OXFORD RAPORU Türkler haberden kaçıyor

Oxford Üniversitesi’nin 2019 Dijital Haber Raporu’na göre Türkiye, haberleri takip etmekten kaçınanlar listesinde 2. sırada yer aldı. Rapora göre okurlar “haberleri dinlemekten, izlemekten veya okumaktan etkin bir şekilde kaçınıyor.”

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün 2019 Dijital Haber Raporu yayımlandı.

Rapora göre Instagram’ı “haber okumak, izlemek, paylaşmak ve tartışmak için” kullanların sayısı artarken, bu konuda en göze çarpan ülke Türkiye. Instagram’ı haber amaçlı kullanımda yüzde 33 ile ilk sırada yer alıyor.

Kaçışta 2. sırada

Rapora göre Türkiye’de Facebook gruplarının siyaset ve haber için kullanım oranı yüzde 29, WhatsApp gruplarının ise yüzde 21. Türkiye bu iki alanda da açık ara lider konumda.

Ancak bu verilere rağmen Türkiye’de okurun haber takibinden kaçındığı da not düşülüyor.

Rapora göre haberleri takip etmekten kaçınanlar listesinde Türkiye 2. sırada yer alıyor.

Türkiye’den ankete katılanların yüzde 55’i “Haberleri dinlemekten, izlemekten veya okumaktan etkin bir şekilde kaçındığını” bildirmiş.

Hırvatistan yüzde 56 ile hemen Türkiye’nin üstünde yer alırken Yunanistan da yüzde 54 ile üçüncü sırada bulunuyor.

Rapor buna sebep olarak ise bu ülkelerde haber okumanın genellikle bir görev olarak algılanmasını gösterdi. En düşük oran ise yüzde 11 ile Japonya ve yüzde 15 ile Danimarka’da görüldü.

LONDRA


Yalan haberlere inanma oranı yüzde 86

Sosyal ağlardaki yalan haberlere inanma oranı yüzde 86

Kanada’da bulunan Center for International Governance Innovation adlı düşünce kuruluşunun Ipsos’a yaptırdığı ankete göre, dünya genelinde sosyal ağlarda gördüğü yalan haberlere inananların oranı yüzde 80’in üzerinde.

25 ülkeden 25 bini aşkın kişiyle yapılan Ipsos anketine göre, her 100 kişiden 86’sı hayatında en az bir kez yalan olduğu ortaya çıkan haberlere (Fake News) itibar ettiğini beyan etti.

Ankette Mısır, Nijerya, Hindistan, Çin, Meksika ve Hong Kong gibi ülkelerde sosyal ağlar üzerinden yayılan yalan haberlerin kullanıcıların yüzde 56 ila 60’ı arasında bir kısmını yanıltmayı başardığı sonucu çıktı.

Ipsos anketine göre, internet üzerinden yayılan yalan haberlerin başarılı olma oranı Fransa’da yüzde 38, ABD’de ise yüzde 36’yı buluyor. İlginç bir şekilde Pakistan’da bu oran sadece yüzde 26 olarak gerçekleşti.

Yazarın diğer yazıları

    None Found