Rheinmetall silah ürettikçe, Almanya  satışta esniyor!

Dünya silah ticaretinde önemli bir yeri olan Alman silah devi Rheinmetall’in Berlin Maritim Hotel’de yapılan merkezi toplantısı savaş karşıtları tarafından protesto edildi.

Rheinmetall, her yıl Mayıs ayının sonunda hissedarlarıyla Berlin’de yıllık toplantısını gerçekleştiriyor.

Nitekim toplantı her yıl aktivistlerin eylemlerine şahit oluyor. Bu yıl hem toplantı salonunda, hem de dışarıda eylemler gerçekleştirildi. Binaya silahlanmaya karşı sloganların yer aldığı pankartlar asıldı. Fakat bir grup merkezi toplantılara katılabilmek için hisse satın alarak salona kadar girmeyi başardı. Rheinmetall Ceo’su Armin Papperger konuşmaya başladığı sırada yapılan eylem nedeniyle toplantı bir saat kadar gecikti. Kısa da olsa ses getiren bir eylem oldu.

Her yıl savaş karşıtlarının protestosuna şahit olan toplantıda bu yıl da silah ticaretinde yükselen bir eğri sonucu paylaşıldı. Armin Papperger protestonun ardından devam ettiği konuşmada silah satış oranlarının yüzde 8 dolaylarında arttığı bilgisini paylaştı. Özellik 2014 yılında yaşanan Ukrayna krizinin silah satışı noktasında bir dönüm noktası olduğunu belirtti, bu dönüm noktasının satış anlamında kendilerini de etkilediğini vurguladı. Bu yıl yapılan gösterilerin odak noktası Rheinmetall’in Türkiye ve Suudi Arabistan ile silah anlaşmaları idi.

***

Almanya bu yılın ilk üç ayında 1 milyar 120 milyon Euro değerinde satışa onay verdi. 2018’de ise her çeyrekte ortalama 1 milyar 210 milyon Euroluk silah ve teçhizat satışına onay verilmişti.

Her ne kadar silah satışında duraksama, gerileme gibi sonuçlar paylaşılsa da, satışlar resmi prosedürün dışında da devam ediyor. Zira Rheinmetall’in İtalya’daki Sardunya Adaları ve Güney Afrika’da açılan kardeş şirketlerinin savaş bölgelerine nasıl silah satışı yaptığı ve bunu nasıl yasal zemine entegre ettikleri geçtiğimiz yıllarda açığa çıkmıştı.

Almanya NATO ve AB üyesi olmayan, çatışmaların yaşandığı kriz bölgelerine, silahların satılması ve siparişlerin onaylanmasını Federal Hükümet ve Federal Güvenlik Konseyi’nin özel iznine tabi tutuyor. Burada oluşan yasal engel kardeş şirketler aracılığı ile aşılıyor, ki bu şirketlerden en çok sipariş alınan ülkelerin başında Suudi Arabistan geliyor. Kasım ayında Suudi Arabistan’a silah ve askeri malzeme satışı kısıtlanmıştı, Mart ayının sonunda ise Suudilere yapılacak teslimatlardaki yasak tekrar esnetilmişti. Zaten iktidar partisi CDU silah satışındaki kısıtlamaları ya da silah sanayisinin gerilemesi fikrini benimsemiyor.

Silah satışları Almanya’da gizli oturumlarla karar altına alınıyor. Merkel’in de yer aldığı toplantılarda ülkelere teslimat izni veriliyor. İzinler sıkı olmasına rağmen Alman çıkarları söz konusu olduğunda esnemelere gidilebiliyor, ki Türkiye ve Suudi Arabistan’a yapılan silah satışı en görünür örneklerden biri. Hassasiyetlere rağmen Türkiye’nin Alman yapımı Leopard 2 tanklarıyla Efrîn’e saldırdığı, Kürdistan’da Alman yapımı silahların kullanıldığı hafızalarda hala tazeliğini koruyor.

Koalisyon ortakları, bu yılın ortasına kadar silah ve teçhizat ihracatında yeni bir düzenleme üzerinde uzlaşma sağlamayı hedefliyor. Konuyla ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağı ise merak konusu. Fakat Almanya’nın silah satışını önemli oranda kısıtlaması henüz seçenekler arasında yer almıyor.

Yazarın diğer yazıları