Muslim: Çabamız sürüyor

Türkiye ile Suriyeli muhaliflerin baskısının da etkisiyle ABD, Kürt Yüksek Konseyi’nin Cenevre-2 Konferansı‘na katılımına karşı çıkıyor. Cenevre’de konferans için temaslarda bulunan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, “Çıkarları gereği kendi seçtiği heyetlerle masaya oturmak isteyen ABD’nin bize yönelik vetosu sürüyor. Gerçek muhalefet saf dışı bırakılmak isteniyor. Ancak herşey bitmiş değil, temaslarımız sürüyor” dedi.


İran listede yok

Suriye’deki iç savaşı müzakereyle bitirme iddiasında olan uluslararası konferansın davetli listesini belirlemek üzere taraflar Cuma günü Cenevre’de biraraya gelmişti. Görüşmeler sonucunda Cenevre’de ikincisi yapılacak olan Suriye konulu konferansa katılacak ülkeler belli oldu. BM ve Rusya’nın arzu etmesine rağmen ABD ikna olmayınca Esad yanlısı görülen İran listeye alınmadı; muhaliflere silah ve para dahil her türlü desteği veren Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan ise katılacak.

Brahimi açıkladı

Açıklamayı Cumartesi günü Cenevre’de Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi yaptı. Brahimi, İran’ın konferansa katılımı konusunda ABD’nin ikna edilemediğini ifade etti. BM olarak İran’ın katılımını arzuladıklarını belirten Brahimi bu konuda görüşmelere devam edeceklerini söyledi. Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov da İran’ın katılımından yana olduklarını yineleyerek, “İran’ın katılmasından yana prensip tutumumuzu tekrar dile getirdik. Biz kesin şekilde şuna inanıyoruz: İran’ın toplantıya katılması önemli ve Suriye iç diyalogu sırasında gelecekte sağlanabilecek anlaşmaların uygulanması bakımından da önem arz ediyor” şeklinde konuştu.


Kimler katılacak?

Brahimi’nin açıklamasına göre uluslararası konferansa; BM, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Arap Birliği, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Cezayir, Brezilya, Kanada, Danimarka, Mısır, Almanya, Hindistan, Endonezya, Irak, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Norveç, Umman, Katar ve Suudi Arabistan, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri katılacak.   

Esad ve SMDK heyet gönderiyor

İsviçre’nin Montrö şehrinde 22 Ocak’ta davetli ülke ve uluslararası kuruluşların katılımıyla başlayacak konferans, verilecek bir gün aranın ardından 24 Ocak’ta Cenevre’de BM Özel Temsilcisi Brahimi ve Suriyeli tarafların müzakereleriyle devam edecek. Bu müzakerelere Esad rejimi de heyetiyle katılacak. Türkiye ve Batı destekli Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da görüşmelere katılma kararı almıştı. SMDK heyetinin müzakereciler, danışmanlar ve uzmanlar diye 3 gruptan oluşacağı açıklanmıştı.

Kürtler bağımsız katılmak istiyor

Öte yandan Rojava’da canları pahasına direnen Kürtlerin, konferansa, Kürt Yüksek Konseyi çatısı altında bağımsız ve üçüncü bir güç olarak katılma taleplerine ABD’nin vetosu sürüyor. Rusya ile BM’nin aksine ABD; Kürtlerin, Suriyeli muhaliflerin çatısında katılımından yana tavır gösteriyor. Ancak Kürtler bu dayatmayı kabul etmeyerek, “Kürtlersiz çözüm olmaz. Ya Kürt Yüksek Konseyi ile masaya otururuz ya da hiç katılmayız” diyor. 


PYD heyeti Cenevre’deydi

Demokratik Birlik Partisi (PYD), Rojava Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ve Suriye Kürt Ulusal Cephesi’yle (ENKS) yaptığı tarihi mutabakata uygun olarak Kürtleri temsilen bir heyetle, konferansın katılımcılarının belirlendiği toplantı tarihlerinde Cenevre’de temaslarda bulundu.

