Reform deyip hak gasp ediyorlar

DİLAN BABAT / JINNEWS/ANKARA 

Avukat Sevinç Hocaoğulları, geçtiğimiz haftalarda açıklanan Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı 2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde geçen aile hukukunda ‘arabuluculuk’ düzenlemesini eleştirdi.

Hocaoğulları, yargı reformu paketinin temel haklar ve özgürlükler anlamında çok fazla parlatılmaya çalışıldığını ancak gerçeklikle uyuşmadığını belirtti. Türkiye’de çok ağır hukuksuz bir sürecin yaşandığını ifade eden Hocaoğulları, “Olağanüstü Hal (OHAL) kalktı ama fiilen devam ettiği bir süreçten geçiyoruz. Yargının kendisinden OHAL sürecinin devamı olan kararlar çıkıyor. ‘Stratejik belge’ diyorlarsa bugüne kadar yaptıklarının karşılığı ağır bedellerin ödenmesidir. Bu anlamda bir belirsizlik var” dedi.

‘Yargı krizi belgesi’

Hocaoğulları, paket hazırlanırken demokratik kamuoyunun; kadın ve çocuk örgütlerinin sürecin dışında tutulduğunu ifade ederek, paketi “İktidarın yargı alanında yaşadığı krizin farkında olduğunu gösteren bir belge olarak düşünüyorum” diye konuştu.

Eşitsiz eşitlik

 Yargı kurallarının işleyiş itibariyle de eril bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Hocaoğulları, “Strateji belgesinde eşit atamalarından söz edildi. Bunun uygulamada nasıl olacağını göreceğiz. Geçen sene yapılan 100 atama içerisinde yalnızca iki  kadın vardı. Eşitlik çok kolay söylenen bir söz” ifadelerini kullandı.

Arabuluculuk suçla uzlaştırmak demek

Hocaoğulları, kadınların adalete erişim noktasında çektiği zorluklara da değinerek şöyle dedi:  “6284 yasaya ilişkin yapılan tartışmalarda kadınların mesai saatleri içerisinde karakollara başvurmaması adliyelere gidip şikayet edilmesi durumu vardı. Bunlarla nasıl bir pozitif ayrımcılık yapılacağı akıllarda soru işaretlerini uyandırıyor. Şimdi ‘aile arabuluculuğuna’ da yer verilmiş. ‘Aile ile ilgili sorunların çözümünde uzlaşma olsun, mahkemelere taşınmasın’ durumu var. İstanbul Sözleşmesi’nin esas alınacağı belirtilmiş ama bu sözleşmede kadına yönelik şiddet benzeri durumlarda zorunlu uzlaşma ve arabuluculuk alanlarının genişletilemeyeceği yönünde düzenleme var. Bakanlığın aile arabuluculuğu üzerinden kimi düzenlemeler yaptığını da biliyoruz.”

Şüpheli bir belge 

Bu nedenle Yargı Paketi Strateji Belgesi’ne şüphe ile bakılması gerektiğine dikkat çeken Hocaoğulları, “Kadınların adalete erişimi, kadın erkek eşitliğinden söz ederken, kadınların kazanımlarına yoğun bir saldırı yapıldığını ve gasp etmeye çalışıldığını biliyoruz. Bu belge şüphe ile yaklaşılacak bir belgedir. ‘İstanbul Sözleşmesi’ni gözeteceğiz’ denilmesi kadın örgütlerinin yaptığı bir basınçtır. Bu basıncı devam ettirdiğimiz sürece var olan haklardan geri adım atılmayacak, haklarımızı genişleteceğimizi düşünüyorum” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found