Mihrîcan büyüledi

M.ZAHİT EKİNCİ/FADIL DONMA

Bu yıl 31’incisi yapılan Kürdistan Halk Dansları Festivali Mihrîcan’da Avrupa’dan 31 folklor grubu yarıştı. Almanya’nın Hannover kentinde 20-21 Mayıs’ta gerçekleştirilen festivale Basel’den katılan Koma Evîna Welat 1. seçildi.

Hozan Mizgîn ve Sefkanların öncülüğünde başlatılan Mihrîcan Kültür Festivali’nin 31. bu yıl Almanya’nın Hannover kentinde düzenlendi. 31 grup sahne aldığı festivalde 329 dansçı Kürdistan kültürünü tanıttı.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların en uzun soluklu kültür etkinliği Mihrîcan iki gün boyunca renkli görüntülere sahne oldu. Cumartesi sabahı Hannover’in en işlek yeri olan tren istasyonu yakınlarında bir araya gelen yüzlerce folklorcu, elbiseleri ve sergiledikleri oyunlarla ilgi odağı oldu. Çevredekiler de halaya dahil olarak coşkuAya ortak oldu.

At üzerindeki temsil gelinin ardında davul-zurna eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşle, Hannover adeta karnaval kentine dönüştü. Kürt kültürünün taşınmasında büyük emekleri olan Êzîdî anneleri de “Kültürümüz kimliğimizdir” pankartıyla kortejde yer aldı.

Pavillon Kültür Merkezi’ndeki programın Festivalin açılış konuşmasını yapan Yılmaz Kaba, “Avrupa’da Kürt kültürünü tanımayanlar şimdi sandıklar üzerinden bizi susturmak ve köleleştirilmek istiyorlar. Bizler hem kültürümüze hem oyumuza sahiplenmeliyiz. Hepimiz mutlaka halkların en yakın partisine ve Cumhurbaşkanı adayımıza oyunu vermeliyiz, çünkü şiddeti reddediyoruz” dedi.

Ardından genç folklorculardan Mazlum ve Selda yaptı kısa bir konuşmayla, yarışmaya katılan tüm gruplara başarı diledi.

Yaşatacak olan sizlersiniz

Mezopotamya Demokratik Kültür Hareketi (TEV-ÇAND) adına konuşan Sanatçı Amele, “Bu kadım kültürü gelecek kuşaklara taşıyacak olan sizlersiniz” diyerek şöyle devam etti: “Her toplum renkleriyle, kültürüyle ve güzelikleri ile vardır. Bizler de kutsal anamız Mezopotamya’nın çocukları olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Bu kültürün yaşatılmasında karınca kararınca bir emek verdik. İleriye taşıyacak olanlar siz gençlersiniz. Bu kültürün yaşatılması uğrunda canlarını veren kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.”

Baskılara da bir cevaptır

Hannover Demokratik Kürt Toplumu Merkezi Eş Sözcüsü Ayfer Kahraman ise Almanya’da MİR ve Mezopotamya’da dahil Kürt kurumlarına yönelik baskıları hatırlatarak, “Buradaki etkinlik baskılara bir cevaptır. Ne yaparlarsa yapsınlar bu kültürün yaşatılması için mücadele edeceğiz. Edulêlere, Mem û Zînlere duydugumuz sevdayı kim engeleyebilirki” dedi.

Öğrencilerden alkış

Konuşmalar ardından Jüri’de yer alan emektar hocalar Yılmaz Beyazgül, Welî Botî, Mûstafa Lala, Pîro Galî, Ulaş Sönmez, Özgür Taş ve Rinde Us sahneye davet edildi. Jüri üyeleri adına konuşan Pîro Gali, bu festivalin yarıştırmaktan ziyade buluşturmayı, kaynaştırmayı hedeflediğini söyledi. Folklor hocalarının sahnedeki folklor gösterimi ögrencileri tarafından büyük alkış aldı.

Mihrîcan’ın kültür programında ise Ozan Cömerd, Ozan Aydın, Farqin, Ciwan Çewlik ve Hiwron müzik grubu sahne aldı. Sanatçı Amele’de Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında önemli bir yer tutan tarihi yerlerin maketlerinden oluşan bir sergi açtı.

31. yılda 31 grup yarıştı

Festivalin ikinci günü ise Almanya, Fransa ve İsviçre’den yarışma için Hannover’e gelen 31 grup sahne alarak yarıştı. Çoğu Almanya’dan 329 dansçı, farklı yörelerden oyunlarıyla Kürdistan kültürünü tanıttı.

İlk 3’e girenler

Yarışmada ilk üçe giren folklor grupları ise şunlar:

* Koma Evîna Welat (Basel)

* Koma Laliş (Celle) ve Koma Govenda Baran (Köln)

* Dîlana Roj Arya (Paris)

Festivalde dağıtılan diğer ödüller ise şöyle:

Mihrîcan’da iki olan Köln’den Koma Govenda Baran grubu ayrıca “araştırma” ile “en iyi giyim” ödülünü aldı. “Jüri özel ödülü”nü ise Fransa’nın Rouen kentinden Govenda Serhildan aldı.

 Festival sonunda da Mihrîcan’da emeği geçenlere de teşekkürler iletildi ve sertifika verildi.

HANNOVER

Yazarın diğer yazıları

    None Found