Pazartesi yine AK önünde

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin de bulunduğu Strasbourg’da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemiyle paralel olarak kentte kitlesel oturma eylemleri düzenleniyor. Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK)-E ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde ilk haftası 5 günlük açlık grevinden oluşan ve sonrasında oturma eylemine dönüştürülen kitlesel eylemler de üçüncü haftasını geride bıraktı.

AK ve CPT önünde bir araya gelen yüzlerce kişi dün de yetkililere seslenerek, tecridin kırılması için adım atılmasını istedi. Kurumların görevlerini yerine getirmesini isteyen eylemciler, Türkiye’nin imza attığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) uyması için baskı yapılması çağrısını yinelediler. Eylemin son gününde dün bir yürüyüş de düzenlendi. Kürt Halk Önderi posterleri ve Leyla Güven başta olmak üzere, Avrupa’da açlık grevinde olan eylemcilerin fotoğraflarını taşıyan kitle Almanca, Fransızca, Kürtçe ve İngilizce “Hepimiz Leyla’yız”, “Bıji Serok Apo”, “Katil Erdoğan” ve “Diktatör Erdoğan” sloganları attı. Yürüyüş sonrasında AK önünde zincir eylemi yapılarak, açlık grevlerine dikkat çekildi. Burada yapılan konuşmalarda, AK yetkilerinin bir an önce CPT’ye baskı yaparak İmralı’ya heyet gönderilmesi istendi.

KCDK-E ve TJK-E bünyesindeki onlarca kurum ile inanç kurumlarının yöneticilerinin de katıldığı kitlesel oturma eylemi için Pazartesi günü yeniden AK önünde bir araya gelinecek.

BARIŞ BALSEÇER/STRASBOURG

Yazarın diğer yazıları

    None Found