Muson yağmurları 200’den fazla can aldı

Hindistan’ın güney ve batısında etkili olan şiddetli muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketlerinde en az 144 kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Hindistan’a komşu ülkelerden Myanmar’da etkili olan muson yağmurlarından 51, Pakistan’da ise 24 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Sel felaketlerinden en fazla etkilenen bölgelerin başında Hindistan’ın güneyindeki turistik Kerala eyaleti geliyor. Bu bölgede geçici bilançoya göre 67 kişi hayatını kaybetti.

Yerel yetkililer, en az 165 bin kişinin eyaletteki 14 kasabada kurulan 13.18 ilk yardım kamplarına taşındığını bildirdi.

Toplamda şimdiye kadar 144 kişi hayatını kaybetti. Bilançonun ağırlaşmasından endişe ediliyor.

Bin 100 kamp kuruldu

Kötü hava koşulları ve hasar gören alt yapı nedeniyle ilk yardım operasyonları da zorlukla gerçekleşiyor. Deniz ve Hava kuvvetleri de sel felaketlerinin vurduğu güm bölgelere yönelik yardımlara katıldı. Kerala’ya komşu Karnataka eyaletinde ilk bilgilere göre 34 kişi hayatını kaybetti, en az 14 kişi kayboldu. AFP’ye konuşan bir yetkili, 480 bin dolayında kişi ile 50 bini aşkın hayvana yardım ettiklerini ve 300 bini aşkın kişiyi barındıran bin 100 kamp kurduklarını açıkladı. Karnataka eyaletinde en az 136 yol ve otoyol hasar gördü. Batıdaki Maharashtra eyaletinde en az 27 kişi hayatını kaybederken, yine aynı yöndeki Gujarat eyaletinde 16 kişinin can verdiği bildirildi.

Myanmar’da toprak kayması: 51 ölü

Myanmar’da şiddeti muson yağmurlarının yol açtığı bir toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısı 51’e yükseldi. Toprak kayması, güney doğudaki Mon eyaletindeki Thae Pyar Kone köyünde meydana geldi.

Çamur seli en az 16 ev ve bir manastırı önüne katarak götürdü. Yetkililere göre hayatını kaybedenlerin sayısı 51’e yükseldi.

Hindistan’ın bir başka komşusu Pakistan’da da etkili olan muson yağmurlarında Sindh eyaletinin başkenti Karaçi etkilendi. Cumartesiyi Pazara bağlayan gece 16 saat süren şiddetli yağışların olduğu belirtiliyor. Yağışlar elektrik kesintisine, ağaç, telefon ve elektrik direklerinin yıkılmasına yol açarken, elektrik direklerinde meydana gelen akım nedeniyle 12 kişi yaşamını yitirdi.

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Hayber Pahtunhva eyaletinde, yetkililer yağışların sel, toprak kayması ve çatı çökmelerine neden olduğunu, 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 22 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Öüe yandan Çin’de de etkili olan Lekima tayfununda hayatını kaybedenlerin sayısının 45’e çıktığı duyuruldu. Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin doğusundaki Cıciang ile Şantung eyaletinde etkili tayfun nedeniyle 45 kişi yaşamını yitirdi, 16 kişiden ise haber alınamadı.  

 YENİDELHİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found