül edecek halimiz kalmamıştır. Katil Esad defolup gidesiye kadar yüreğimiz soğumayacaktır.”

Bahçeli Rusya’nın hem Türkiye’yi hem de Suriye’yi eşzamanlı kontrol etmek istediğini, AKP’nin de Rusya ile olan ilişkileri gözden geçirmesini istedi. Bahçeli “Ne Astan’dan ne Soçi’den ne Cenevre’den ne de diplomatik temaslardan herhangi bir sonuç bugüne kadar çıkmamıştır, çıkması da beklenmemelidir. Şehitlerimiz vebali saldırgan Suriye kadar buna ortam hazırlayan Rusya’nın omuzlarındadır. Bununla yüzleşmek şarttır” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ise Türk askerlerinin ölümüyle sonuçlanan topçu saldırısını hatırlatarak “Atacağımız adımları yarım (bugün) kamuoyu ile paylaşacağım” ifadesini kullandı.

İdlib ve sınıra yoğun askeri sevkiyat

Bu arada TSK’nin Hatay sınırı ve İdlib’de bulunan ve ‘gözlem noktaları’ adı verilen işgal üslerine askeri yığınak ve personel sevkiyatı da sürüyor. Aralarında füze rampası, tank, mühimmat ve paletli zırhlı personel taşıyıcılarının bulunduğu çok sayıda araç Hatay’ın İskenderun Garı’na sevk edildi.

Söz konusu sevkiyatın bir kısmının Hatay sınırına, bir kısmının ise İdlib’de bulunan gözlem noktalarına kaydırılacağı öğrenildi. , Hatay’ın Kırıkhan ve Reyhanlı ilçeleri ile sınır hattındaki askeri hareketliliğin arttığı belirtildi.

M5 kontrolde sağlandı, helikopter düşürüldü

Öte yandan Suriye ve Rusya İdlib operasyonunda önemli bir hedefi dün gerçekleştirdi. Suriye ordu güçleri bir bölümü Şam’ı Halep’e bağlayan M5 uluslararası karayolunu denetime aldı.

Heyet Tahrir El Şam çeteleri de Türkiye’nin yoğun desteği ile dün karşı bir hamle yaparak İdlib operasyonunun önemli bir halkası olan Nayrab’ı tekrar Suriye ordusundan aldı. Çeteler bir Suriye askeri helikopterini de düşürdü. Helikopterin düşüş anını sosyal meyda hesapları üzerinden yayınlayan çeteler, böylece uzun süredir ağır yenilgi aldıkları Suriye ve Rusya karşısında moral ve motivasyon üstünlüğü sağlamaya çalıştı.

Rusya sert çıktı, NATO destek verdi

Rusya, Türkiye’yi sert şekilde uyararak, “Soçi’de imzalanan belgede yoruma yer yok” açıklamasında bulundu. İdlib’deki duruma ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “İdlib’de Suriye ordusuna ve Rus askeri güçlerine yönelik her türlü terörist faaliyetlerin sona ermesi gerekiyor” dedi.
İdlib’teki durumdan endişeli olduklarını söyleyen Peskov, şunları söyledi: “İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan teröristlerin uzun süredir oldukça rahat hareket etmelerinden duyduğumuz endişeyi saklamadık. En önemlisi de, bu gruplar rahat davranmakla kalmıyor, Suriyelilere ve Rus tesislerine yönelik saldırılar ve saldırganlık eylemleri düzenliyor” dedi. İdlib’deki durumu düzeltme sorumluluğunun Türk devletinde olduğunu dile getiren Peskov, “Bu hususa Soçi anlaşmalarında yer verildi. Biz, herhangi bir değerlendirme yapmıyoruz, imzalanan belgede yer alan metne dikkat çekiyoruz. Burada herhangi bir değerlendirmeye veya yoruma yer yok” dedi.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,İdlib’deki durumun son derece endişe verici olduğunu belirterek “Esad rejimi ve Rusya, İdlib’de saldırılara son vermeli” ifadeleriyle Türk devleti ve El Kaide’nin İdlib’deki varlığını destekledi.

HABER MERKEZİ


Suriye: Topraklarımızda Türk varlığını istemiyoruz

“Türk devletinin Suriye topraklarındaki saldırganlığı ile terör örgütlerini yeniden canlandırma amacına ulaşamayacağını vurgulayan” Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye topraklarında herhangi bir Türk varlığını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak, Türk devletinin İdlib’deki saldırıları ve bölgedeki çete gruplarına desteğine ilişkin Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuştu.   Türk devletinin Suriye topraklarına ve egemenliğine karşı saldırganlığına devam ettiğini belirten Dışişleri yetkilisi, Türk rejiminin araç olarak kullandığı terör gruplarını kurtarmak için İdlib ve Halep kırsallarına daha fazla kuvvetler yerleştirip, sivil yerleşim alanları ve bazı askeri noktaları hedef aldığını aktardı.

Erdoğan rejimi haydutça davranıyor

Türk devletinin Suriye topraklarındaki varlığının uluslararası kanunlar ile Suriye’nin egemenlik hakkının ihlali anlamına geldiğini belirten yetkili, Suriye topraklarındaki herhangi bir Türk varlığını reddettiklerini duyurdu.  Türk devletinin Astana ve Soçi anlaşmalarına uymadığını söyleyen yetkili, bunun, Erdoğan’ın herhangi bir anlaşmaya saygı duymadığını ve haydut bir rejim olarak davrandığını gösterdiğine işaret etti. 

 ŞAM

Yazarın diğer yazıları

    None Found