Miks yolunun şoförleri: Yaptıkları tünel de yanlış yerde

Bahçesaray yolunda yolcu taşımacılığı yapan şoförler, dört yıl önce açılan Karapet Tüneli’nin aslında hiç çığ olmayacak yere kurulduğunu söyleyerek, iktidarın söz verdiği halde tüneller yapmadığını söyledi..

Yolcu minibüslerinin kalktığı durakta sessizlik hakimken, ilçeye giden tüm minibüslere ise siyah kurdele takıldı. Şoförler, Bahçesaray yolunda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Van-Bahçesaray arasında 20 yıldır yolcu taşımacılığı yapan şoförlerden Fahri Elbir, kışın çığ, sonbaharda sel, yazın ise şarampole yuvarlanma riski ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Tüm tehlikeleri göze alarak ilçeye gittiklerini anlatan Elbir, ”Bahçesaray’a iki yol gidiyor. Biri normal Van’dan giderek Karapet’ten geçtiğimiz, diğeri ise Hizan yolu. Karapet geçidinden geçtiğimiz yolda neredeyse her gün kaza ve çığ tehlikesi oluyor. Hizan yolu ise yine çok tehlikeli ve 6 saatlik bir yolculukla gidiyoruz. Bizim yollarımız her mevsim çok tehlikeli ve gidilmesi zor olan yollardır. Bize bir kaç yıl önce tünel yapacaklarını söylediler ama o tüneller yapılmadı. Oraya birçok tünel yapılmasından öte yapılacak hiçbir şey yok. Bu kadar insanın ölmesinin nedeni orada yıllardır yapılmayan tünellerdir. Çığda bu kadar insanın yaşamını yitirmesinin en büyük nedeni yılların getirdiği ihmallerdir. Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllar önce buradaki mitinginde tünel yapılacağını söyledi ama tek çivi çakılmadı” diye konuştu.

Artık bu acıları yaşamayalım

Şoförlerden İrfan Sancar da halk olarak Bahçesaray yolunda yıllardır çok büyük acılar yaşadıklarını söyleyerek, ”Burada çok büyük ihmaller söz konusu. Devletin tünelin yaptığı yerde bugüne kadar hiç çığ olayı yaşanmadı. Yani o tünel çok daha önemli bir yere yapılması gerekirken o noktaya inşa edildi. Daha büyük bir acı yaşamamak için tünellerin yapılması gerekiyor” dedi.

Söz verdiklerini yapsınlar

 Şoförlerden Veysel Sayan ise şunları ifade etti: ”Ben yıllardır minibüs şoförlüğü yapıyorum. Biz her yıl aynı acıyı yaşıyoruz. Yaz, kış bu yolda sıkıntı çekiyoruz. Bize bir tünel yaptılar ama tüneli hiç çığ olmayan yere yapıtılar. Tüneli gerektiği yere yapmayıp başka yere yapmak akıl karı değil.”

Bahçesaray Minibüs Kooperatifi Yöneticisi Vehbi Durmuş, ”Biz her yıl aynı şeyleri yaşamaktan usandık. Her yıl basına, medyaya bu sorunları dile getirdik ama kimse bizi dinlemedi ve o yollara bir önlem alınmadı. Eğer yakın zamanda tüneller yapılmazsa bundan çok daha büyük acı yaşayabiliriz. Bize daha fazla acının yaşatılmaması için söz verdikleri tünelleri yapmalarını istiyoruz” diye tepkisini dile getirdi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found