MİT NRW’de cirit atıyor

Kürdistanlı ve Türkiyelilerin yoğun yaşadığı Almanya’nın en büyük eyaleti NRW’nin 2018 istihbarat raporunda MİT’in eyalette yoğun şekilde ajanlık faaliyetlerini yürüttüğü belirtildi. Raporda Müslüman Kardeşler başta olmak üzere İslamcı yapılara dikkat çekildi. Raporda Güney Kürdistan’da 2017’de yapılan ‘bağımsızlık’ referandumu PKK’ye mal edilerek, ‘ayrılıkçı’ planlarının bir parçası olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in açıkladığı Anayasayı Koruma Teşikilatı’nın 2018 yılı raporunun yanı sıra her eyaletteki istihbarat birimleri de yıllık raporlarını açıklıyorlar. Son olarak Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya (NRW)’deki istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşikilatı 2018 yılını raporunu kamuoyuna açıkladı.

’MİT’in önemli bir operasyon noktası’

NRW İçişleri Bakanı Herbert Reul tarafından açıklanan raporda Türk istihbarat teşkilatı MİT ve Erdoğan rejimine ilişkin değerlendirmeler dikkat çekti. Raporda NRW’nin dünya çapında Türk diasporasının yoğun bulunduğu merkezlerden birisi olduğu ve bu yüzden de buranın Türk istihbaratının en önemli operasyon noktalarından olduğu ifade edildi.

PKK, DHKP-C ve MLKP’nin de bu eyaletlerde faaliyetlerinin olduğu görüşüne yer verilen raporda Almanya’da yaşayan muhaliflerin Türk hükümeti tarafından “terörist” olarak görüldüğüne dikkat çekilen raporda NRW’de Türk istihbaratının yoğun casusluk faaliyetlerinin olduğu belirtildi.

‘Medya ve DİTİB kullanılıyor’

AKP iktidarının özellikle eyalette yaşayan Türk vatandaşlarını siyasi etki altına almak için medyayı, DİTİB’in camilerini ve kendi lobi kuruluşu olan UID’yi kullandığı ifade edilen NRW’nin istihbarat raporunda MİT’in dolaylı olarak bu çalışmalarda da yer aldığına dikkat çekildi.

NRW istihbaratı devamla MHP’ye bağlı Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) ile Milli Görüş’ün de 2018’de izlendiğini bildirdi.

‘Ülkücüler Erdoğan yanlısı oldu’

MHP’nin Türkiye’de AKP ile kurduğu ittifakın ardından Almanya’daki Türk milliyetçi grupların da Erdoğan yanlısı olmaya başladığını hatırlatılan raporda “Almanya’daki Ülkücü hareket sayesinde gözle görülür Erdoğan hayranlığı arttı” belirlemesi dikkat çekti.

Ancak NRW istihbaratı devamla Ülkücüler içindeki Erdoğan hayranlığının gelecekte bu hareket içinde bir bölünmeyi getireceği öngörüsünde bulundu.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın federal çaptaki 2018 yılı raporunda da MİT’in faaliyetlerine yönelik ilk kez ayrı bir başlık ayrılmıştı. Raporda MİT’in Türkiye’den gelen muhaliflere yönelik casusluk faaliyetleri dışında hem Almanya’daki Türkiye kökenli topluma hem de Alman siyasi iradeye nüfuz etme çabası içinde olduğu ifade edilmişti.

Müslüman Kardeşler uyarısı

Alman iç istihbaratı NRW eyalet teşkilatının açıkladığı 2018 yılı raporunda Müslüman Kardeşler başta olmak üzere legal İslamcı yapılara dikkat çekildi. Rapora göre eyaletteki her sekiz camiden biri gözlem altında.Raporda Müslüman Kardeşler başta olmak üzere legal İslamcı grupların toplumun geniş yelpazedeki bir bölümünü etkisi altına almaya çalıştığına dikkat çekilerek yasal çerçevede faaliyet gösteren İslamcı grupların şiddete başvurmamakla birlikte aşırılıkçı olduklarına vurgu yapılıyor.

Raporda Müslüman Kardeşler‘in, Anayasal değerlere kısmen ters düşen bir gündemi olduğu aktarılıyor, ancak ayrıntı verilmiyor.Müslüman Kardeşlerin Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi  üzerindeki etkisine dikkat çekilirken, Köln merkezli Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) de Müslüman Kardeşler ile işbirliği yapmaktan çekinmediği belirtildi. Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaleti Başkanı Burkhard Freier eyaletteki her sekiz camiden birinin teşkilat tarafından takip edildiğini kaydetti. Freier, eyaletteki 850 camiden 109’unun istihbari takip altında olduğunu, gözetim altındaki camilerden 70 tanesinin ise Selefilere ait olduğunu açıkladı.Raporda eyaletteki Selefilerin sayısının 3 bin 100’e yükseldiği belirtilirken, bu kişilerin 870 tanesi şiddet eğilimli olarak tanımlandı.

ANF/DÜSSELDORF


Referandumu PKK yapmış!

Almanya’nın Kuzey Rhein Wetfaliya (NRW) Eyaleti 2018 İstihbarat Raporu’nda PKK’nin ‘ayrılıkçı amaçları’ olduğunu ispatlamak için Güney Kürdistan’daki referandumunu da PKK’ye mal etmiş. Kürt kurum ve örgütlerinin hedef haline getirildiği raporda PKK ile ilgili şu temelsiz bilgiler paylaşılmış: “PKK günümüzde KONGRA-GEL bünyesinde faaliyet yürütüyor. İlk başta Türkiye’nin Güneydoğusu, İran, Irak ve Suriye’nin bir kısmını kapsayan bölgede Kürt devleti amaçlıyordu. PKK her ne kadar ayrılıkçı amaçlarından vaz geçtiğini idda etse de halen Ortadoğu’da sınarları aşan bir Kürt birliğini savunuyor. Bu çerçevede de Eylül 2017’de Kürdistan’ın bağımsızlığı için bir referandum yaptı.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found