Özgür Yaşamı İnşa Diyalogları

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kitaplarına önsöz yazan, düşüncelerini değerlendiren dünyaca ünlü entellektüellerin kaleme aldığı Öcalan değerlendirmeleri, Aram Yayınları tarafından basıldı. Editörlüğünü Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’da Barış İnisiyatifi sözcüleri Havin Güneşer ve Reimar Heider’in yaptığı kitapta Meksika Puebla Özerk Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Sosyoloji Profesörü John Holloway; 2010 yılında yaşamını yitiren Eğitim Bilimcisi, Sosyolog ve Devrim Teorisyeni Ekkehard Sauermann; Kapitalizmi anlamaya yönelik makro-tarihsel yaklaşımları ile bilinen kült isim İmmanuel Wallerstein; Finlandiya Helsinki Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Kalkınma Çalışmaları Profesörü Barry K. Gills; İtalyan Marksist, Sosyolog ve Siyaset Filozofu Antonio Negri; Yazar, Çevirmen ve Editör Peter Lamborn Wilson; İlahiyatçı Donald H. Matthews; Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Thomas Jeffrey Miley; Feminist Araştırmacı Dr. Muriel Gonzales Athenas; Eleştirel Bilim İnsanı, Sosyal Adalet Aktivisti, Avukat ve Yazar Dr. Radha D’souza; San Francisco Antropoloji ve Sosyal Değişim Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Andrej Grubacic; Latin Amerika toplumsal hareketlerinde çalışmalar yürüten ve eğitimler veren Raul Zibechi; Barış ve Çatışma alanında yüksek lisans tezi hazırlayan ve aynı adla kurulan derneğin kadın sözcüsü ve akademisyen Dr. Mechthild Exo; Antropolog ve Aktivist Prof. David Graeber; Akademisyenler Daiman Gerber ve Shannon Brincat; Sosyal Antropolog Dr. Patrick Huff ve Akademisyen Nazan Üstündağ yazıları yer aldı.

Kitap dört bölümden oluşuyor

Dört temel bölümden oluşan kitabın “Önsözler, Arka Planlar, Sonsözler” adlı ilk bölümünde Öcalan’ın çeviri kitaplarına yazılan önsözlere yer veriliyor. İmmanuel Wallerstein’dan Antonio Negri’ye kadar uzanan bu skalada düşünürler, Öcalan’ın düşünceleriyle nasıl tanıştıklarını anlatırken, kapsamlı değerlendirmelerde bulunuyorlar.

“Uygarlığın Kökenleri” adlı ikinci bölümde Öcalan’ın yazılarındaki insanlık tarihi anlatısı irdelenirken, Sümer Uygarlığından monoteizmde iktidar örgütlenmesine uzanan bir skalada değerlendirmelere yer veriliyor.

“Dokunmak ve Bağlantı Kurmak” adlı üçüncü bölümde Öcalan’ın düşüncelerine mekansal ve karşılaştırmalı bir bakış açısıyla dünyadaki deneyimler ve yaklaşımlar ele alınıyor.

“Siyaset Felsefesi ve Siyasal Eylem” adlı dördüncü bölüm Öcalan’ın yöntem ve kuramının özelliklerini ele alan yazıları içeriyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tutsaklığının 20. Yaşının 70. Yıldönümde hazırlanan bu çalışma, Öcalan’ın fikirlerinin entelektüel dünyadaki karşılığına ayna tutuyor. Entelektüel tartışma ve değerlendirmelerin yer aldığı kitap, Öcalan’ın hiyerarşi karşıtı Önderliğine ve kuramıyla ortaya çıkan”yeni-yenilik”lere dair de dünya deneyimleriyle karşılaştırma yapma imkanı sunuyor.

KÜLTÜR SERVİSİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found