Rojava’ya destek sürüyor

Avrupa’nın değişik merkezlerinde yapılan eylemlerle Rojava ile dayanışma çağrıları yapıldı. Eylemlerde Türk mallarının boykot edilmesi çağrısı da yinelendi.

İsviçre, Fransa, Almanya ve İsveç’te düzenlenen renkli etkinliklerle dikkatler Rojava’ya yönelik işgal saldırıları ve katliamlara çekildi. İsveç’in Borlänge kentindeki eylem ile birlikte Türk mallarına boykot kampanyasının da startı verildi.

İşgalci Türk devletine silah ve askeri malzeme satan Alman silah devi Rheinmetall’in İsviçre’nin Bern kantonundaki şubesi önünde bir protesto eylemi gerçekleşti. Eyleme, Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) aktivistleri ve enternasyonalist gençle katıldı. Türk devleti ile yapılan tüm silah anlaşmalarının iptal edilmesini isteyen eylemciler, Türk devletinin Rojava’da işlediği suçları ve katlettiği çocukları gösteren fotoğrafları sergiledi. Eylemciler, şirketin kapısına siyah bir bant da çekti.

Paris’te kadınlardan işgal protestosu

Paris’te  Fransa Kürt Kadın Haraketi (TJK-F) aktivistleri, kadına yönelik şiddete ve Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarına dikkat çekmek için eylem yaptı. Paris Villiers Le Bel ve Drancy kadın meclisi üyeleri Trocadéro Meydanı’ndaki Eyfel kulesi önünde “Rojava’yı savun” pankartı, Türk rejim güçleri tarafından katledilen Kürt kadın siyasetçi Hevrin Xelef’in fotoğrafları ve YPJ bayrakları açtı. “Rojava devrimi kadın devrimidir”, “Kadınlar Rojava’yı savunuyor” mesajı verilen eylemde işgal ve soykırım saldırılarılarına ilişkin bildiriler dağıtıldı.

Eylemde Cumartesi günü Paris’te Opera Meydanı’nda saat 14.00’de başlayacak kadına yönelik şiddeti protesto yürüyüşüne güçlü katılım çağrısı yapıldı.

AP temsilciliği önünde eylem

Fransa’nın Marsilya kentinde Avrupa Parlamentosu (AP) Marsilya temsilciği önünde miting düzenleyen Kürdistanlılar, katledilen sivillerin fotoğrafları ve “AB katliama ortak olma” pankartları astı, YPJ YPG ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın flamalarını taşıdı, bildiriler dağıttı.

Xanesor’a saldırı protesto edildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de işgalci, faşist Türk devletinin Xanesor saldırılarını protesto etmek amacıyla Êzîdî Kadın Meclisi’nin (EDESA) öncülük ettiği bir miting düzenlendi.   Brandenburger Tor Meydanı’nda düzenlenen mitinge Berlin’de bulunan Kürdistanlı kurumlar da katıldı.

Feribotta Rojava eylemi

Almanya’nın Hamburg şehrinde Kürt gençleri Landungsbrücken’den Fischmarkt‘a yolcu taşıyan bir feribotta Rojava’daki Türk işgalini protesto etmek için sivil itaatsizlik eylemi düzenledi.

Üzerinde Almanca “Rojava’yı savun” yazan bir pankartla eylem yapan gençler, kamuoyunu sessiz kalmamaya ve işgale karşı çıkmaya çağırdı.

‘Save Rojava’ etkinliği

İsveç’in Gävle kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından Storatorget Meydanı’nda Rojava’yı sahiplenme amacıyla bir etkinlik düzenledi. Eylemde İsveç halkına Türk turizmini ve ürünlerini boykot etme çağrısı yapıldı.

Boykot kampanyası

İsveç’in Borlänge kentinde Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırıları protesto edilirken, Türk mallarını boykot kampanyasının da startı verildi. Sveatorget Meydanı’nda düzenlenen eylemde yapılan konuşmalarda Şengal’e yönelik saldırılar kınandı. Eylemde Türk mallarının boykot edilmesi için başlatılan kampanyanın startı da kent bazında verildi.

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found