Oylar HDP ve Demirtaş’a

Avrupa çapında faaliyet yürüten 52 çatı kurumun oluşturduğu demokrasi bloğu yaptığı ortak açıklamayla HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı desteklediğini deklare etti.

EGİT EREN
KÖLN

Avrupa’da faal olan Kürt, Türk, Laz, Ermeni, Çerkes, Süryani, Êzîdî, Alevi, Hıristiyan, Müslüman halklar ve ezilenleri temsil eden 52 kurum, kuruluş ve örgütün temsilcileri Almanya’nın Köln kentinde yaptıkları ortak açıklamayla seçimlerde HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleklerini duyurdu. Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan açıklamaya çok sayıda yazar, siyasetçi, akademisyen ve sanatçı da katıldı.

Birlikte kazanacağız
Avrupa Seçim Koordinasyonu’nun ortak açıklamasını HDK Avrupa Eş Sözcüsü Demir Çelik okudu. Açıklamada, “Biz Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeli kurum ve örgütler olarak demokratik-eşit ve ortak bir yaşamı gerçekleştirmek için bir aradayız ve birlikte mücadele kararlığında olduğumuzu demokratik kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” denildi. 52 kurum ve kuruluşun ortak açıklamasında şunlar belirtildi: “Bizler; Kürt, Türk, Laz, Ermeni, Çerkes, Êzîdî, Süryani, Alevi, Hıristiyan, gerçek Müslüman halklar ve ezilenler, akademisyenler, politikacılar, sanatçılar olarak, irademizi yok sayan rejime karşı birlikte mücadele ederek kazanacağımızı ilan ediyoruz. Demokrasi ve özgürlüklerimiz için ortaya çıkardığımız birleşik iradenin gücü karşısında tüm baskıcı rejimlerin yenilmeye mahkum olacakları kesindir. 16 yıllık AKP/Saray diktatörlüğü, OHAL baskı rejimiyle, KHK’larla ülkeyi hukuksuz bir şekilde yöneterek faşizmi kurumlaştırıp geleceğimizi karartmak istiyor. Bizler birleşik mücadelemizle bu faşizan uygulamalara engel olacağımızı deklare ediyoruz.”
AKP’nin Türkiye coğrafyasını savaş alanına çevirdiği belirtildiği deklarasyonda, “Faşist iktidara karşı biz özgür yeni bir yaşamdan yana olduğumuzu beyan ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Neden HDP ve Demirtaş?
52 kurum, kuruluş ve örgüt HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleme gerekçelerini ise şöyle açıkladı:
– Bizler, oluşan faşist tekçi ikizler ittifakına karşı tüm halklarımızın ortak adres olan HDP’de buluşmaya ve birlikte kazanmaya çağırıyoruz.
–  Bizler, savaş politikalarına karşı halkların onurlu barışı için HDP diyoruz.
– Bizler, tek adam diktatörlüğüne karşı demokratik, çoğulcu, katılımcı ve birlikte yaşamın adayı Sayın Selahattin Demirtaş ve HDP diyoruz.
– Bizler, tekçi, cihatçı, milliyetçi anlayışlara karşı, tüm kimlik ve inançların özgürlüğü için Sayın Selahattin Demirtaş ve HDP diyoruz.
– Bizler, haksızca işlerinden atılanlar için, herkese adil ve adaletli bir yaşam için Sayın Demirtaş ve HDP diyoruz.
– Bizler, tek din, tek millet diyen inkarcı anlayışlara karşı, tüm inançların ve kimliklerin özgürlüğü için Sayın Demirtaş ve HDP diyoruz.
–  Bizler, çocuk istismarına, tekçi cinsiyetçi yaşama, erkek-devlet şiddetine karşı, kadın özgürlükçü eşit yaşam için sayın Selahattin Demirtaş ve HDP diyoruz.
– Bizler, Sur, Cizre, Şırnak, Nusaybin, Silvan ve daha birçok kentte Kürt halkına ve tüm muhaliflere yaşatılan sistematik zulmü durdurmak ve hesap sormak için HDP diyoruz.
–  Bizler özgür, demokratik ve eşit bir gelecek için HDP diyoruz.
– Bizler birlikte başarmak, birlikte kazanmak için HDP diyoruz.

