Rojava’dan dönüş

Geçen hafta sıze Xalê Şukri ile Rojava’ya gêçışımızi we sonrasında başımıza gelenleri anlatmiştım. Xalê Şukri gêcenın qaranlığından faydalanarax qaçmayi başarmişti hema ben qurtulana qadar Şoreş’ın uçan tekme we qawisli yumrux atma yetenegıne yaqından şahit olmuştum. Allahtan beni kendıne idol olarax görüp dewrıme qatılan Çekdar ortaya çıxti da qurtuldum, yoqsa Allah bılır sonum ne olacaxti

Neyse, arqaaşlarla wedalaşıp Rojava’dan ayrılmadan önce ne qadar ısrar êttilerse dêdım qalamam. Sonra aqlıma geldi üstümde metelık yoq. Dêdım sıze bağışladığım paradan baan Diyarbaqır’a gitmem için yol parasıni vêrın xêrınıze. Qomtan dêdi yaw o temam da keşke en azından bi ay burda qalaydın, cephedeki arqaaşlar senın gibi bi efsaneyle tanışınca çoq mutli olacaxtilar. Dêdım inancın olsun gitmax zorunda qalmasaydım qalırdım hema mecburem gitmağa. Dêdiler peki o zaman. Sağolsunlar baan yol parami da vêrdiler.

Rojava’daki qadroların en büyük eksıklıxlari duygusal olmalaridır. İstiler bütün profesyonel qadrolar oraya aqsın. Sanki başqa alanlarda mücadele yoq. Qusura baxmasınlar hema mücadele uzun soluqlidır, ben êle duygusal dawranamam.

***

Diyarbaqır’a warır warmaz dêdım hele Xalê Şukri’nın dükkanına gideyım sağ salim ulaşmiş yoxsa yoq. Dükkana girdım baxtım eşi yere bi minder atmiş u ağli. Dêdım xalti ne oldi, yoqsa Xalê Şukri’yi qontralar sınırd… Sözümi kesti dêdi Allah o qumarcinın belasıni vêrsın, qontralar bêlesıni ne yapsın? Dêdım yaw bela oquma, ne qumari, Xalê Şukri nêrde? Dêdi nasıl bela oqumayayım Reco, hele baqqala bax sadece 3 qalıp sabun, 2 kilo toz şeker u 5 kilo kartol qalmiş, ne warsa hepsıni satmiş u dün aqşam da ewde degıldi, kesin qumar oynamiş yoqsa o qadar parayi ne yapar? Dêdım ya şimdi nêrde? Dêdi ona diyem eşyalari ne yaptın diyi satmişam, diyem para nêrde diyi para yoq, diyem dün aqşam nêrdeydın diyi zaten moralım bozux üstüme gelme.

Xalti bi türli soruma cewap vêrmi. Meseleyi hêcanli anlati hema ben meselenın öznesınden uzaqlaşmamax için gine sordum dêdım xalti saqın baan Xalê Şukri’yi pıçaxladığıni söyleme! Fistanının etegının ucuni tutup burnuni sildi dêdi Şıko qurbana min be, bi de oni pıcaxlayıp ömrümi xapısxanelerde mi gêçıreyım, ne bileyım nêrdedır git qehweye bax.

Meseleyi az çoq anladım. Xalê Şukri aileden xebersız qatılım yapmax istemiş, qatılım yaparken „dükkandaki eşyalari alnımın teriyle aldım emegımi de dewrıme bağışlayacağım“ anlayişiyla hepsıni satmiş. İşler yolunda gitmeyip dönmax zorunda qalınca we para Rojava’daki şervanlarda qalınca ailesıne hêç bişi anlatamamış. Şimdi durum netleşti. Walla helal olsun Xalê Şukri’ye, tam bi qadro gibi sır saqlama disiplini war.

