Pembe Hayat festivali başlıyor

ZABEL MİRKAN / İSTANBUL

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kuruldu. Dernek adını Alain Berliner’in yönettiği ve trans bir çocuğun hikâyesinin anlatıldığı Pembe Hayat (Ma vie en Rose) adlı filmden aldı. Translara yönelik ayrımcılık, nefret suçları, şiddet ve toplumsal dışlanma gibi konularda projeler üreten ve doğrudan destek hizmeti sunan Pembe Hayat Dayanışma Derneği, ulusal ve uluslararası alanda hak savunuculuğu faaliyetlerine devam ediyor.

Kasım 2018’den beri Ankara’da yasaklılar

Pembe Hayat Dayanışma Derneği’nin düzenlediği en kapsamlı etkinliklerden biri “KuirFest”. Ağırlıklı olarak film gösterimlerinin olduğu bu festivalde, atölyelere, söyleşilere ve performanslara da yer veriliyor. Festival bu yıl sekizinci kez düzenleniyor. Teması: “Çok Güzelsin, Yasak Mısın?” OHAL kapsamında, Kasım 2018’den beri Ankara Valiliği tarafından LGBTİ+ derneklerinin düzenlediği etkinlikler, eylemler süresiz olarak yasaklanmış durumda. Pembe Hayat Derneği de, haliyle, festivalin Ankara ayağını iptal etmek zorunda kaldı. Bu nedenle de festivalin başlangıç merkezi İstanbul. Festivalin sonraki durakları ise Mart’ta Denizli, Nisan’da Mersin.

Festival programı

Pembe Hayat Kuirfest bu yıl, 24 Ocak 2019 Perşembe akşamı, Beyoğlu’ndaki Fransız Kültür Merkezi’nde “Sevgiler, Scott” filminin gösterileceği açılış töreni ve ardından Anahit Sahne’de gerçekleşecek konser ve partiyle festival sezonunu açıyor. Festival kapsamında, LGBTİ+’ların yaşadığı her türlü ayrımcılığı gözler önüne seren filmler, belgeseller gösterilecek. Atölyelerin de gerçekleşeceği festivalde, en ilgi çeken etkinliklerden biri 25 Ocak’ta İstanbul Edebiyat Evi – Kıraathane’de gerçekleşecek “Kuir Mensucat A.Ş.” isimli, tekstil endüstrisinde çalışan LGBTİ+’ların katıldığı söyleşi olacak. Söyleşide, böylesi emek yoğun bir sektörde işçi olmak üzerinden, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık mekanizmaları tartışılacak.

26 Ocak Cumartesi günü ise Fransız Kültür Merkezi’nde yönetmen Atıf Yılmaz’ın ve genel olarak Türkiye sinemasının kült eserlerinden biri olarak görülen “Gece, Melek ve Bizim Çocuklar” filminin gösteriminin ardından filmin senaristi Yıldırım Türker ve “Melek” rolündeki Deniz Türkali ile söyleşi gerçekleştirilecek.

KuirFest’te gösterilecek film ve belgesellerden bazıları şöyle:

Elektrik Beden (Corpo Electrico, 2017), Madi Nullius (Terror Nullius, 2018), Malila: Veda Çiçeği (Malila: A Farewell Flower, 2017), Minyatür (Retablo, 2017) ve Rafiki (2018), Burada Demokrasi Yok (No Democracy Here, 2017) Sevgiler, Scott (Love, Scott, 2018).

Programın tamamı için: http://www.pembehayatkuirfest.org/

Yazarın diğer yazıları

    None Found