Rüsselsheim DKTM’ye baskın

AGİT ERKENDİ / FRANKFURT

Alman kriminal polisleri Rüsselsheim kentinde faaliyet yürüten Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne baskın yaptı.

Almanya’nın Rüsselsheim kentinde dün sabah saatlerinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne Alman polisleri tarafından baskın yapıldı. Rüsselsheim DKTM Eşbşkanı Ahmet Karagül merkeze ilişkin baskına dair gazetemize bilgi verdi. Dernek baskınının Koblenz savcılığının kararıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Karagül, şöyle konuştu: “Sabah saat 08:00’de polisler beni arayarak derneğe gelmemi istedi. Koblenz savcılık kararı ile merkezde arama yapacaklarını, gelip açmazsak derneğin kapısını kırıp içeriye gireceklerini belirttiler. Ben de derneğe giderek polislere kapıyı açtım. Bana savcılık tarafından verilen arama kararını gösterdiler. Derneğimizde ‘haraç, örgüte eleman kazandırma gibi’ yasal olmayan işlerin yapıldığını ileri sürdüler.”Karagül, polis baskınında derneğe ait bilgisayar, mutfak kasasında bulunan 300 euroya el konulduğunu söyledi. Şikayet olduğunu, Ali isimli bir kişinin de kendilerine sorulduğunu belirten Karagül, “Buraya birçok kişi geliyor, kimden bahsettiğinizi bilmiyorum” cevabını verdiğini söyledi.

Kirli politikalara son verin

Baskına tepki gösteren Karagül, “Bizler yasal bir kurumuz, 100 üzerinde üyemiz var. Tüm faaliyetlerimizi Almanya yasalarına uygun gerçekleştiriyoruz.

Bir kişinin şikayeti ile Almanya’da yaşayan 1 milyona yakın Kürtü kriminalize etmeye kimsenin hakkı yok. Bu hukuksuzluğa ve Kürtler üzerinde yürütülen bu kirli politika artık son verin” dedi.

Giessen’de tutuklama

Almanya’nın Giessen kentinde ise dün ev baskını vardı. Sabaha doğru gerçekleşen ev baskınında gözaltına alınan Mazhur Turan çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Eşi Nazlı Turan gazetemize yaptığı açıklamada, “Sabah polisler 7 civarında geldiler. Mazhar dışarıdaydı. Onu eve elleri kelepçeli halde getirdiler. Tercümanla gelmişlerdi. Koblenz savcılığının evi arama kararı olduğu belirtildi.

Evin her yerini aradılar. Bazı defterleri, CD vb. şeylere el koydular. Bir poşet doldurup götürdüler” dedi. Gözaltı ardından mahkemeye çıkarılan Turan’ın tutuklandığı bildirildi.

Mainz’da ev baskını

Mainz’da da dün sabaha doğru bir ev baskını yaşandı. Mainz’da soy adı öğrenilemeyen Ali isimli kişinin evininin polisler tarafından basıldığı belirtildi. Evde kimse yokken gerçekleşen ev baskınında polisin kapıyı çilingirle açarak içeri girdiği ve arama yaptığı bildirildi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found