Paris Belediyesi’nden ‘İklim Akademisi’

Hava kirliğinin yoğun olduğu Paris’te belediye tarafından iklim için olağanüstü hal ilan edildi. İklim akademisi kuran belediye, İklim ve şehircilik uzmanları ile sosyologlardan oluşacak kurul iklim politikaları ve hava kirliliği konusunda danışmanlık yapacak.

Dünyanın birçok önde gelen şehrinin ardından Fransa’nın hava kirliliği en çok olan şehirlerinden Paris’te de iklim için olağanüstü hal ilan edildi.

Paris Anakent Belediye Meclisi’nin toplantısında gençlerin iklim ve çevre konusundaki hassasiyetlerini geliştirmek amacıyla bir ‘İklim Akademisi’ kurulmasına karar verildi. Aynı toplantıda akademiyle birlikte Paris için ‘İklim için olağanüstü hâl’ ilan edildiği duyuruldu.

Söz konusu karar ile Aralık 2015’te Paris’te düzenlenen COP21 Zirvesi’nde kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Antlaşması’nın hedeflerinin gerçekleştirilesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Giec Paris ile çözüm arayışı

Paris Anakent Belediye Meclisi’nin aldığı kararla ayrıca Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin Fransızca kısaltması olan ‘Giec’den esinlenerek ‘Giec Paris’ adıyla bir kurul oluşturulacağı duyuruldu. İklim ve şehircilik uzmanları ile sosyologlardan oluşacak bu kurula iklim politikalarının hayata geçirilmesi konusunda danışılabilecek.

Belediye Başkanı Anne Hidalgo, son olarak Seine nehri kıyısının yayalara açılması, başkentin sokak ve meydanlarına yönelik ağaçlandırmaların arttırılması gibi kararlara imza atmıştı. Belediye, kent ormanları projeleriyle de hava kirliliğini azaltmayı amaçlıyor.

Daha önce iklim sorununun artık can alıcı düzeyde tehlikeli aşamaya geldiğine hükmeden Büyük Britanya Parlamentosu’nun yanı sıra Londra, Basel, Oakland, Los Angeles ve Vancouver şehir meclislerinde alınan kararla, iklim için acil durum ilan edilmişti. Son olarak Almanya’nın Konstanz şehri de böylesi bir karar almıştı.

PARİS

Yazarın diğer yazıları

    None Found