Samiler ezgilerle atalarını defnettiler

MURAT KUSEYRİ / STOCKHOLM 

Samilerin İsveç devletinin çaldığı iskelet ve kafataslarını geri almak için yıllardır verdikleri mücadele kısmen başarıya ulaştı. 25 Samiye ait kalıntılar düzenlenen bir törenle Lycksele kentindeki mezarlarına yeniden defnedildi.

1800’lü yılların başlarından 1950’ye kadar mezarlardan çalınan kalıntılar bilimsel ve ırk biyolojisi araştırmaları bahanesiyle Uppsala’daki Biyoloji Enstitüsü’nde ve müzelerde tutuldu.

El konulan kalıntıları geri almak ve yeniden defnetmek için mücadele eden Samiler, 2015 yılında yeni örgütlenmelere gitti.

Sami Parlamentosu, kalıntıların geri alınması ve insan onuruna yakışır bir biçimde yeniden toprağa verilmesi için bir Etik Konseyi kurulmasını kararlaştırdı.

Samilere ait kalıntılara el konulmasının sömürgeciliği sembolize ettiğini ve Samilere yönelik ırkçı saldırıların boyutlarını ortaya koyduğunu belirten Samiler, sosyal medya üzerinden “Sami atalarımızı defnet” parolasıyla bir kampanya başlattı.

25 Samiye ait kalıntı 9 Ağustos Yerli Halklar Günü’nde Lycksele kentinde düzenlenen bir törenle yeniden toprağa verildi.

3 saat süren tören Samilerin jojk adını verdikleri ezgileri okumasıyla başladı. Yapılan saygı duruşundan sonra bir konuşma yapan Lycksele Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Roland Sjögren, kalıntıların mezarlardan kaçırılmasının utanç verici olduğunu ve insan haklarına yapılan bir saldırı olduğunu söyledi.

Toprağa verilen kafatasları ve iskeletler 1950 yılında Lycksele’deki mezarlıktan çalınmıştı. Üzerinde araştırmalar yapıldıktan sonra 2013 yılına kadar Stockholm’deki Tarih Müzesi’nde tutulmuş, daha sonra da Umeo ilindeki İl Müzesi’ne gönderilmişti.

25 kafatası ve iskeletin 16 ve 17. yüzyılda yaşamını yitiren Samilere ait olduğu tahmin ediliyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found