Qehweye gittım. Ferzende abê beni görünce ağzı açix qaldi, yerınde dondi qaldi, elındeki çay tepsisi dewrıldi. Beni kim görise şoqa giri. Selam vêrdım dêdım xêrdır yaw sanki uzayli görmişsız. O esnada sırti baan dönüx olan Xalê Şukri baan döndi dêdi Rrreeccoo. Dêdım he benem, noli sıze yaw? Bi anda hepsi etrafımi sardi. Biri diyi sen yaşisan? Bi digeri diyi pusidan nasıl qurtuldun yaw? Bi başqasi diyi Reco keşke ewe gidıp üstüni degışeydın barut qokusu sinmiş üstüne. Dêdım hele sakin olun yaw, neden bahsêdisız? Ferzende abê dêdi Reco walla bu yaptığın eyıptır, sanki ajanıx ha bızden saqlisan, ma dünegın Rojava’ya cepxane gêçırmeye çalışırken pusuya düştüğünüzü Diyarbaqır’da duymayan mi war? Xalê Şukri’ye baxtım. Yüzüme baxmadan etraftakilere diyi çatışma sabaha qadar sürdi. Arqamdaki adam yanındakine diyi yaw egerse Reco’nun götürdıği cepxane Rojava’ya ulaşsaydi orda çoq şey degışırdi hema o qahrolasi pusi… Dêdım arqaaşlar hele bıze biraz müsade êdisız, Xalê Şukri sen bi daqqa gelisen?

Benle Xalê Şukri qehweden çıqtıx. Dêdım yaw sen ne anlatmişsan bunlara êle? Dêdi ne anlatmami beklidın Reco? Dêdım hêç bişi! Dêdi walla Reco ben senın qurtulacağıni hêç zannêtmidım, xalqın gözünde parti tarafından cezalandırılmiş xain olarax görülmemen için ben de dêdım Reco ile Rojava’ya cepxane taşidıx, sınırda pusiya düştıx u büyük ihtimalle Reco öldi. Dêdım yani bunlari düşünmen iyi de keşke biraz bekleyeydın yaw. Dêdi walla olayın şoqundaydım o yüzden buraya warır warmaz bu şekil anlattım. Sonra biraz duraqsadi dêdi heqet sen nasıl qurtuldun yaw? Dêdım bi tanıdıx çıxti, quranıma yoqsa şu anda qehwedekilerın hepsi beni ulusal xain ilan êtmişti. Dêdi walla Reco saan bişi diyeyım bence en doğrısi insan en iyi yaptıği şeyi yapıp partiye faydali olmali. Dêdım nasıl yani? Dêdi yaw dün gêce o qadar qoştum ya, şu anda adım atamiyam her yerım ağıri, şervan olmax kim ben kim, en iyisi baqqal işine dewam êdeyım ben. Dêdım ê hanê dükkanda bişi qalmamiş o işi nasıl yapacaxsan? Dêdi hele orda bıraqtığım çantadaki parami vêr, gideyım eşyalari gıne alayım, xanımın dırdırından da qurtulayım. Dêdım walla para mara yoq. Dêdi nasıl yoq? Dêdım walla o parayi u şervan qamuflajıni YPG’ye bağışladım. Dêdi heywax, ê ben nyapacağım şimdi? Dêdım beni 2 daqqada öldürecax hikaye uydırabılisen, buna da bi hikaye bulursun artıq.

Aradan biqaç gün gêçti Hezro’dan bi bağlanti geldi dêdi Reco arqaaşlar seni bekliler. Dêdım xêrdır? Dêdi walla bılmiyem hema dêdiler acil gelsın.

Qaxtım gittım Hezro’ya. Arqaaşlarla buluştux. Dêdım buyur beni çağırmişsız. Qomtan dêdi yaw Reco sen yıllarca ARGK’ye mılislıx yaptın, HPG için mılisler yetıştırdın, şimdi de Rojava’ya el atmişsan, sendeki bu görev aşqına hayran qalmamax mümkün degıl. Dêdım keşke daha fazlasıni yapabılseydım. Dêdi inancın olsun senın gibi profesyonel qadro görmedım, yaw bız burdan Rojava’ya mılis gönderiyıx, kimi göndersax gidıp qatılım yapi hema sen görevının bilincindesen, bi gün olsun mılislıği bıraxıp qatılım yapayım dêmedın. Dêdım heval bence herkes en iyi bıldıği işi yaparsa partiye daha faydali olur. Dêdi aynen êle, neyse uzatmayayım Rojava’daki arqaaşlar bi bilgi noti ulaştırdi bıze, sen bi sawaşçi adayıni Rojava’ya götürürken bazi terslıxlar olmiş. Dêdım doğridır heval. Dêdi o arqaaşi bıze ulaştır, partinın oni sahipsız bıraxmadığıni bilsin. Dêdım nasıl yani, buraya getıreyım? Dêdi Reco bızım için Bakur, Rojava, Başur, Rojhilat farqêtmez, ji bo me Kurdistan yek e! Dêdım hey senın rebbıne qurban.

