Ortak operasyon nedir, yerli güç kimdir?

Kürdistan tarihinin kritik günlerinden geçiyoruz. Bir yandan Önder Öcalan’ın öğretisiyle büyüyen özgürlük mücadelemiz tüm dünyaya yayılıyor, tüm dünya halkları Kürtlerin özgürlük mücadelesinden ilham alarak 21.yüzyılın kapitalist modernite sistemi karşısında özgürlüklerini inşa etmeye çalışıyor. Diğer yandan ise Başur Kurdistan eksenli geliştirilmeye çalışılan ihanet pervasız adımlar atıyor, altında ezileceği ihanet adımları atıyor.

5 Temmuz’da yapılan hava saldırısında Helmet arkadaş şehit düştü. Yaşadığımız acının tanımı zordur. Belki Helmet arkadaşı ve onun özgür mücadeleci yeni Kürt kişiliği karşısında ihanetçi Kürt kişiliğini tanımlayabilmek, bu acıyı tanımlamaya yardımcı olur.

Diyar Xerib (Helmet) arkadaş, Kürtlerin ulusal birliği ve özgürlüğü için 30 yıla varan bir direniş sürdürdü. Bu direniş yıllarında, bulunduğu her yerde Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlük ilkelerini en üst düzeyde yaşadı ve yaşattı. 24 saatini Kürdistan halkı için mücadeleyle nakışladı ve anlamlı yaşamın abidesi oldu. Kürdistan halkının ulusal özgürlük ve mücadele timsali olan Helmet arkadaşa yapılan saldırı, kuşkusuz cevapsız kalmayacaktır.

Bu saldırı, kendini satmış olan ihanetçiler eliyle yapılmış, planlı bir saldırıdır. Bu saldırıyı faşist Türk devleti “MİT ve TSK ortak operasyonu” olarak adlandırdı. Ayrıca Türk devleti kaynakları “yerli ve milli” güçlerle yapıldı dedi.

Türk devleti bu saldırıyı ‘iki ayrı gücün ortaklığında yapılan operasyon’ olarak adlandırdı. Helmet arkadaşın şahadet anını esas alıp geriye gidersek, savaş uçakları kaldırarak Medya Savunma Alanlarını bombalayan ortak, yani TSK birinci ortak oluyor. Yani milli güç, TSK’dir.

TSK’nin saldırı için hedef tespiti yapabilmesi, tüm saldırılarında esas aldığı ve kendini dayandırdığı temel kaynak olan NATO menşeili keşif uçaklarına bağlıdır. Yine KDP’nin kendi alanında üstlenmesine ve saldırmasına izin verdiği Türk keşif uçaklarına bağlıdır. Ancak özellikle yerli ve milli güçler adlandırması yapıldığı için, yerli güçlerin NATO olmadığını, yani NATO-keşif uçakları sayesinde bu saldırının keşfinin yapılmadığını öğrenmiş oluyoruz.

Yerli güç olarak tanımlanan MİT ortaklığı kimi anlatıyor?

Birinci ortak TSK ise, ikinci ortak, yani yerli güç kimdir?

Başurê Kürdistan’da YKN alanında yapılan bu saldırıda Türk devletine işbirlikçilik, casusluk yapanlar netleştirilmelidir. Başurlu partiler için, Kürt halkının ve direniş değerlerinin bir anlamı kalmamıştır. Bunları halkımız biliyor. Bunu dost düşman herkes biliyor. Bu yüzden bu partilere güven yoktur. Bu partilerin tüm amaçları, ülke değerlerini satarak kendilerini, ailelerini ve dar çıkar çevrelerini yaşatmaktır. Kürdistan özgürlük davasıyla bir alakaları kalmamıştır. PKK’nin işgalci ordular, çeteler karşısında verdiği mücadele bir yandadır, ihanet bir yandadır.

Bu durumda, Türk devletinin açıklamaları bize şunu söylüyor: MİT’in bu saldırıdaki ortaklığı, yerli güçleri örgütlemesidir. MİT demek, yerli güç demektir. Güneyli güçler, acilen yerli güç olarak adlandırılan ve Helmet arkadaşa yapılan saldırıda MİT ortaklığı diye tanımlanan gücün kim olduğunu açıklamalıdır.

Türk ordusunun sözünü ettiği ortak operasyon, işbirlikçilik ve ihanettir. Türk devleti KDP ve YNK’nin Türk devletine işbirliği yaptığını, Kürt halkına ihanet ettiğini açıklamıştır. YNK ve KDP, Türk devletinin bu saldırı ardından yaptığı açıklamanın izahını yapmalı, kimin işbirliği varsa deşifre edilmeli ve Kürt halkına hesap vermelidir. KDP ve YNK, 30 yıl boyunca Kürdistan davasına emek veren, yiğit Kürdistan genci, büyük özgürlük mücadelecisi olan ve Kürdistan insanının özgür geleceği için sonsuz emek vermiş ve sayısız eser yaratmış olan Helmet arkadaşın şahadetindeki sorumluluğunu açıklamalıdır.

Yerli güç kimdir, MİT ile işbirliği yapan, MİT’in dayandığı güç kimdir, Kürdistan davasına ihanet eden kimdir?

Yerli güç denilen, özgür Kürt kişiliğinden korkan, nefret eden ve özgür kürdün büyümesinde kendi yokoluşunu gören işbirlikçi, ilkel milliyetçi hain Kürt tipinin kurumlaşmış halidir.

Türk ordusunun operasyon dediği, KDP ve YNK’nin ihanetidir.

Türk ordusunun MİT ile örgütlediği ve yerli güç dediği, KDP ve YNK’nin ihanetidir.

Türk devleti, KDP ve YNK ihanetini sansürsüz ve çekincesiz açıklamış oldu.

Bu ihanetin bu kadar açık söylenmesi, güneyli güçlerin daha büyük ihanetlere hazırlandığını mı gösteriyor? Yoksa daha büyük ihanetleri çoktan yapmış olduğunu mu gösteriyor?

Bugüne kadar YNK ve KDP’den herhangi bir açıklama gelmedi. Sessizlik sadece onaylamak demek olmuyor. Sessiz kalan KDP ve YNK, hem işgalci Türk devletinin bu açıklamasını onaylamış oldu, hem de Başurê Kurdistan halkımızın tüm değerlerini işgalci güçlere sunduğunu açıklamış oldu.

YNK alanında yapılan ve yerli güçlerle birlikte gerçekleştirilen bu saldırıda, KDP ve YNK, ne kadar rolleri olduğunu ortaya koymalıdır. YNK rolü nedir? KDP rolü nedir?

Halkımız bu saldırıda rolü olan yerel güçleri “Xain û xwefiroş” diye tanımlıyor. Başurê Kurdistan halkı, bu sessizliğe, bu ihanete, bu saldırıya ve işgalci Türk devletiyle Kürdistan değerleri karşısında işbirliği yapan güçlere gereken cevabını verecektir.

KDP ve YNK’den bazı kişiler, tüm bunlara rağmen, Helmet arkadaşın cenazesine katıldı. Bu kişilerin ya da güçlerin söyleyecekleri bir söz varsa, yapacakları tek bir şey varsa, bu saldırıdaki rollerini açıklamaları, kendi rolleri yoksa faşist Türk devletine casusluk yapanları halkın adaletine teslim etmelidir.

Yazarın diğer yazıları