MİT ile ENKS yöneticileri Efrîn’de toplantı yaptı

MİT yetkilisinin Efrîn’de ENKS yöneticileri ile 12 Temmuz’da toplantı aldığı belirtildi. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Erdoğan Altan’ın haberine göre ENKS’nin, Efrîn Kurtuluş Güçleri’nin eylemlerine çare bulunmasını, MİT’in de ENKS’den Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırı zemini oluşturmak için çaba içerisinde olmasını istedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve beraberindeki ÖSO gruplarının halkı sürgün ettikten sonra yerleştiği Efrîn’de yönetimi devralan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Efrîn Kurtuluş Güçleri’nin düzenlediği eylemlerden dolayı zor günler yaşıyor. Efrîn’deki kaynaklar, 12 Temmuz’da MİT yetkilisi Kevser kodlu şahsın kentteki Bölge Meclisi Merkezi’nde ENKS yetkililerinden Îbrahîm Biro, Evdilhekîm Beşar ve Fûad Elîko ile 2 saat süren bir toplantı yaptığını aktardı.

Toplantının ana gündeminin Efrin Kurtuluş Güçleri’nin eylemleri olduğu öğrenilirken, ENKS yetkililerinin “eylemlere çare bulunmasını, mümkünse tüm eylemci birimlerin imha edilmesini, edilemiyorsa da kontrol altına alınmasını” istedikleri belirtildi. MİT yetkilisinin de ENKS yetkililerinden eylemlere dair diplomasi yürütülmesini istediği bildirildi.

Patlamalarla zemin hazırlığı
Toplantının bir diğer gündem maddesinin MİT tarafından eğitilen ENKS’lilerin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye gönderilip patlamalar organize ederek özerklik yönetimi, asayiş ve PYD hakkında halkta güvensizlik yaratmak olduğunu iddia eden kaynaklar, Minbic, Hasekê, Tebqa ve Cizîr kentlerinin hedef seçildiğini belirtti. Bu amaçla gönderilecek ENKS’lilerin, talimatları MİT’ten alacağı kaydedildi.

Saldırılarla TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye girebilme zemininin hazırlanacağının  da amaçlandığı ifade edildi.

EFRÎN

Yazarın diğer yazıları

    None Found