Rojava için eylem ve diplomasi

Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldıları Zürih, Paris, Atina ve İsveç’in Borlänge ile Avustralya’nın Melbourne, Sydney, Perth, Adelaide kentlerinde protesto edildi.

İsviçre’nin Zürih şehrinde Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwanên Azad aktivistleri işgalci Türk devletine ağır silah satan Rheinmetall’in önünde sivil itaatsizlik eylemi yaptı. YPG, YPJ bayrakları ile “İşgale izin verme” yazan bir pankart açan gençler, Almanca ve Kürtçe sloganlarla, faşist Türk devletine sattığı silahlar ile Rojava’da işlenen savaş suçlarına ortak olan Rheinmetall şirketini teşhir etti. Eylem de sık sık “Terörist Erdoğan” ve “İsviçre silahları Rojava’da insanları öldürüyor” sloganları atıldı. Yoldan geçen birçok İsviçrelinin de destek verdiği eylem, daha sonra şirketin camlarına sticker yapıştırılarak bitirildi.

Üniversitede Rojava eylemi

Fransa’nın başkenti Paris’te Saint-Denis üniversiteinde Kürt öğrenciler, Türk işgalini protesto etmek ve Rojava ile dayanışmak için ders sırasında eylem yaptı.

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kürdistanlı Kadın Öğrenciler (JXK ) üyeleri “Nehêle” (İzin Verme) hamlesi çerçevesinde bir eylem düzenledi.

Kürt öğrenciler, ders sırasında “Erdoğan’ın Rojava’ya işgaline izin verme” pankartı ile YPG/ YPJ bayrakları açtı. Gençler, Rojava’da yaşananları anlatarak duyarlılık çağrısında bulundu. Türk Devletinin işgal ve soykırım saldırıları ile ilgili bildirilerin dağıtıldığı eylem “Her yer Rojava her yer direniş” sloganları ile sonlandırıldı.

Atina’da işgal protesto edildi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Türk devletinin büyükelçiliğine yürüyen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları, Türk devletinin Rojava’ya dönük işgal saldırıları protesto edildi. Kürdistan Kültür Merkezi ve Devrimci Gençlik Hareketi’nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe binlerce Kürdistanlının yanı sıra anarşist ve sol, sosyalist gruplar katıldı. Yunan halkının yoğun destek verdiği yürüyüş, Akademia Meydanı’ndan başladı. Yunanca, İngilizce ve Kürtçe pankartların taşındığı yürüyüş, kentin ana caddeleri boyunca devam etti ve Türkiye büyükelçiliğine kadar sürdü. Elçilik önünde yapılan mitingte Kürdistan Kültür Merkezi ve sol, sosyalist gruplar adına konuşmalar yapıldı.

İsveç’in Borlänge şehrinde yaşayan Kürdistanlılar, Türk devletinin işgalci saldırılarını protesto etmek için bir araya geldi. NCDK adına konuşan Şefik Agır, direnişçileri selamladı. “Direnen Kürt halkının sesini İsveç kamuoyuna duyurmak borcumuz” diyen Agır, “İşgalciler ülkemizden defolup gidecek” mesajını verdi.

Avustralya’da KNK ve DKTM öncülüğünde Melbourne, Sydney, Perth, Adelaide kentlerinden Kürdistanlıların katıldığı merkezi eylemde, Rojava’daki işgalci saldırılar protesto edildi. Kürdistanlılar, Avustralya Federal Parlamentosu ve Birleşmiş Milletler’de de diplomasi çalışması yürüttü.
Kürdistanlı heyet, İşçi Partisi Genel Başkanı Anthony Albanese’nin ulusal güvenlik uzmanı ve İşçi Partisi Senato Başkanı Penny Wong’un Ortadoğu ve Avrupa danışmanlarıyla görüştü. İşgalci saldırılara sessiz kalınmamasını isteyen heyet, dosya sundu.
Heyet, BM Avustralya Temsilcisini de ziyaret ederek, Türk devletinin yasaklı silahları kullandığına dikkat çekti.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found