‘Reformunu çöpe at’

Fransa’da emekliliğe ilişkin getirilmek istenen düzenlemeye karşı ülke genelinde 1 buçuk milyon kişi,  grev kapsamında sokaklara çıktı. Grev, pazartesi gününe kadar devam edecek.

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa’da ’emeklilik reformu’ adıyla hükümetin getirmek istediği yeni yasal düzenlemeye karşı işçi ve emekçiler milyonlar olup sokağa aktı ama hükümet, “Projede geri adım yok. Hafta ortasından önce emeklilik reformunu netleştireceğiz” açıklamasında bulundu. Sendikalar ise “greve devam” mesajı vererek “Pazartesi  gününe kadar grevdeyiz. Hükümetin tutumuna göre süreci değerlendireceğiz” mesajı verdi.

İşçi ve emekçiler, hükümetin emeklilik reformuna karşı greve giderek Perşembe günü ülke genelinde sokağa aktı. Fransa’da uzun süredir böylesi bir kitlesellikle ve kararlılıkla eylemler yaşanmazken, 1 buçuk milyon eylemci sokakta, “Macron istifa, reformunu çöpe at” diye haykırdı.

60’dan fazla şehirde

Altmıştan fazla şehirde, yüz binlerce gösterici Aralık ayının ilk Perşembe günkü dondurucu soğuklarını dinlemeden saatlerce sokaklarda eylemdeydi. Hükümet 450 binin üzerindeki Paris eylemci sayısını 45 bin, ülke genelini 650 bin olarak yansıtmaya kalkışmış olsa da hükümet yanlısı basın organları dahi durumu gizleyemedi.

Hükümet ısrarlı

Eylem ve grevin yaşandığı saatlerde Bakanlar Kurulu toplanmıştı. Toplantı sonrası hükümet adına Hükümet Konseyi sözcüsü Sibeth Ndiaye, basına bilgi verirken, hükümetin geri adım atmayacağı ve hafta içinde Pazartesi ya da Salı reform paketinin hazır hale geleceğini duyurdu.

Eylemler sürecek

Hükümet sözcüsünün bu açıklamasının geldiği saatlerde, sendika liderleri Paris eyleminin en ön kortejinde arkalarına 450 binden fazla işçi ve emekçiyi alarak, “Pazartesi  gününe kadar grevdeyiz. Hükümetin tutumuna göre süreci değerlendireceğiz” diyerek, tüm sendikal tabanını greve dahil olmaya çağırdı. Aynı şekilde hafta sonu grevlere eylemlerin eşlik edeceği ifade edildi.

1.5 milyon seferber

Sendikaların açıklamalarının devamında İçişleri Bakanlığı, eylem rakamlarını en üst seviyede basına sunarken, Paris’te, eylemde bulunan CGT Sendikası Genel Sekreteri Philippe Martinez “Kamuda özel sektörde olduğu gibi çok güçlü bir seferberlik ilan ettik. Bu eylem devam edecek. Ülke genelinde 1 buçuk milyon seferber oldu” açıklamasını yaptı.

 CGT Kamu Hizmeti Genel Sekreteri Jean-Marc Canon özellikle kamuda çalışan memurların “yüzde 40 – 45’i”, “istisnai” bir seferberlik seviyesi olan greve katılım sağladığını duyurdu.

6 Aralık 2019 günü sendikaların çağrısıyla, Air France, uzun mesafeli uçuşlarının tümünü, orta mesafeli uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını ve iç hatlarının yaklaşık yüzde 70’ini durdurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC) daha önce, havayolu şirketlerinden Perşembe günü olduğu gibi Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly için olan uçuş programlarını yüzde 20 azaltmalarını istedi. Beauvais, Lyon, Marsilya, Toulouse ve Bordeau havalimanı çalışanlarının tamamı da emeklilik reformuna karşı  Cuma günü grevdeydi. Hava trafik kontrolörleri arasındaki ikinci sendika olan ve tüm DGAC’daki tüm sendika olan USAC-CGT’nin ilk sendika hava trafik kontrolörleri olan SNCTA’nın aksine Cuma ve Cumartesi emeklilik reformuna karşı seferberlik dedi.

En yüksek katılım ulaşımda

Genel grevin ikinci gününde en yüksek katılım yine ulaşım alanında TGV trenlerin yaklaşık yüzde  90’ı iptal etti ve aynı şekilde TER’de yüzde 70 oranında grev dedi. Eurostar, Thalys, metrolar, tramvay çalışanları da “grev” dedi.

Eğitim alanında Pazartesi’ye kadar grev devam ederken, sağlık, itfaiye, polis, kamu kurumları ve ülke ve uluslararası posta taşımacılık sistemi Pazartesi gününe kadar greve devam diyerek alanlara çıkacak.

