Muhalefet hattı oluşmazsa herkes bedelini öder

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, CHP’nin ezberinden vazgeçmeyip AKP-MHP iktidarının savaş politikasına teslim olduğunu söyledi. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile ittifak iddialarına ilişkin verdiği yanıt, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile sivillerin bombalanmasını gündeme getirmesi ardından uğradığı linç kampanyası ve Türk ordusunun şehirlerde savaşmak için askerleri eğiteceği okula ilişkin değerlendirmede bulundu. 

İktidar suçunu örtmeye çalışıyor

Hakkari’de SİHA’ların sivilleri katlettiğini hatırlatan Koçyiğit, ”Devlet suçüstü yakalandı. HDP ve CHP’li Tanrıkulu’nun yaptığı inceleme sonrası hükümetten çelişkili ifadeler geldi. Daha sonra Tanrıkulu lince maruz kaldı. Kendi suçlarını örtmek için iktidar suçluluk psikolojisiyle hareket etti. Yetkililerin istifa etmesi gerekirken suçun üstünü örtmeye çalışıyor. Tanrıkulu’nun söylediği hakikattir. Bu hakikati hepimiz biliyoruz. Sivil yurttaşlar Kürt kimliklerinden dolayı öldürülmüştür. Bu da yargısız infazdır” diye konuştu. 

CHP sahip çıkmıyor

Tanrıkulu’nun linç girişimine rağmen CHP tarafından yalnız bırakıldığını kaydeden Koçyiğit, ”CHP’den cılız bir ses çıkıyor. CHP’nin bu tutumu manipülasyonlara ve lince zemin hazırlar. Hükümet, sistematik bir şekilde masum insanları katlediyor; tüm demokratik kamuoyunun bu durumun karşısında durması gerekir” dedi.

Devlet bakışını aşamıyor

CHP’nin merkezinde Kürt sorununun çözümü için bir akıl oluşmadığını ve bir projelerinin olmadığını açık ve net bir şekilde gördüklerini ifade eden Koçyiğit, ”CHP’yi, devletin klasik bakış açısını aşamayan bir bakış açısının devamı olarak görmek lazım. Eğer aksi olmuş olsaydı, Hakkari’de katledilen insanlardan dolayı kıyameti koparmış olması, çok güçlü ses çıkarması gerekirdi. Tanrıkulu’nun çığlığını görebiliyoruz ama bu çığlığı sahiplenecek kurumsal bir aklı göremiyoruz” şeklinde konuştu.

Asıl sorunlarla yüzleşsin

CHP’nin Kürt sorunundan uzaklaştığı sürece kaybedeceğini vurgulayan Koçyiğit, şunun altını çizdi: ”CHP’nin bugünkü siyaseti sadece Kürtlere değil tüm Türkiye’ye kaybettirdi. Türkiye’nin asıl sorunlarıyla yüzleşsin; çözümü için de demokratik, barışçıl yaklaşım geliştirsin.”

Ezberinden vazgeçmiyor

Kılıçdaroğlu’nun ”Biz bir partiyiz. HDP ile ittifak yapmayız” sözlerini de değerlendiren Koçyiğit, şöyle devam etti: ”CHP’nin yanılgılı halini aşamadığını, mevcut ezberinden vazgeçmediğini görüyoruz. Reel durumu anlamıyor. Faşizm var ve gittikçe kendisini kurumsallaştırıyor. Bir savaş ve Kürt karşıtlığı üzerine birleşmiş AKP-MHP ittifakı var. CHP hala bunu görmemekte ısrar ediyor.” 

Savaş teslim olmuş

CHP’nin HDP’ye bir seçim ittifakı üzerinden yaklaşmasının yanılgılı bir durum olduğunu kaydeden Koçyiğit, şunları söyledi: ”Bugün olması gereken şey CHP’nin tüm toplumun yan yana gelebileceği bir dinamik muhalefet hattına açık olmasıdır. Bu hatla da ülkenin gidişine müdahil olmaktır. Rotayı özgürlük ve demokrasiye kırmaktır. HDP’den neden bu kadar kaçıyorlar? Açıkça AKP-MHP ittifakının çıkardığı savaşa teslim olduğunun göstergesidir. Bu şekliyle asla bir muhalefet odağı olamaz CHP. Özgürlükçü, demokratik ve eşitlikçi bir muhalefet hattının kurulması ve mücadele etmesiyle buradan çıkılır. Bu muhalefet hattının oluşmaması halinde tüm Türkiye halkları bunun bedelini öder.” 

AKP kendi sonunu hazırlıyor

Türk ordusunun şehir savaşına hazırlanan askerlerin eğitilebilmesi için kurulacak okula da dikkat çeken Koçyiğit, şöyle dedi: ”Dolmabahçe Mutabakatı’ndan sonra masayı devirenlerin neye hazırlık yaptığını hep ifade ettik. Kürt halkı ve iradesi yok edilmeye çalışılıyor. AKP’nin hayatı bir pamuk ipliğine bağlı. Gittikçe zalimleşen faşist sistem kendi sonunu da hazırlıyor. Hazırlıkları sürekli savaşa dönük. Bu ülkeyi iç savaşa götürecek süreci hızlandırır.” 


 İSTANBUL


HDK: 12 Eylül hiç bitmedi´

HDK ve bileşenlerinin 12 Eylül yıldönümü kapsamında gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan Gülistan Kılıç Koçyiğit, 12 Eylül’ün hiç bitmediğini söyledi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 12 Eylül’ün yıl dönümü vesilesiyle İstanbul Genel Merkez’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısına 78’liler Derneği, SYKP, DAD, ESP, Yeşiller Sol Gelecek Partisi, SODAP temsilcilerinin yanı sıra HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit katıldı. İlk olarak söz alan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, 12 Eylül’ün ülkede hiç bitmediğini ve devam ettiğini belirtti. Koçyiğit, "12 Eylül’ün yaşattığı işkenceler, haksızlıklar, hukuksuzluklar getirilen anayasayla sürmeye devam ederken, yeni bir 12 Eylül ile karşı karşıyayız" dedi.

ESP Eşbaşkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ise 12 Eylül’ün genç kuşaklar açısından çok karanlık bir tablo olduğunu vurguladı. Çelebi, dönemin izlerinin toplumda çok yoğun şekilde yaşandığına dikkat çekerek, "Bugün 12 Eylül Anayasası ile toplum yönetilmeye çalışılıyor. Mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

Yazarın diğer yazıları

    None Found