NATO endişelerini paylaştı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün Ankara’da önce Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ardından Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ile görüştü. Genel Sekreter  Stoltenberg, ortak düşmanın DAİŞ olduğunu ve Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırısıyla ilgili endişelerini paylaştığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, şunları söyledi: ”Türkiye bizim ittifakımızın çok güçlü bir üyesi. Uzun yıllardır oluşturduğumuz çok ciddi bir dayanışma var. Afganistan ve Irak’ta, Kosova’da da NATO ile birlikte çalışıyorsunuz. NATO Türkiye’nin de savunma sistemlerini, güney sınırlarını korumaktadır. Deniz ve hava kuvvetlerine destek ediyoruz. Son yıllarda Türkiye’deki askeri tesislere 5 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı.

Türkiye şu anda çok zor bir bölgenin tam sınırlarında bulunuyor. Devam eden harekatla ilgili kendi endişelerimi de paylaştım. Gerilimin arttırılmaması, insanların daha fazla acı çekmemesi gerektiğini hatırlattım. Ortak bir düşmanımız var: DAİŞ. Dayanışma içinde büyük bir kazanım elde ettik ve bölgeyi temizledik. DAİŞ teröristlerinin bir kısmı şu anda yakalandı tekrar kaçmasına müsaade etmemek lazım. Uluslararası toplum nasıl tutulmaya devam edeceğine karar vermesi lazım. Rusya’nın S400 savunma sistemi Türkiye tarafından alınmış durumda. Türkiye’nin bu konuyla ilgili nedenleri olabilir ancak koordinasyon açısından sorun teşkil edebilecek bir uyumsuzluk ortaya çıkabilir. Büyük bir güç demek büyük bir sorumluluk demektir. NATO Türkiye’nin ne kadar büyük bir müttefik olduğunun farkındadır. Türkiye’nin halkının güvenliğini sağlamak da bizim bir görevimizdir.”

Açıklamanın ardından soru cevap bölümüne geçildi.

NATO, YPG’ye nasıl bakıyor?

Stoltenberg, NATO’nun YPG’ye nasıl baktığıyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı: ”NATO’nun kamuya açık bir terör örgütü listesi yok. BM ve AB’nin böyle bir listesi var bizim yok. Biz terörizmin bütün görüntüsüyle eşit olduğunu düşünüyoruz ve NATO da DAİŞ’e karşı mücadelede koalisyonun büyük bir parçası olduk. DAİŞ bizim ortak bir düşmanımızdır. Esas mücadeleye devam etmenin yerel güçleri eğitmekle olduğunu biliyoruz. Afganistan ve Irak’ta da bunu yapıyoruz. YPG’ye geldiğimizde ise müttefiklerimiz arasında bir fikir birliği oluşmadı. Terörizmle mücadeleye devam edeceğiz, ancak Kuzey Suriye’de NATO bulunmuyor.”

ANKARA

Yazarın diğer yazıları

    None Found