Özgürlük Nöbeti 8 yaşında

Kürt halkının ve dünyanın en uzun soluklu, kesintisiz eylemi “Öcalan’a Özgürlük Nöbeti” 8. yılına giriyor. Bu vesileyle KCDK-E öncülüğünde 25 Haziran’da nöbet eylemi aralarında Kürdistan ve Türkiyeli kurum temsilcilerinin de bulunduğu bir grup tarafından yürütülecek.

Fransa’nın Strasbourg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve özgürlüğüne kavuşması talebiyle 25 Haziran 2012’de başlatılan oturma eylemi 8. yılına giriyor. Her hafta Avrupa’nın başka bir ülke ve şehrinden gelen toplum merkezleri veya KCDK-E bileşeni grupların devraldığı nöbet eylemi kararlılıkla devam ediyor. 25 Haziran’da da Öcalan’a Özgürlük Nöbeti, Avrupa’da faaliyet yürüten Kürdistan ve Türkiyeli kurum eşbaşkanları veya temsilcileri tarafından yürütülecek.

Çok yönlü bir eylem

Önemli bir etkiye sahip bu eylemle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü istenirken aynı zamanda Öcalan’ın fikirleri, Kürt halkının verdiği mücadele de yaygın bir şekilde tanıtılıyor. Bir yanıyla İmralı sistemi gündemde tutuluyor, diğer yandan da bu konuda muhatap olan CPT, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu başta olmak üzere uluslararası kurumların görevlerini yapması ve harekete geçmesi için kamuoyu bilgilendiriliyor, harekete geçiriliyor.

Özgürlüğüne kadar nöbetteyiz

Dünyanın ve Kürtlerin en uzun soluklu eylemi olarak tarihe geçen nöbet eylemi, 25 Haziran 2012’de “Başkan Apo’nun Özgürlüğüne Kadar Nöbetteyiz” sloganıyla start aldı. Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanlık Divanı, 25 Haziran 2019 Salı günü 7. yılını dolduracak olan Nöbet Eylemi’nin tarihi açlık grevi ve ölüm orucu direnişinin tecridi kırmasının arifesine denk geldiğini belirterek şunları kaydetti: “Beyaz Tülbentli Anaların direnişiyle büyüyen ve sonuç alan bu tarihsel direniş faşist iktidara geri adım attırmıştır. İlerici insanlığın Önderi Reber Apo’nun 2 Mayıs deklarasyonu ile Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu sorunları konusundaki çözümünü ortaya koymuş, tüm Ortadoğu ve dünyada büyük umut yaratmıştır. Çözümün muhatabı Başkan Apo’nun rolünü oynaması için özgürlüğü olmazsa olmaz düzeyinde temel görev olarak tüm çözüm ve demokrasi isteyenlerin görevi olmuştur.”

25 Haziran’da nöbeti devralacaklar

Ortadoğu ve dünya halkların umudu haline gelen Öcalan’ın özgür koşullarda yaşar ve çalışır koşullara kavuşması için mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini kaydeden KCDK-E, şu duyuruda bulundu: “Nöbet eylemi bu anlamda önemli bir mücadele aracı olarak büyütülerek devam edecektir. Bu vesileyle 25 Haziran Salı günü Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) eşbaşkanları bünyesindeki tüm ülke, federasyon, meclis ve kurumların eşbaşkanları ile kadın, gençlik temsilcileri ile dostları saat 11:00’de bir açıklama ile 7. yılını dolduran nöbet eylemini devralacaktır. 25-29 Haziran arasındaki tarihlerde nöbet eylemi eşbaşkanlar tarafından tutulacak.

KCDK-E Strasbourg’a çağırdı

25 -29 Haziran tarihleri arası her gün bir etkinlikle sürdürülecek olan nöbet eyleminde bir yandan Sayın Öcalan’a özgürlük, bir yandan da özgür koşullarda yaşar ve çalışır konuma kavuşması talep edilecek. 29 Haziran tarihinde yapılacak kitlesel bir etkinlikle Özgürlük Nöbeti yeni gruba devredilecek. KCDK-E olarak 25 Haziran saat 11.00’de devralacağımız Strasbourg’da süren Reber Apo’ya Özgürlük Nöbeti’ne tüm eşbaşkanları, Kürdistan ve Türkiyeli kurum temsilcilerini, şahsiyetleri katılmaya ortaklaşmaya davet ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found