Romatizmal hastalıklar

Romatizmal hastalıklardan bahsederken inflamasyon sıkça kulanılan bir terim olarak karşınıza çıkmaktadır. İnflamasyon iltihap, şişlik, ısı artışı ve ağrı gibi belirtileri kapsamaktadır.

Romatizmal hastalıklar eklemlerde inflamasyon ile birlikte hareket güçlüğü, genel vücut ağrısı, halsizlik, ateş gibi birçok yakınmalara neden olabilen hastalıklardan oluşan bir gruba verilen isimdir. Bu hastalık grubu aynı zamanda günlük aktivitelerin yapımını zorlaştırmaktadır. Romatizmal hastalıkların 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları osteoporoz, romotoid artrit, gut, fibromyalji, osteoartrit, sistemik lupus eritematoz ve skleroderma’dır.

Belirtiler hastalıktan hastalığa değişse de, tüm bu hastalıklar, kemikler, eklemler ve kasları içeren, kas-iskelet sistemini etkilemektedir. Bazı hastalarda iç organlar da bu romatizmal hastalığın bir parçası olarak tutulabilir. Birçok romatizmal hastalıklar kroniktir. Genelde tamamen yok olmazlar. Fakat durumu tamamen ortadan kaldıran bir çözüm olmasa da, hemen her hastalığa uygun tedavi mevcuttur.

Romatizmal hastalıkları olan insanların romatizma uzmanına (romatoloji doktoruna) gitmesi önerilmektedir. Hastalığı kontrol altına alan uygun ilaçların verilmesi tedavinin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. İlaçların var olan başka hastalıkları olumsuz etkilememesi önemlidir. İlaçların yan etkileri de göz önünde bulundurularak takip edilmelidir. Bunun yanı sıra hayat kalitesinin yüksek tutulabilmesi veya arttırılabilmesi için egzersiz programları, fiyzoterapi, dinlenme ve aktivite oranlarının dengelenmesi, ideal kiloyu koruma ve sağlıklı beslenme de oldukça önemlidir. Çoğu kronik hastalıklarda olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da o hastalığın getirmiş olduğu sorunlarla yaşamak insanın psikolojisini etkilemektedir. Depresyon ve anksiyete (korku, endişe durumu) sık görülen psikolojik sorunlardır. Bu nedenle romatoloji hastaları genellikle psikiyatri desteğine ihtiyaç duyarlar.

Önümüzdeki haftalarda bazı romatizmal hastalıkları detaylı işleyeceğim.      

Yazarın diğer yazıları