Organizatörlerle görüştüler

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim başkanlığındaki heyet, iki gün süren temaslarında konferansın organizatörlerinden Rusya’nın Dışişleri Bakanı Yardımcıları Gennady Gatilov ve Mihail Bogdanov ve İsviçreli yetkililerle görüştü. PYD heyeti, Kürt Yüksek Konseyi çatısı altında, talepleriyle masaya oturmak istediklerini yineledi.

Salih Muslim görüşmeleri anlattı

Temaslarını tamamlayarak Cumartesi gecesi Brüksel’e dönen heyetten PYD Eşbaşkanı Salih Muslim’le dün sabah telefonla görüştük. Cenevre’deki görüşmelere ilişkin gazetemize bilgi veren PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, “Kürtlerin konferansa bağımsız olarak katılımına dönük yeni bir gelişme oldu mu, davet aldınız mı?” sorumuza, “Hayır şu an için davet almış değiliz” yanıtını verdi. “Ama henüz hiçbir şey bitmiş değil” diyen Muslim, Cenevre-2 Konferansı’na Kürtlerin iradesini temsil eden Kürt Yüksek Konseyi ile katılmak için görüşmelere devam ettiklerinin altını özellikle çizdi.

ABD’nin vetosu sürüyor

Ancak engellerle karşılaştıklarını belirten Muslim, ABD’nin Kürt Yüksek Konseyi’nin davet edilmesine karşı çıktığını hatırlatarak, şunları söyledi: “ABD’nin bize dönük belli bir yönelimi var. Kürtlerin bağımsız katılımına dönük ABD vetosu devam ediyor. ABD, kendi çıkarlarına uygun seçtiği bir heyet oluşturarak konferansı yapma amacında. Cenevre-2 Konferansı’nın muhaliflerden oluşan katılımcı heyetinin çok zayıf bir heyet olacağı görülüyor. Özgür ve demokratik bir Suriye için mücadele eden gerçek muhalefet ise saf dışı bırakılmak isteniyor. Öbür taraftan Esad rejimine müzakerelere çok güçlü bir ekiple katılma imkanı tanınıyor. Ancak konferansa Suriye’nin gerçek sahipleri ve gerçek muhalefeti katılmadan, halkın talepleri karşılanmadan barış sağlanamaz. Suriye’deki iç savaş ve trajedi gerçekten bitirilmek isteniyorsa Kürtlerin de olduğu gerçek muhalefetin konferansa katılması sağlanmalı.”

Kürt sorunu masaya yatırılmalı
Muslim sözlerinin devamında, “konferansa neden Kürt Yüksek Konseyi ile katılmak istediklerini” ise şöyle özetledi: “PYD’nin de dahil olduğu çok sayıda bileşeni olan Kürt Yüksek Konseyi konferansa davet edilmezse oradan bir sonuç ve çözüm çıkmaz. Eğer Rojavalı Kürtlerin talepleri ve Kürt sorununun çözümü masaya yatırılmayacaksa bu konferansa katılmamızın da bir manası olmaz. Kürtlerin taleplerinin ve iradesinin tanınmadığı böylesi bir konferansa katılarak ‘yalancı şahit’ durumuna düşmek istemeyiz. Bunun için de konferansın organizatörleriyle görüşmelerimize devam ederek taleplerimizi anlatmayı sürdüreceğiz. Ama kimseye minnetimiz de yok. Gücümüzü canı pahasına direnen halkımızdan alıyoruz. Konferansa katılsak da katılmasak da şimdiye kadar olduğu gibi kendi özgücümüzle örgütlü bir şekilde mücadele edeceğiz. Tüm halklarla birlikte demokratik bir Suriye’nin inşası temelinde, anadil ve özyönetim taleplerini kapsayan kendi yol haritamızı işletmeye devam ediyoruz, edeceğiz de.”

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found