Salman: İran’la savaş petrol fiyatlarını yükseltir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, dünyanın İran’ı kontrol altında tutmaya yönelik adımlar atmaması halinde “petrol fiyatlarının hayal bile edilemeyecek seviyelere yükseleceğini” söyledi.

Suudi Arabistan ile İran arasında çıkacak olası bir savaşın dünya ekonomiyi yerle bir edeceğini belirten Muhammed bin Salman, 2 hafta önce Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırılardan da Tahran yönetimini sorumlu tuttu.

ABD ve İngiltere de Suudi Arabistan’a düzenlenen saldırılardan İran’ı sorumlu tutmuş, Tahran ise iddiaları reddetmişti.

Amerikan CBS Televizyonu’na konuşan Muhammed bin Salman ise “Eğer dünya İran’ı engellemek için güçlü ve kararlı adımlar atmazsa küresel çıkarları tehdit eden yeni eylemler göreceğiz. Petrol arzı sekteye uğrar, fiyatlar görülmemiş seviyelere çıkar” diye konuştu.

Ortadoğu’nun küresel enerji arzının yüzde 30’unu barındırdığını vurgulayan Veliaht Prens Muhammed, “Küresel ticaretin yüzde 20’si bu bölgeden geçiyor. Küresel ekonominin yüzde 4’ünü de Ortadoğu üretiyor. Tüm bunların durma noktasına geldiğini düşünün. Bu küresel ekonominin yerle bir olması anlamına gelir. Etkiler sadece Suudi Arabistan ya da Ortadoğu ülkeleri ile sınırlı kalmaz” dedi.

‘Kaçıkçı cinayetinin sorumluluğunu üstleniyorum’

Muhammed bin Salman, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda ise sorumluluğu üstlendiğini söyledi.  Veliaht Prens, Kaşıkçı’yı öldüren Suudi ekibin ofisinin emrinde olduğunu söylese de, cinayet emrini kendisinin vermediğini vurguladı.

WASHINGTON

Yazarın diğer yazıları

    None Found