Ne zırhlı kaldı ne de içindekiler

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yapılan sabotaj eyleminde bir zırhlı araç imha oldu, içindeki 1’i astsubay, 6’sı uzman çavuş, 7 asker öldü, 2 asker de ağır yaralandı.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yol yapım çalışmasının emniyetini sağlayan askerlerin bulunduğu zırhlı askeri aracın geçişi sırasında patlayıcıyı infilak ettirildi. Patlamada, 7 asker öldü, 2 asker de ağır yaralandı.

Türk kaynaklarına göre Hasankeyf ilçesine bağlı Altınoluk ve Çelikköy köyleri arasında, Umutlu köyü yol ayrımında, devam eden yol yapım çalışmasının emniyetinin alınması amacıyla görevlendirilen askerleri taşıyan zırhlı araca, dün saat 06.00 sıralarında eylem yapıldı. Yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı, zırhlı askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamada 4 asker öldü, 5 asker de ağır yaralandı.

Eylemin ardından bölgeye devlet güçleri ve çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralı askerler, bölgedeki hastanelere kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralı askerlerden 3’ü daha öldü.

Patlamayla birlikte asfalt yolda 1,5 metre derinliğinde 4,5 metre çapında geniş çukurun oluştuğu görüldü.

Türk devletinin açıklamasına göre ölenler şunlar: Uzman Çavuş Neşet Gök (Eskişehir), Uzman Çavuş Uğur Göksu (Samsun), Uzman Çavuş Ali Hekim (Antalya), Jandarma Astsubay Çavuş Ömer Yiğit Ulus (İzmir), Uzman Çavuş Okan Dinçer( Balıkesir), Jandarma Uzman Çavuş Süleyman Aydın(Amasya), Uzman Çavuş Özgür Can İnce (Ankara) ve Uzman Çavuş Ali Ekim(Antalya).

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hazine Bakanı Albayrak’a kadar bütün devlet erkanı açıklamalar yaparak, ezberlerini tekrarladı ve savaşın devam edeceğini söyledi. Türk devletinin işaret ettiği HPG/YJA Star ise dün konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Diğer operasyon ve çatışmalar

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

  • Türk ordusu, 28 Eylül günü Şırnak’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Kela Memê alanında yaklaşık 10 bin asker ve Kitêr, Dêra Hênê ve Sêgirke korucularının katılımıyla bir operasyon başlattı. 29 Eylül günü işgalci güçler, Skorsky tipi helikopterlere Dıryan köyü, Çemê Dıryan, Avyan köyü, Axiyan köyü, Rıjdê köyü, Rojnê tepesi, Mêhrinê köyü, Bayrak Tepesi, Kaplan Tepesi, Hêzıl vadisi, Kani Torşikê ve Hozê köyü çevresine indirmeler yaptı. İşgalci güçler 3 Ekin günü Mêhrinê, Dıryan ve Rıjdê köylerinin arazisini ateşe verdikten sonra sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.
  • Türk ordusu, 28 Eylül sabahı Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Faraşin bölgesine bağlı Pirduda alanında bir operasyon başlattı. Operasyon sırasında yoğun çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalardaki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. Kahramanca savaşan Çekdar Azad (Ferdi Muslu / Van / Semiha – Şevket) şehadete ulaştı, Serxwebun (Sadık Hasan Reşidi) ise yaralı bir şekilde esir düştü. Operasyon aynı gün alandan geri çekildi.
  • Türk savaş uçakları, 14 Eylül günü saat 22.30’da Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Nebırnavê alanını bombaladı. Bombardıman ardından işgalci TC ordusu 15 Eylül günü sabah saatlerinde alanda bir operasyon başlattı. Operasyon sırasında Agit Goyi (Rojhat Babat) Türk güçlerine teslim oldu.
  • Gerillalar, 3 Ekim günü saat 09.00’da Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesinin Deştanê alanına bağlı Şundire Tepesi’nde güvenlik yolu çalışması yürüten işgalci TC ordusuna ait bir iş makinesini imha ederek, yol çalışmasını durdurdu.
  • Dersim’e bağlı Rojdere alanında 17 Eylül günü yapılan bombardıman şehit düşen 4 gerillanın kimlik bilgileri netleşti: Arjin Malazgirt (Aslı Akın / Muş / Miyaser – Kerem), Azime Çınar (Fatime Saltan / Amed / Türki – Şehmus), Dicle Glidağ (Kesire Bilici / Van / Nahime – Selahattin) ve Sefkan Ardahan (Muhammed Aşçı / İstanbul / Gündüz – Nimet)

* Türk savaş uçakları, Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarını sürdürüyor. 3 Ekim günü saat 15.30’da Zap bölgesine bağlı Çemço, Şehit Şahin ve Werxelê’yi; aynı gün saat 19.50’d Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Stunê köyü çevresini bombaladı.

ANF/BEHDİNAN


Operasyonlar için yasak

Amed ve Siirt’in bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Amed’in Lice ilçesinin kırsalında bulunan Yünlüce (Kormik), Baharlar (Barav), Kılıçlı (Mızag) ve Akçapınar (Speni) mahallelerinde başlatılan hava destekli askeri operasyon dördüncü gününde devam ederken, Lice ve Hani ilçelerine bağlı 65 mahalle ve mezrada dün sabah saat 06.00’da sokağa çıkma yasağı başlatıldı.

Siirt’in Tillo ilçesine bağlı Alkumru, Erenler, Kargacık ve Elmacık mahalleleri, Çınarlısu, Hantrat, Akyayla ve Taşbalta köyleri ile il merkezine bağlı Koçlu, Bayraktepe (Çölköy) ve Ekmekçiler köylerinde önceki akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bölgede özel birliklerin katılımıyla başlatılan askeri operasyon genişletilerek devam ederken, operasyon sırasında il merkezine bağlı Meydandere köyü kırsalında çatışma çıktığı belirtildi. Operasyonun sürdürüldüğü bölgede helikopter hareketliliği de yaşandı. 

AMED/SİİRT


QSD savaşçıları ilerleyişini sürdürüyor

QSD Basın Merkezi, Cizîr Fırtınası Hamlesi kapsamında 24 saatte en az 18 DAİŞ’linin öldürüldüğünü ve birçok üssün de imha edildiğini bildirdi.

Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu bilgiler verildi:

Baxoz cephesi: Savaşçılar, çatışmalar sonucunda 700 metre ilerledi ve 5 yeni noktada konumlandı. Savaşçılarımız ayrıca DAİŞ’in saldırısını püskürterek 2 elemanını öldürdü. Bölgede çatışmalar ve top atışları hala devam ediyor.

Hecîn cephesi: Şiddetli çatışmaların ardından çok sayıda DAİŞ’li öldürüldü. Savaşçılar, 400 metre ilerledi ve 10 yeni noktada üslendi. DAİŞ’e ait bir keşif uçağı düşürüldü.

Çatışmalarda toplam 18 DAİŞ elemanı öldürüldü. 

ANHA/DÊRAZOR

Yazarın diğer yazıları

    None Found