Rusya, Türkiye’den giden 20 ton kayısıyı tezgahlara çıkarmayacak

Sputnik’in haberine göre Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor,  Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıya, zararlı böcek türü taşıması gerekçesiyle el koydu. Rusya Türkiye’den gönderilen domates, kayısı ve benzeri sebze ve meyveyi zararlı böcek türü olduğu gerekçesiyle geri çeviriyor. Ancak, şimdiye kadar geri çevrilen bu zararlı sebze ve meyveler Türkiye’de imha mı ediliyor, yoksa halka mı satılıyor? Bu konuda kamuoyuna bir bilgilendirmede bulunulmadı.

Yerel basına dayandırılarak verilen hebere  göre Rosselhoznadzor’un Kaluga bölge idaresi, Türkiye’den gönderilen 20 ton kayısıyı, tarım ürünleri için çok zararlı olduğu bilinen Akdeniz meyve sineği taşıması gerekçesiyle ıskartaya çıkardı.

Kurumun el koyduğu kaysıların akıbetinin ne olacağının henüz belli olmadığı belirtilen haberde, ancak kalitesiz ürünün kesin olarak tezgahlara çıkmayacağı kaydedildi.

Habere göre Rosselhoznadzor görevlileri, Akdeniz meyve sineğinin en tehlikeli ve zararlı türlerin sınıfında yer aldığını, kaysı, elma, erik, kiraz meyvelerine ve domatese, ayrıca 200’ün üzerinde farklı bitki türüne zarar verdiğini hatırlattı.

Hastalıklı meyvelerin dış görünüş olarak sağlıklı meyvelerden hiçbir farklılık göstermediğini söyleyen uzmanlar, sinek larvalarının sadece meyvenin açılmasıyla tespit edilebileceğini ifade etti.
Haberde ayrıca bu sinek türünün insan için tehlike taşımadığına, ancak yayıldığı halde tarıma genel olarak büyük zarar verebileceğine dikkat çekildi.

Rusya, 51 ton güveli domatesi Türkiye’ye iade etti

Öte yandan Sputnik’in 31 Mayıs tarihli bir haberine göre de Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), 51 ton güveli domatesi Türkiye’ye iade etti.

Rosselhoznadzor’un Krasnodar ve Adigey temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’den getirilen 50.96 ton domates, tarım zararlısı içerdiği gerekçesiyle Rusya’ya sokulmadı.

Türk domateslerinde Güney Amerika domates güvesi tespit edildiğini belirten kurum, mevzuat gereği ürünlerin Türkiye’ye iade edildiğini kaydetti.

Açıklamada, sene başından beri 310’dan fazla domatesin benzer gerekçelerle Rusya’ya sokulmadığı belirtildi.

MOSKOVA

Yazarın diğer yazıları

    None Found