Ötekilerin sinema kolektifi

Hamburg’da bir araya gelen sinemacıların kurduğu Avakino Film Kolektifi açılışını gerçekleştirdi. Büyük bir şölenle kapılarını açan Avakino’nun gecesine katılım yoğun oldu. Bandista’nın muhteşem bir müzik ziyafeti sunduğu gecede, Fatih Akın’da DJ performansıyla yer aldı. Açılış gecesine dünyanın birçok yerinde kurulmuş sinema kurumlarından de destek mesajları geldi.

Öteki sinemacıları biraraya getirmek

Kürt sinemasını Avrupa sinemasıyla birleştirerek güçlendirmeyi amaçlayan Avakino Film Kolektifi, dağınık haldeki Kürt filmlerini arşivlemek ve muhalif sinemaya maddi kaynak oluşturmak için kuruldu. 3 Ekim’de düzenlenen muhteşem bir geceyle kapılarını açan Film Kolektifi, Avrupa’daki alternatif üretim yapan sinemacıları da bir araya getirmeyi hedefliyor. Hamburg’da alternatif sanatın merkezi olarak görülen Gängeviertel’de düzenlenen etkinliğe Hamburgluların katılımı yüksek oldu.

Tek başına sanat eksik kalıyor

Avakino Film Kolektifi’nin kurucuları arasında yer alan senarist ve yapımcı Önder Çakar, Avakino’nun kuruluşu konusunda gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Almanya’da doğmuş ve büyümüş, mesleğini sinemacı olarak seçmiş kişilerle ile son dönemlerde yaşanan süreçte ülkelerinde yaşayamayan, kendi ülkelerinde sinema yapma olanağı bulamayan ve Hamburg’a gelen arkadaşları kaynaştırma olanağı bulduklarını söyleyen Çakar, kolektife Almanların da katıldığını ifade etti. Kendilerinin Fırat ve Dicle nehirlerini temsil ettiğini ifade eden Çakar, “Alman dostlarımız da Elbe nehrini temsilen aramızdalar” dedi. Üç ana konuyu hayata geçirmek istediklerini belirten Önder, şöyle devam etti: “Birisi eğitim… Hem kendi üyelerimizin iç eğitimi için çalışacağız hem de sinemayla ilgilenen, sinemaya merak duyan coğrafyamızdan gelen insanlara eğitim vermek için uğraş vereceğiz. İkinci hedefimiz ise dağınık halde bulunan Kürt sinemasını arşivlemek ve bir kaynak oluşturmak. Aynı zamanda düzenli bir yayın çıkarmayı ve internet yayıncılığı yapmayı da hedefliyoruz. Bir diğer planımız da özellikle Rojava ve Bakur’da çekilmiş filmleri göstermek. Çünkü bu filmler profesyonel dağıtım ağları, profesyonel festivaller tarafından gösterilmiyor. Bu filmler halkımıza ulaşmıyor ya da diğer halkların izleme şansı olmuyor. Bütün Avrupa’da kendi üretimini gösterim şansı bulamayan arkadaşlarımızın üretimlerini göstermek istiyoruz. Tabi ki bunların hepsinin sonucunda kendimiz de yaratıcılıklarımızı göstererek belgeseller, kısa filmler yapmayı hedefliyoruz. Sinema zaten kolektif bir sanat… Biz sanatın bireysel olarak yapılamayacağına ya da yapılsa bile bir yanının eksik kalacağının bilincinde olduğumuz için buradaki arkadaşlarımızla bir kolektif kurduk.”

Kapımız tüm ötekilere açık

Sinema ve tiyatro oyuncusu Bilal Bulut ise Avakino’nun bir anda ortaya çıkmadığını ve birkaç yıldır sürekli üzerinde düşündükleri bir oluşum olduğunu ifade etti. Kendi aralarında “Avrupa’ya gelen sinemacılar olarak ne yapabiliriz?” diye düşündüklerini anlatan Bulut, birilerinin bir yol açması gerektiğini belitti.

Fatih Akın DJ’lik yaptı

Açılış gecesinde önce Grup Cemre sahne aldı ve seslendirdiği türkülerle geceye renk kattı. Ardından sahne alan Bandista ise geceye katılanlara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Ünlü yönetmen Fatih Akın ise gecenin ilerleyen saatlerinde sahneye çıkarak DJ performansı sergiledi ve gece danslarla, halaylarla sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. HAMBURG

Yazarın diğer yazıları

    None Found