Pazarcı kadınlar tacize karşı birleşti

Uganda’nın başkenti Kampala’nın en büyük pazarlarından birinde erkeklerin fiziksel ve sözlü tacizinden bıkmış kadın satıcılar, faillere karşı birleşiyor.

Kampala’da Nakawa pazarında muz satıcısı ve pazarın kadın temsilcisi olan Nora Baguma, The Guardian gazetesine verdiği röportajda, bazı erkeklerin kadınlara dokunmayı alışkanlık haline getirdiğini söylüyor ve bunun için erkeklere ceza verdiklerini söylüyor. Baguma; “Sorun yaratırlarsa onları ofise götürüyorum. Bir hafta veya bir aylığına uzaklaştırıyorum. Bu, onları durduruyor. Bizden korkuyorlar” diyor.

Pazarda örgütlenme

Nakawa pazarında 7 binden fazla satıcı ticaret yapıyor, çoğu da kadın. Baguma, pazarın kadın temsilciliği görevini üstleniyor.

Sosyal Transformasyon Enstitüsü adlı yerel bir organizasyonun çalışmaları, kadınlara yönelik cinsel taciz konusunda farkındalığı artırdı. Şimdi davalarla ilgilenmek için bir protokol oluşturulmuş. Daha önce failler gayri resmi cezalandırılıyordu.

Pazar, her biri 40 bölümden oluşan altı bölgeye ayrılmış. Her departmanın bir kadın temsilcisi bulunuyor. Bu departmanlar, şikayetler için ilk çağrı merkezi rolünü oynuyor. Sırada bölge lideri, onun da üstünde pazar disiplin kurulu var.

Suçun niteliğine göre ceza

Çocukluğundan beri pazarda çalışan Catherine Nanzige, bir yandan müşterilerine kurutulmuş balık satarken, suçun ciddiyetine bağlı olarak cezaların nasıl değiştiğini açıklıyor: “50 ila 100 bin Uganda Şilini (yaklaşık 11 ila 22 Euro) ödüyorsunuz. Suçu tekrarlarsanız piyasadan bir aylığına uzaklaştırılıyorsunuz. Devam ederseniz kovulursunuz.”

‘Bizden korkuyorlar’

Nakawa pazarı komitesi üyesi Nanzige, “Beni gördüklerinde korkuyorlar. Çünkü birisinin kadınlara dokunduğunu görürsem 100 bin şilin ödeyeceklerini biliyorlar.

Yer fıstığı departmanı sekreteri Tafumda Susan ise pazarda çalışan 12-13 yaşındaki kız çocuklarının konuşmakta tereddüt ettiklerine dikkat çekiyor: “Biri parayı vermeden önce memeye dokunabilir, bir mimik hareketi yapıp bir şey söyleyebilir. Buradaki genç kızlar yardım alabileceklerini bilmiyorlar. Bu yüzden sessiz kalıyorlar.”

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found