Paris’te İnsanlık Festivali

Her yıl Fransız Komünist Parti yayın organi L’Humanité gazetesi tarafından düzenlenen İnsanlık Festivali; paneller, sergiler ve konserlerle Cuma günü öğleden sonra start alıyor. Üç gün boyunca La Courneuve’deki Parc Départemental’de yapılacak olan festivale bu yıl bir milyona yakın kişinin katılımı bekleniyor.

Her yıl yarım milyondan fazla insanı bir araya getiren festivalde dünya sorunları tartışılırken, aynı zamanda binlerce çadırda sergi, kültürel tanıtım, konserler, paneller, söyleşiler ve sanatsal gösteriler yapılmakta.

Parc Départemental de la Courneuve, bir kez daha, 13 Eylül – 15 Eylül 2019 arasındaki İnsanlık Festivali’ne ev sahipliği yapacak. CDK-F ve France Kürdistan çadırı da İnsanlık Köyü bölümünde festival alanında yerini alacak. Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının Fransızca baskısının da tanıtılacağı festivalde Kürdistanlılar kayyum darbesi ve Rojava’ya yönelik işgal girişimini gündemleştirecek. Kürdistani kurumlar ana sahnede konuşmacı olarak da yer alacak.

Müzik konusunda zengin bir programa sahip olan festivalde bu yıl Stevie Wonder, Cesaria Evora, Black Desire, Jimmy Cliff, Juliette Greco, Johnny Hallyday gibi isimler ve gruplar yer alacak. Çok sayıda yeni kitap ise yazarlarıyla birlikte  ilk olarak festivalde açılan Kitap Köyü’nde okuyucularıyla buluşacak.

PARİS

Yazarın diğer yazıları

    None Found