Öncelik Erdoğan’ın gitmesi…

Halil SAVDA

Israrla rezil olmak için didinenler var. Sen ne kadar kıymet verip baş üstünde tutsan da onlar kıymet bilmezler.

„Yetmez ama Evet“ sloganının mucidi olmak ile övünen kişi (Hayko Bağdat) şimdi de HDP soslu bir ‘İnce seçilmesin’, Erdoğan kalsın’ yazısı kaleme almış.

Yanlışlarla yoğrulmuş yazısında HDP’lilere özetle şöyle buyuruyor:

1-) Muharrem İnce Türk milliyetçisidir ve Kürt düşmanıdır;

2-) İkinci tura her kim kalırsa oy vermeyin;

3-) Erdoğan seçimle gitmeyecektir;

4-) Erdoğan kaybetse de İnce’ye Sarayın anahtarını vermez;

5-) Kaybederse SADAT türü paramiliter güçleri sokağa salacaktır.

Erdoğan ve partisi bir süredir muhalefet içinde ‘ne yaparsak yapalım bunlar -Erdogan ve Partisi- gitmeyecek’ algısını örgütlüyorlar.

‘B C D planları var, seçim sonuçlarına müdahale edilecek, para militer güçler sokağa çıkacak vs…’

Bunlar iktidarı kaybedeceklerini alametleri!  Lakin ‘kaybetse de gitmeyecek’ algısı oluşturuluyor. Hayko Bağdat’ın köşesinde açık açık dillendirdiğini iktidar çevresi bir süredir gizliden gizliye örgütlüyordu.

O kadar ileri gittiler ki ‘Erdoğan bu seçimleri yapmaz’ bile dediler.

Manipülasyon hususunda her zaman başarılılar lakin bu sefer işleri o kadar kolay değil. Toplum bu sefer Erdoğan ve AKP’nin gidici olduğunu biliyor.

Adeta son bir gayret ile farklı silahlar sahaya sürülmüş gibi… Hayko’nun yazısı da insanı böyle düşünmeye sevk ediyor. Üslubu hem yavan hem de ölçüsüz!

Şimdiden şunu söylemek mümkün: Cumhurbaşkanı seçimlerinin ilk turunda kimse yüzde 50’yi geçemeyecek ve seçimler ikinci tura kalacak. Yarış İnce ile Erdoğan arasında geçecek sanki.

İkinci turun kaderi HDP seçmeninin elinde. Ve şimdiden ikinci turda HDP seçmeninin yöneleceği adresin -kendisi ve ekibi eğer büyük bir hata yapmazsa- İnce olması büyük olasılık.

Hayko’nun yazdıkları HDP’de manipülasyon yapma çabasıdır. İkinci tur için HDP seçmenini sandığa küstürme çabası da diyebiliriz. Büyük bir pişkinlik ile bunu bir HDP’li gibi yapıyor.

Hatip Dicle, Ahmet Türk ve Mithat Sancar’a senli benli hitap ediyor. Pek sıcak, sanki her gün yüzyüze veya telefon ile görüşüyor gibi…

HDP yönetimi ile o kadar haşır neşir ki 26 Mayıs’ta yapılan Köln mitinginin afişinde ismi vardı! HDP ve Kürt demokratik hareketinin yaptığı birçok panel ve konferansın vazgeçilmez müdavimlerinden!

Pek muteber tutuluyor.

Hayko HDP’li söylemiyle İnce’ye etmediği laf kalmadı; İnce’nin ne milliyetçiliği kaldı ne de Kürt düşmanlığı… KCK operasyonu ile binlerce Kürt siyasetçi ve gazeteci hapse atıldığında Hayko Cemaatin gazetesinde yazıyordu. Hayko o dönem hapse atılan gazeteci meslektaşlarını ziyaret etti mi? Yok.

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladıktan hemen sonra gitti bir diğer rakibi Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etti.

Sonrasında çıktığı ilk mitingine rakibi Demirtaş’ın sözünü taşıdı!

Bununla da kalmadı Demirtaş’ın „Cumhurbaşkanı adayları nöbetleşe benim yerime bir hafta hapiste yatsın“ önerisine destek vererek „Demirtaş’ın yerine bir hafta hapis yapmaya hazırım“ dedi.

Pekki Hayko meslektaşları için böyle bir söz sarfetti mi? Yok.

Erdoğan’ın özel şirketi gibi çalışan kimi kamuoyu araştırma şirketleri güç ve çoğunluğun olduğu yeri -Erdogan ve AKP’yi- işaret edip güç ve çoğunluk ile aynı davranışı sergileme eğitimindeki seçmenleri etkilemek çabasındadır.

Bütün bu algı operasyonlarına ‘biz daha fazlayız’, ‘bu mafya iktidarını birlikte yıkacağız’ ve ‘biz iktidar olacağız’ söylemi ile aşmak mümkün.

Bu söylem güven aşılacaktır.

‘İlelebet AKP’ algısı zayıflamış ve yıllar sonra muhalefetin ‘iktidar olma’ hevesi güç kazanmış vaziyette.

Saadet, CHP, İyi Parti ve HDP Türkiye’de gidişatın kötü olduğunu biliyor. Birlikte olmadan bu gidişatı değiştirme şansı yok.

Kucaklaşmak için var olan duvarları yıkmak ve yeni duvarlar örmemek gerekiyor.

Gönül ister ki ikinci tura Selahattin Demirtaş kalsın. Bu ihtimal 0 olmasa da bir mucize. Neden olmasın?

Hayko’nun aksine benim oyun Erdoğan’a karşı ikinci tura kim kalırsa ona!

Bu kadar açık söylüyorum. Muharrem İnce’nin ise performansı şimdilik iyi ve ona ikinci turda gönül rahatlığı ile mührü basabilirim.

Yazarın diğer yazıları