Plastik çevreyi vuruyor

Çevre örgütleri uyarıyor, dünyada plastik kullanımı her geçen gün artıyor. Yaz sıcağının kavuruculuğunu hissettiğimiz bu günlerde, ekolojik dengeyi bozan her durum dikkatimizi çekiyor. İşte bunların başında sayabileceğimiz bir konuda plastik madde!

SELMA AKKAYA / PARİS

Ekolojik dengeyi bozan sayısız neden ve devletlerin görevleri konusu sıkça yazılıp çiziliyor. Ekolojik dengedeki bozulmaya büyük katkısı olan bir durumda plastik madde kullanımı. Dünya Çevre Örgütü Greenpeace’’in verilerine göre dünya genelinde her yıl 300 milyon ton plastik ve 500 milyonun üzerinde plastik poşet üretiliyor. Bu plastiklerin üretimi için 400 milyon varil petrol kullanılırken, tek kullanımlık plastiklerin yarısının aynı yıl içerisinde çöp haline geldiğine dikkat çekiliyor. Peki bu çöp nereye gidiyor; denizlere!

1 milyon kuş yaşamını yitiriyor

Plastik, petrol bazlı polietilen’den üretiliyor. Bu aynı zamanda insanlar, bitkiler ve hayvanlar için zehir anlamını taşıyor. Denizlere ve doğaya bırakılan plastik atıklar nedeniyle her yıl 1 milyon kuş ve hayvan yaşamını yitiriyor. Doğaya ve hayvanlara zararı olan plastiğin insan yaşamında önemli hasarlara yol açtığı belirtiliyor.

Plastik içerisinde bulunan Bisfenol adlı madde kalp hastalıklarına yol açıyor. Plastik ve köpükten yapılan bardaklar ise kaynar suyla birleştiğinde kansere davet çıkarıyor. Geçtiğimiz yıl Norveç’de karaya vuran ölü balinanın midesinden 30 plastik torba çıkarılmıştı. Çevre örgütlerinin verilerine göre her yıl okyanus ve denizlerin 8 milyon ton plastik istilası altında olduğu ifade ediliyor.  Her yıl en az 1 milyon deniz kuşu, deniz kaplumbağası ve balık plastik kirliliği yüzünden ölüyor.

Yok olması yüz yılları alıyor

Plastik üreticileri geri dönüşümü esas almıyor çünkü plastiğin geri dönüşümü yenisinden daha pahalıya mal oluyor. Bu nedenle firmalar geri dönüşümü esas almıyor. Plastiğin doğada biyolojik olarak ayrışması 400 yıl sürüyor. Bu bile bütünüyle çözülmeyi ifade etmiyor. Yok olma süreci ise 1000 yılı bulmaktadır. Fiziksel olarak yok olmuş gibi görünseler de, plastik poşetler mikro parçacıklara bölünürler ve yüzyıllar boyunca çevreye zarar verirler.

Önlemler yetersiz 

Özellikle poşetler, şişeler ve gıda paketleri en büyük tehdidi oluşturuyor. Avustralya’da süpermarketlerde naylon torba kullanımına son verilirken, Çin’de bütünüyle yasaklandı. Fransa’da paralı hale getirilirken, Hindistan’da dört bölgede yasaklandı.  Tayvan’da sadece plastik poşet değil aynı zamanda plastik çatal ve bıçak yasaklanırken, İrlanda’da plastik poşet kullanmak 20 cent vergiye tabi.

Dünyada çeşitli ülkelerde kısmi önlemler alınmasına karşın büyük şirketlere, pratik gıda zincirlerine büyük yaptırımlar uygulanmayıp ve toplumsal bir bilinç geliştirilmediği sürece daha çok denizlerde ve doğada plastik görmeye devam edeceğiz!

Almanya tamamen yasaklayacak

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze plastik poşetlerin tamamen yasaklanacağını açıkladı.

Svenja Schulze, kararın poşetlerin parayla satılması uygulamasının istedikleri sonucu vermemesi üzerine alındığını söyledi. Ülkede plastik poşet kullanımının 2015’ten bu yana yüzde 64 oranında azaldığı belirtiliyor.

Schulze paralı poşet uygulmasının plastik kullanımını ”yeterince azalttığını ancak bunun arzu etikleri bir sonuç olmadığını” belirterek, ”Amacımız kullanıp atan bir toplum olmayı bırakmak ve daha az plastik kullanmak” dedi. Çevre Bakanı, uygulamanın ne zaman başlayacağına ilişkin tarih vermedi. Uygulamanın plastik poşet kullanımını yüzde 90 azalttığı belirtiliyor.

Plastik poşetlerin fiyatı 2020’den itibaren iki katına çıkarılacak. Almanya’da gelecek yıl Nisan ayından itibaren plastik poşetler, kokteyl karıştırıcıları ve kulak temizleme çubukları da yasaklanacak.

Avrupa Birliği genelinde pipet, çatal ve kaşık gibi tek kullanımlık plastik ürünlerin 2021’den itibaren yasaklanması planlanıyor.

BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found