PKK’nin kuruluş coşkusu sürüyor

Avrupa’da PKK’nin kuruluş yıl dönümü coşkusu sürüyor. Birçok merkezde düzenlenen kutlamalarda Rojava’ya sahiplenme ve ulusal birlik mesajları ön plana çıktı.

Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Rusya’da düzenlenen etkinliklerle PKK’nin 41. kuruluş yıl dönümü kutlandı. Kürt örgüt ve partilerinin ulusal birlik için çaba göstermeleri istenen etkinliklerde, işgale karşı Rojava ile dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı.

PKK’nin 41. kuruluş yıl dönümü Fransa’nın üç kentinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Strasbourg’daki Salle de La Bourse’da düzenlenen gecede konuşan Kürt siyasetçi Mustafa Sarıkaya, “PKK şehitlerin bize bıraktığı, bir mirastır. Kürt halkı özgürleşinceye, mücadelemiz zafere ulaşıncaya kadar her Kürt bireyinin değerlerinin etrafında örgütlenmesi önemlidir” dedi.

TKP/ML Fransa Örgütlülüğü de kutalamay mesaj gönderdi. Gecede Zarife Zerin, Cewad Merwani ve Axaftvan Grubu ile Govenda Avesta sahne aldı.

Marsilya’da gecenin yapıldığı Place de Roses salonuna PKK öncü kadroları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri asılırken şehit düşen gerillalar için de bir köşe oluşturuldu. Gecede bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Kemal Aktaş siyasal gelişmeleri değerlendirdi. Gecede Hozan Aydın, Xemgin Birhat, Yelda Abbasi, Hozan Simar sahne aldı.Draguignan kentinde Camp salonunda organize edilen kutlamaya, yüzlerce Kürdistanlının yanı sıra sol ve sosyalist örgütler ile Kürt dostları katıldı. Gecede Draguignan CDK-F adına eşbaşkanları Erdal Mert ve Hidayet Özkan bir konuşma yaptı. Fransa Komünist Partisi Alpes Maritimes bölgesi Genel Sekreteri Philippe Deligrini ise haklı davalarında Kürtlerle birlikte olduklarını vurguladı. Gecede Beytocan, Kawa Urmiye, Rênas Demhat ve Kemalê Amed sahne aldı.

Den Haag’da binler buluştu

Hollanda’nın Den Haag kentinde binlerce kişinin katıldığı kutlamada konuşan Kürt siyasetçi Süleyman Günyeli,  Öcalan’ın bugün tutsak olduğunu bu esaret zincirinin kırılması için mücadeleyi yükseltmek gerektiğini söyledi. Gecede Hozan Comerd, Pınar Aydınlar ve Xanemir sahne aldı.

Almanya’nın 6 kentinde kutlama

Köln ve çevresinde yaşayan Kürdistanlı ve dostları Bergisch Gladbach’ta bulunan Saal 2000 düğün salonundaki kutlamada bir araya geldi. Gecede Kürt siyasetçi Ahmet Aktaş bir konuşma yaptı,  Kürdistan Özgür Kadın Partisi (PAJK) ve Tevgera Ciwanen Şoreşger yazılı mesaj sundu. Gecede, Hozan Kawa, Çetin Oraner, Abbas Ahmed, Köln Folklor Grubu sahne aldı.

Freiburg kentindeki kutlama Lahr DKTM, Freiburg DKTM ve Nuda Kadın Meclisi’nin organizesiyle yapıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı gecede  Kürt siyasetçi Murat Ceylan konuşma yaptı. Gecede Hivron, Deniz Deman, Azado Xelila, Raman Rojava ve Koma Dem’ sahne aldı.

Dortmund kentinde yapılan kutlamaya1500 kişinin katıldı. Gecede Kürt siyasetçi Filo Rıha konuştu. Gecede Mikail Aslan, Xace Yaşar, Ali Jiyan, Bengi Agiri, Ergin Xelikan, Koma Dersim Folklor ekibi, Koma Zarokê Ehmedê Xane sahne aldı.

Kiel kentinde düzenlenen gecede KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Kürt siyasetçi Demir Çelik konuşma yaptı. Gecede Hozan Tuncer, Hozan Farqin, yerel sanatçılar Delav Kobanê ile Botan Ciziri de sahne aldı.

Saarbrücken kentinde düzenlenen kutlamaya Saarland Eyaleti’ndeki kurum temsilcileri, Civaka İslamiya Kurdistan, Kürdistan Êzidîler Birliği, Şengal Diaspora Meclisi, MLKP Saarland temsilcileri mesajlarını illetti. Kutlamada Beser Şahin, Seyda Perinçek, Koma Hezex, Mezopotamya Çocuk Korosu, Şerif Omeri, Güneşin Çocukları Tiyatro sahne aldı.

PKK’nin kuruluşunun coşkuyla kutlandığı diğer bir kent ise Halle (West) idi. Rüyam düğün salonunda yapılan kutlamaya Bielefeld, Paderborn, Bad Salzuflen, Herford, Gütersloh kentlerinden Kürdistanlılar ve dostları katıldı. Kutlamada DIDF Bielefeld, Die Linke Bielefeld, Bielefeld Alevi Dergahı yöneticileri de yer aldı. Gecenin açılış konuşmasını Bielefeld Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Naif Xerabi yaptı. Gecede Almanya Şehit Aileleri Kurumu temsilcisi Eli Ehmedi, Ciwanên Azad adına Biyan Botan mesajlarını iletti. Gecenin kültürel programında ise George Safar, Hariman, Xemdard, Zozan Nûdem, Hozan Emekçi, Berbang, Bülent Turan yer aldı.

Londra’da 27 Kasım coşkusu

Londra’da yüzlerce kişinin katılımıyla PKK’nin 41. Kuruluş yıl dönümü görkemli bir etkinlik ile kutlandı.  Kutlamada Londra Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Nejla Ari, “Bizi yeniden dirilten özgürlüğe yürüten 27 Kasım’ı 41. Yılını bugün Türk işgaline karşı Rojava da yürütülen Onur direnişi ruhu ve heyecanıyla kutluyoruz” dedi. Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Ercan Akbal ve Devrimci Yurtsever Gençlik Hareketi üyesi Elif Gün de kutlamada konuştu. Kutalmada Hozan Şewder, İran Kürdistan’ından sanatçı Jale Sineyi  ve Sipan Xelat sahne aldı.

Bir kutlama da Moskova’da

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da  Kürtler ve dostları PKK’nin kuruluş yıl dönümünü kutlamak için bir araya geldi.Kutlamada Hemidê Mecit, Nujin Folklor grubu, Milazimê İsko ve yerel sanatçılar sahne aldı.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found