Ölürüz, ajanlık yapmayız

AYDIN ATAY / MA/AMED

Olmadığı belgelenen gizli tanık “Venüs”ün ifadeleriyle 6 yıl ceza alan Yıldız Elma’nın 2 oğlu ”ajanlık” dayatmasına maruz kalırken, bir kızı da çağrıldığı Emniyet’te gözaltına alındı. Aile, İHD’ye başvurdu.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi ile Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü arasındaki yazışmalarla ortaya çıkan “Venüs” adlı gizli tanığın ifadesiyle tutuklanan Yıldız Elma’nın oğulları Ferman ve Ferhat’a ajanlık dayatıldığı, kızı Dilan’ın ise çağrıldığı emniyette gözaltına alındığı belirtildi. Emniyet’in yazısıyla olmadığı belgelenen tanık ifadesiyle ”Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan anne Yıldız Elma, 5 ay tutukluluk süreci ardından tahliye edildi. Elma, kendisine ve çocuklarına yönelik baskılarla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesine başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

Ajanlık dayatıldı

 Anne Yıldız Elma, tutuklanmadan önce çocuklarının polis olduğunu iddia eden kişiler tarafından alıkonulduklarını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı: ”Oğlum Ferhat’a ben tutuklanmadan yaklaşık bir ay önce Seyrantepe’de bir arazide sivil giyimli ve kendini polis olarak tanıtan kişilerce ajanlık dayatıldı. ‘Gel bize çalış. Annen hakkında açılan dosyayı kapatacağız. Sana para vereceğiz. Tutuklu olan kız kardeşinin dosyasını da bozacağız’ diyorlar. Oğlum, ‘Ne köye gidiyorum. Ne bir şey biliyorum. İsterseniz beni öldürün’ diyerek isteklerini kabul etmiyor. Ferhat eve geldi. Başından geçenleri anlattı. Biz de Ekim 2018’de köyden Silvan merkeze taşındık. Aradan bir ay geçmedi, evimize sabaha doğru 05.00’te yapılan baskınla gözaltına alındım. Üzerime ifade verildiği ve ‘örgüte yardım’ ettiğim iddiasıyla tutuklandım. Suçlamaları kabul etmedim. 5 ay tutuklu kaldım. Beni tutuklarken sürekli Ferhat’tan bahsediyorlardı. Köydeki evimize, ahırımıza baskınlar düzenleniyordu.”

‘Cezayı sileriz’ teklifi

 Elma, 15 gün önce de bir diğer oğlu Ferman’ın On Gözlü Köprü civarında yine kendini polis olarak tanıtan kişilerce alıkonularak ajanlık dayatıldığını ve ”Annene verilen cezayı sileriz, tutuklu kız kardeşini serbest bırakırız” teklifinde bulunulduğunu aktardı.

Bizi öldürsünler

 Oğlu Ferman’ında ajanlık dayatmasını kabul etmemesi üzerine kızı Dilan’ın iki gün önce Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden aranarak ifadeye çağrıldığını ve avukatıyla gittiği TEM’de iki kişinin aleyhinde ifade verdiği gerekçesiyle gözaltına alındığını belirten anne Elma, ”Beni ve çocuklarımı rahat bıraksınlar. Öyle bir şey yapmayacağız. Ölmeye razıyız, ajanlık yapmaya razı değiliz. Bizi öldürsünler, bu teklifte bulunmasınlar. Dayatmaları kabul etmediğimiz için de bizi rahat bırakmıyorlar. Çocuklarımın hepsini gözaltına alıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Dilan Elma gözaltında tutulurken, anne Elma ve ajanlık dayatmasına maruz kalana kardeşler Ferhat ve Ferman Elma, İHD’ye başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

Yazarın diğer yazıları

    None Found