Fransa’da emeklilik tartışmaları

Fransa’da emekli olmak için çalışanların en az 62 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Bu yaşa kadar diğer şartları da dolduran çalışanlar, tam emeklilikten faydalanabiliyor. 67 yaşında emekli olan çalışanlara ise bu şartlar aranmaksızın tam emeklilik veriliyor.

Yaş sınırının artırılması tartışılırken, ortaya atılan önerilerden biri de emeklilik ‘yaş dönüm noktası’nın 64’e sabitlenmesi. Tartışma konularının başında bu maddeler yer alırken sendikalar, bu değişimin çok sert ve adaletsiz olduğunu belirterek reform paketinin çekilmesini istiyor.


Grev etkili itirazdır

HABER/YORUM   –    ERCAN JAN AKTAŞ

Fransa’daki grevle birlikte direniş tarihinin bir yeni sayfası daha yazılmış oldu. Aylardır bu grev konuşuluyordu. Grev yaklaşmaya başladığında okullar, kimi üniversitler sınav tarihlerini daha ileriye çekti. Çeşitli iş alanları grevi dikkate alarak düzenlemelere gitti. Yurttaşlar grevi dikkate alarak kamu, eğitim, sağlık ve ulaşım ile olan ilişki ve randevularını daha ileri tarihlere alarak halletmeye başladı. Yani Fransa’da herkes kendi hayatlarına ne kadar dokunacağını bilerek bu grev için hazırlık yaptı.

Öyle de oldu. Önceki gün itibarı ile Fransa’da yurttaşlara karşı geliştirilmek istenen ve yaşamlarını doğrudan ilgilendiren yasalara karşı milyonlar sokaklardaydı.

Genel olarak bakıldığında Fransa’da halkın büyük bir çoğunluğu bu greve destek veriyor.

Sarı Yelekliler, öğrenciler, öğretmenler, kamu çalışanları sokaklardaydı. Sendikalar, öğrenci kuluşları, partiler, örgütler çok iyi örgütlendi.

Paris’te Gare de L’est’den başlayan yürüyüş korteji Nation’a kadar sürdü.

Tabii benim anlamadığım ve halen de anlamaya çalıştığım şey metro çalışmıyor, banliyöleri merkeze taşıyan büyük RER trenleri çalışmıyor, otobüsler çalışmıyor. Bu kadar bir kalabalık nasıl bir araya geldi?

Lyon, Marsilya, Lille, Toulouse’dan gelen görüntülerde de Paris’de yaşananların diğer bütün büyük şehirlerde de yaşandığını gördük. Fransa’nın bir bütününde milyonlar yeni emeklilik yasasına geçit vermeyeceklerini haykırmak için alanlara aktı. Zaman zaman polisler ile çatışmalarında olduğu bu büyük yürüyüşlerde yüzlerce gözaltılar oldu.

Düzenlemeler sermaye

ve devlet lehine

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iktidara gelmesinden sonra iş hayatı, eğitim, kamuda hizmetler, sağlık hizmetleri, sosyal haklar yani hemen hemen hayatın her alanında sermaye/devlet lehine düzenlemelere gidiliyor.

Aslında bu duruma Franda’da eylemler zaten hiç durmadı. Burada yeni durum, Macron’un emeklilik yasası üzerinde yapmak istediği yeni yasal değişikliğe dair itirazlardan kaynaklanıyor.

“Fransa’daki eylem ve grevler tamam da neye etki edebiliyor? Macron yine istediği yasaları genede geçiriyor” karamsarlığı ile sosyal medyada yaptığım paylaşımlarım oldu. Hatta, bunun üzerine “Sen grev ve eylemlere karşı mısın?” şeklinde aldığım eleştiriler de oldu.

Benim karamsarlığım, özellikle de son bir yıl içinde ayları bulan grevler, bir yılı geride bırakan Sarı Yelekliler’in eylemleri…

Bunlar devam ederken hayat, kendi ritminde aynen yoluna devam ediyordu.

Zaman zaman “Sendikalar ve Macron, herkes kendi cephesinde sanki gizli bir uzlaşı içinde. Bununla birlikte grev ve eylemlere katılan çalışanlar ve yurttaşlar da tepki ve öfkelerini ‘güvenli’ alanlara boşaltıyor” hissine kapılıyordum.

Ancak dünkü grev ve eylemler, insanların talepleri ve kararlılıkları başka bir şey söylüyordu. Hükümet istediğini, istediği gibi yapamayacak. Sendiklar da kendi konforları içinde kalamayacaklar. İnsanların gerçekten de ciddi bir işsizlik, yoksulluk sorunu ve derdi var, ciddi bir şekilde endişeliler.

Grevle birlikte itirazın örgütlü ve etkili görünürlülüğü sağlandı.

Bu durum da devam edecek. Direnenler hayatlarına, yaşam alanlarına, umut ve geleceklerine dair söz ve itiraz haklarını ellerinde sıkı sıkı tutmaya devam edecek.

Kimsenin iki dudağı arasında çıkacak olana terketmeyecekler bunları!

Yazarın diğer yazıları

    None Found