Hêcana qapılıp buni dêmesıne dêdım hema Xalê Şukri u gerilla? Gel de buni gerillalara söyle. Daha da beteri gel de buni Xalê Şukri’ye söyle. Yapacax bişi yoq. Qomtana dêdım temam o arqaaşa ulaşayım en qısa zamanda getırecağım. Dêdi hadê sızi bekliyıx.

Şehre döndıxtan sonra doğrica Xalê Şukri’nın yanına gittım dêdım hal u mesele bêle, madem qatılım yapmax istidın al saan qatılımın qrali. Dêdi yaw Reco delisen nesen sen, ben biraz qoştum diye günlerdır yürüyemiyem, qatılım yapsam kesin beni Zagros’a tepeci olarax gönderirler, quranıma êdemiyem. Dêdım pıfff Xalê Şukri’ye bax hele, hanê baan diidın Reco arqaaşlara söyle beni Tabura Çekên Giran’a alsınlar, sen tam balon çıxtın. Dêdi walla ne dêsen heqlisen Reco yeter ki arqaaşlari iqna êt, ben yapamam. Dêdım seni götürmesem ben zorda qalıram, o zaman qazan qazan planıni uyguliyax. Dêdi nasıl? Dêdım seni götürecağim hema sen orda bêlıni filan tut, arada inle, rebeno dawran ki seni almasınlar. Dêdi almazlar degıl? Dêdım ma seni ne yapacaxlar, meraq êtme, yeter ki Rojava’dan qaçtığini söyleme, detaylari bilmiler. Dêdi temam.

Xalê Şukri ile Hezro’ya gittıx. Arqaaşlarla buluşacağımiz noqtaya dogri yol alırken dêdi Reco en iyisi beni sırtına al bilsinler yürüyemiyem. Dêdım abartma Xalê Şukri, sen dêdığım gibi dawran yeterdır.

Arqaaşların yanına wardıx. Qomtan dêdi arqaaş nêrde Reco heval? Dêdım hangi arqaaş? Dêdi yaw qatılım yapacax arqaaştan bahsêdiyem. Xalê Şukri’ye baxtım sonra qomtana baxtım dêdım arqaaş budur. Bu sefer qomtan önce Xalê Şukri’ye baxti sonra baan baxti dêdi budur? Dêdım he. Xalê Şukri araya girdi dêdi kendımi çoq iyi hissêdiyem egerse genc arqaaşlar beni sırtına alırsa ühhüü ühüü, qusura baxmayın cigerlerim su toplamiş, yani egerse genc arqaaşlar beni sırayla sırtlarsa sızınle her yere gelırem. Qomtan dêdi Xalo senın bu qararlılığın bıze güc vêrecaği qadar vêrdi zaten, hanê sen qatılmasan da olur. Xalê Şukri dêdi qararım kesindir, parti kimsenın babasının partisi degıl, ka rext u çeka mın? Yawaşça Xalê Şukri’ye dêdım abartma istersen. Bu susti.

Qomtan baan dêdi Reco heval hele bi daqqa gelisen. Ğruptan biraz uzaqlaştıx. Dêdi yaw Reco senın yaşlilari bile qatılım yapacax qadar motive êtmen müthiş bişi hema qoşullari bilisen, bu xalo bıze yük olur hele bax yürüyemi bile, ben diyem sekerattadır zaten. Dêdım walla heval ben ilkesel olarax yaş we cinsiyet ayrımi yapmiyam hema onlari qabul êdıp êtmamax sızın alanınızdır, sızın alanınıza girip yetki gaspi yapmam ben. Dêdi bılıyem heval senın profesyonellığıni hema bu arqaaşi saan zahmet gêri dönmağa iqna êt. Dêdım temam êle diisense êle olsun.

Grubun yanına gêri döndıx. Qomtan, Xalê Şukri’ye dêdi heval sız şimdi şehre gêri dönün egerse seferberlıx ilan êdersax en son ğrupla sen de gelırsen artıq. Xalê Şukri dêdi hema bax o zaman geldığımde kimse beni gêri çewıremez ha. Qomtan dêdi yaw ben saan ğaranti vêriyem. Xalê Şukri dêdi temam êlese.

Wedalaşırken qomtan elımi sımsıqi tutti dêdi saqın Rojava’ya gittığınde qatılım filan yapma sen burda lazımsan. Dêdım sen hêç meraq êtme heval.

Yazarın diğer yazıları