Protesto kampına izin çıktı

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, G20 karşıtlarının Hamburg Şehir Parkı’nda (Stadtpark) kurmayı planladığı protesto kampının tamamen yasaklanamayacağına hükmetti. 

Karlsruhe kentindeki Federal Anayasa Mahkemesi, Hamburg’da 7-8 Temmuz tarihlerinde yapılacak G20 Zirvesi’ni protesto etmek amacıyla kent dışından gelenlerin kalması için planlanan protesto kampına kısmen izin verdi.

3 bin çadır kurmayı planlayan kampın organizatörlerinin başvurusunu değerlendiren Mahkeme, böylece Hamburg Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği yasak kararını bozmuş oldu. Mahkeme, G20 karşıtlarının kurmak istedikleri kampın, mümkün olduğunca geniş kapsamlı olmasını gerektiğini belirtti. 

Ancak Mahkeme, kampın kurulması planlanan Hamburg Şehir Parkı’nda (Stadtpark) oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçilmesi için kampın kapsamının daraltılabileceği, yükümlülükler getirilebileceği ve etkinliğin kentin bir başka bölgesine taşınabileceğine de hükmetti. 

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi ayrıca güvenlik kaygılarının bir kenara bırakılamayacağını vurguladı ve güvenlik kurumlarının bu konuda karar vermede özgür olduğunu belirti. Karar metninde “Protesto kampının bu bakımdan ne ölçüde kısıtlanabileceği ya da yasaklanabileceği bu kararın bir parçası değildir” ifadelerine yer verildi.

Şehir Parkı’nın bulunduğu yetkili idari bölge, bir süre önce yeşil alanın korunması gerekçesi ile kampın kurulmasını yasaklamıştı.

Organizatörlerin yasak kararına itirazını değerlendiren Hamburg İdare Mahkemesi ise “kampa tahammül edilmesi” gerektiğine hükmetmişti. Ancak Hamburg Yüksek İdare Mahkemesi ise bu kararı bozmuş ve kampı, gösteri yasasına uygun olmadığı gerekçesi ile yasaklamıştı. 

 KARLSRUHE

Yazarın diğer yazıları

    None Found