‘Özgürlük bedel ister’

Dîdar Serhat, üniversiteyi bırakıp gerillaya katıldı. Zira özgürlüğün bedel gerektirdiğinin farkındaydı. “Siz savaştıkça, yoğunlaştıkça, mücadele ettikçe, kendinizi yarattıkça yakınlaşır özgürlük” diyordu.

“İnsan, anlam gücünü kendisinde oluşturduğunda, hislerini, duygularını, vicdanını birleştirdiğinde kavrayabiliyor. Şehitlerde somutlaştı; koşarak, aşık olarak gittiler özgürleşmeye doğru. Her fedai yoldaşımla birlikte yaşadığımda özgürlüğün emek, mücadele ve hakikat ile bütünleşerek gerçekleştiğini fark ettim.” Dîdar Serhat, PKK’de ulaştığı özgürlük hakikatini bu sözlerle ifade ediyordu.

Her zorluk güçlenme vesilesi

Qers’ın Qaqizman ilçesinde 1989’da dünyaya gelen Didar Serhat (Meryem Doğan), kültürel değerlerine ve diline sahip çıkan bir ailede doğup büyüdü. Harran Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi olduğu yıllarda tanıştığı PKK’ye katıldı. Uzun yıllar Medya Savunma Alanları’nda kaldıktan sonra Amed’e gitti.

Kürdistan dağlarında karşılaştığı her zorluğu kendisini güçlendirme fırsatına dönüştürdü.

‘Sizin için de başarılı olacağım’

Amed yolculuğuna çıkarken bu kentin tarihi ve manevi dokusunun kendisini motive ettiğini söylüyordu. Her Kürdistanlı gibi her gerillanın da yüreğinde Amed sevdası taşıdığını vurgulayan Didar Serhat, “Amed Surlarına doğru gideceğim, arkadaşlarımın hayallerini gerçekleştireceğim. Büyük bir iddia ve coşkuyla yola çıkıyorum. Örgütün bugüne kadar bana vermiş olduğu tüm emekleri boşa çıkarmayacağıma inanıyorum” diyordu.

Gitmek isteyip de gidemeyen yoldaşlarının duygularını anlıyordu. Onlara hitaben, “Onlar adına da başarılı olacağımı, anılarını Bakurê Kurdistan’a taşıyacağımı bilmelerini isterim. Ayrıca vidan ve ahlak sorunu olan bir sömürgeci düşmana karşı mücadele yürütüyoruz. Kan emici düşmanlarımıza karşı büyük bir intikamla doluyum, şehit yoldaşlarımın intikamını alacağımın bilinmesini isterim” dedi.

‘Özgürlük soyut değil’

Özgürlüğün emek ve mücadele ile elde edilebileceğine inananlardandı. Şöyle tarif ediyordu: “Özgürlük, başkalarının sunduğu bir şey, soyut veya ulaşılmaz değil. Siz savaştıkça, yoğunlaştıkça, mücadele ettikçe, kendinizi yarattıkça yakınlaşır. Büyük emek ve çaba gerektiriyor. Bunu PKK’de çok fazla fark ettim. Özgürlüğün emek, mücadele ve hakikat ile bütünleşerek gerçekleştiğini fark ettim.”

‘Önderlik güneşi kucaklayacak gücü verdi’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kadına verdiği değeri, “Karanlık, kuytu bir köşede kalmıştık ama Önderlik bize güneşi bile kucaklayacak gücü verdi” diye ifade ederken, Önderlik gerçeği ile kadın arasındaki bağın daha fazla güçlenmesi için içsel ve düşünsel bağın güçlendirilmesi gerektiğini söylüyor ve bunun Öcalan’ı fiziki özgürlüğüne kavuşturacağını öne sürüyordu. Şehitler ve önderlik gerçeğinin en büyük mücadele gerekçesi olduğunu belirten Dîdar Serhat, bu uğurda ne bedel gerekiyorsa ödemeye hazır olduğunu vurguluyordu.

Dîdar Serhat, 22 Eylül 2018’de işgalci Türk ordusunun Licê’ye bağlı Zengasor Köyü çevresinde yaptığı operasyonda  yol arkadaşı Göksu Fırat (Hasret Börta) ile birlikte şehit düştü.

DILPAK DAĞ-ANF/BEHDÎNAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found