Koordinasyon’da kimler yer alıyor?
Açıklama yaparak HDP ve Demirtaşı
destekleyen kurumlar şunlar:
1. KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi)
2. TJK-E (Avrupa Kürt Kadın Hareketi)
3. HDK-A (Avrupa Halkların Demokratik Kongresi)
4. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)
5. E.S.U Avrupa Süryaniler Birliği
6. Belçika Demokratik Ermeniler Derneği
7. ATİK (Avrupa Türkiyeli İsçiler Konfederasyonu)
8. BAF (Avrupa Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Avrupa Barış Formu)
9. DİDF / Demokratik İsçi Dernekleri Federasyonu
10. ADHK / Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu
11. AvEG-KON/ Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu
12. Avrupa’da Halkevi
13. Ciwanên Azad û Jinên Ciwan
14. ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi)
15. Enstituya Kurdî ya Brukselê
16. Mezopotamya Halk Kongresi (Asuri-Süryani)
17. KKP/ Kürdistan Komünist Partisi
18. Male Gele Kurd Berlin
19. Bergischgladbache Sivaslılar Derneği
20. Kurdische Gemeinde zu Berlin-Brandenburg e.V
21. Kurdisches Zentrum e.V
22. Yeni Kadın
23. YDG / Yeni Demokratik Gençlik
24. SKB / Sosyalist Kadınlar Birliği
25. FEDA / Demokratik Alevi Federayonu
26. CİK / Kürdistan İslam Topluluğu
27. NAV-YEK / Avrupa Êzîdî Dernekleri
28. Şengal Êzîdî Meclisi Dervaye Welat
29. Yaşanacak Dünya
30. Partizan
31. MDDK / Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi (Asuriler)
32. ADEF (Avrupa Demokrattık Dersim Birlikleri Federasyonu)
33. SYKP / Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
34. FDG / (Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu)
35. Yeşil Sol Parti Avrupa
36. Sürgündeki KESK Sendikacılar Platformu
37. Devrimci Parti Avrupa
38. FİDEF (Federal Almanya İsçi Dernekler Federasyonu)
39. NOR-ZARTOK Avrupa (Ermeni Kurumu)
40. Avrupa Karadenizliler Platformu
41. Emek ve Özgürlük Cephesi Avrupa İnisiyatifi
42. YS / Young Struggle
43. Avrupa Maraş Girişimi
44. Avrupa Sürgünler Meclisi
45. Avrupa Koçgirililer Platformu
46. Avrupa Kürecikler İnisiyatifi
47. Dersimi Yeniden İnşa
48. Tutsakların Sesi Platformu
49. Emek Özgürlük Cephesi-Enternasyonal
50. Dersim Soykırım Karşıt Derneği 1938 e.V
51. Devrimci Komünarlar
52. Zentrum Berlin

AABK: Oylarımız HDP’ye

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Çankaya, Alevileri 24 Haziran’da yapılacak baskın seçimlerde HDP’ye oy vermeye davet etti.
AABK de Avrupa Seçim Koordinasyonu içerisinde yer alıyor. CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi ittifakının Alevi toplumunu rahatsız ettiğini dile getiren Çankaya; Sivas Katliamı’nın baş faillerinden Temel Karamollaoğlu ve milliyetçi cephede yer alan Meral Akşener ile ittifakı Alevi toplumu olarak sindiremediklerinin altını çizdi. Çankaya, “Ellerinde Alevilerin ve mazlumların kanı bulunanları unutmak tarihi misyonumuza ters düşer. Bu yüzden canlarımızı, laik ve eşit yurttaşlıktan yana olan tüm kesimlerle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Aleviler demokrasi bloğunda yer alacaktır” dedi.
“HDP’nin barajı geçmesi için bütün halkları davet ediyoruz” diyen Çankaya, “HDP yüzde 10’u geçmezse zaten Tayyip Erdoğan kazanacak” diye belirtti.

Saarbrücken’de bilgilendirme standı

Almanya’nın Saarbrücken kentinde Kürdistanlılar, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimler için bilgilendirme standı açtı. DKTM öncülüğünde açılan stand ile Alman kamuoyu demokratik koşullarda gerçekleştirilmeyen seçimlere ilişkin bilgilendirildi. Türkiyeli seçmenlere ise seçmen kütüğüne kayıtlı olmayanların 12 Mayıs’a kadar kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerektiği belirtildi. Standda konuşan Saarbrücken DKTM Eşbaşkanı Dexil İbrahim, “Bu seçimlerde demokrasiden yana olan bütün kesimlerin eline bir fırsat geçti. Bu fırsatı her ne kadar şartlar eşit olmasa da değerlendirmemiz gerekiyor. Erdoğan faşizmini sandığa gömebilmek için herkesin çoğulcu demokrasi ve eşitlikten yana olan tek parti HDP’nin etrafına kenetlenmesi gerekiyor” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found