PYD’nin yıldönümü Hamburg’da kutlandı

MEHMET ZAHIT EKINCI / HAMBURG

PYD’nin 16’ıncı kuruluş yıldönümü Almanya’nın Hamburg kentinde kutlandı. Hamburg PYD tarafından organize edilen etkinlik, Event House düğün salonunda yapıldı. Rojava Devrimi başta olmak üzere Kürdistan özgürlük şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından PYD temsilcisi Fehed Hüseyin bir konuşma yaptı. Hüseyin konuşmasında şunlara değindi;

“Çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Halkımız sömürgeci dört ülke arasında parçalanmış durumda. Bu sömürgeci devletler hiç bir zaman irade olmamızı istemiyor. Bu imha ve inkar siyasetine karşı bundan 16 sene önce PYD kuruldu.

PYD Önder Apo’nun özgürlük paradigması ekseninde siyaset yapıyor. PYD Suriye’de demokrasinin gelişmesi için mücadele ediyor. Onun için her zaman saldırıya maruz kaldı.

Baas rejimi kadar Türk devleti de bize saldırdı. Ancak örgütlülüğümüz ve halka karşı duyduğumuz sorumluluk tüm bunları aşacak güçtedir. Bu uğurda çok bedeler verdik. Bir çok arkadaşımız Suriye zindanlarında şehadete ulaştı. Ama bizler özgürlüğün öyle kolay kazanılmıyacağını biliyoruz.”

Gecenin kültür programında ise Xelîl Xemgîn, Xemgîn Bîrhat, Bengî Agirî, Slava Rojava, Lorens Amude, Koma Agirê Rojava, Koma Wolkana Şoreşê sahne aldı. Koma Şehit Xebat da bir tiyatro gösterimi yaptı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found