Savcılık tacize ‘soyut iddia’ dedi

Yıllarca abisinin tacizine maruz kalan Gamze A. ile ilgili soruşturmada savcılık bir hafta içinde takipsizlik kararı verdi. Şikayeti ‘soyut iddia’ olarak değerlendirildi.

Sosyal medyada gündem olan ve büyük tepki toplayan taciz olayıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Gamze A., Adana Yüreğir’de 8 yaşından üniversiteye gidinceye kadar babası ve ağabeyi tarafından tacize uğradığı gerekçesiyle ağabeyi Mustafa A. hakkında “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve basit cinsel saldırı” iddiasıyla savcılığa başvurdu. Mağdur kadın, baba Orhan A. hakkında da “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından şikayetçi oldu.

Şüpheli baba ve ağabey ise suçlamaları kabul etmediklerini ifade etti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, iddiayla ilgili herhangi bir delil incelemesi ve bir rapor talep etmeden bir hafta içinde şikayet için kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Şüphelilerin ifadelerine itibar eden savcılık kararında, mağdur kadının babası ve ağabeyiyle ilgili şikayeti için “soyut iddia” dedi.

Gamze A.,uğradığı taciz nedeniyle sığınma evine gitmek zorunda kalmıştı.

‘Savcılık şüphelilere itibar etmiştir’

Savcılık kararını Artı Gerçek’e değerlendiren Mersin Barosu avukatı Zahide Yıldıztekin, savcılığın jet hızıyla, bir hafta gibi kısa bir sürede herhangi bir delil araştırması yapmaksızın takipsizlik kararı verdiğini belirtti ve şunları söyledi:

“İlginçtir ki dosyada savcılıkça mağdurun ifadelerine değil de şüphelilerin ifadelerine itibar edilmiştir. Gamze ilk olarak hikayesini Twitter aracılığıyla kendi el yazısıyla yazdığı notlarla duyurup daha sonra da intihara teşebbüs etmişti. Ancak Gamze’nin ne Twitter’da yer alan paylaşımları ne de intihara teşebbüs ettikten sonra travma nedeniyle kaldığı hastanedeki hastane kayıtları dahi dosyaya alınmamıştır. Çünkü araştırma dahi yapma gereği duymadan, yeterli delil yok denerek olayın ve dosyanın üstü kapatılmaya çalışılmıştır. Bu anlamda kadın yine güçsüzleştirilmeye çalışılmıştır.”

Karara itiraz edeceklerini dile getiren Yıldıztekin, “Bu dosyanın birçok dosyada olduğu gibi üstünün kapatılmaması için elimizden geleni yapıp, Gamze ve Gamze gibi hayatta kalan kadınların umudunu ve cesaretini yitirmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found