Seçime darbe

Yazılarımı okuyanlar yaşadığımız karikatür demokrasiye ilişkin düşündüklerimi bilir. 4 ya da 5 yılda yapılan seçim (!) aslında hiçbir zaman Japon kağıt katlama sanatı Origami’den başka bir şey değil, ama bu karikatür demokrasinin kurallarına bile uymuyorlar ya, bu, durumu daha da karikatürleştirmekle birlikte ne yazık ki daha da kara bir komediye dönüştürüyor. Bu ülkede ahlak baraj çukuru karakterinde ve kazdıkça işin daha çok boku çıkıyor. Burjuva ahlakı, yani alçak ve ikiyüzlü ahlak bile iktidara dar geliyor ve bu iktidar bir, doğayı ve iki, ahlakı en çok imha etti ya da siz birini diğerinin başına koyun.

Kendi karikatür demokrasilerine uymama da bu iktidarın buluşu değil; yani kendi deyimleriyle "yerli ve milli" değil. Mesela bunlardan biri Paraguay halkçı devlet başkanı Loga’ydı. 40 yıldan fazla süren muhafazakâr iktidara karşı aday olan Devrimci Hıristiyan Loga, başkan olduğunda ilk baştaki zafer coşkusuyla hareket edebilseydi oldukça da yol alabilecekti ama bunda "dengeler" yüzünden tereddüt edince kısa bir zaman sonra ABD ve burjuvazi yavaşça onu ayağının altındaki zemini kaydırarak düşürdü. Basitti bu. Karikatür demokrasinin seçilmişlerinden bir kısmını ayarladığınızda bunu yapabilirdiniz ve bir küçük parlamento darbesiyle bitti iş.

Paraguay’ın yanındaki dev komşu Brezilya ve onun İşçi Partili lideri Lula da Silva bu darbeyi sadece coşkulu ama mahcup bir şekilde kınamakla kaldı ve bu yalnız bırakmanın acısını şimdi kendi yaşıyor. Benzer bir darbe ile karikatür demokrasinin karikatür Meclis ve senatosunda bir yer değiştirme, yani kaydırmayla ardılı Dilma başkanlıktan düşürüldü. Abaküste küçük boncuk hareketlerinden başka bir şey değildir bu ve bu yüzden ben konuşmalarda ve yazılarımda "dolaylı vejetaryenim" ben diyorum eğer bu demokrasi ise. Çünkü benim seçtiğim karar vermesine demokrasi diyorsanız benim yediğimin ot yemesi nedeniyle dolaylı vejetaryen sayılmalıyım.

Bu iktidarın "yerli ve milli" olan tek şeyi ise bu yöntemi muhalefete uygulamış olması. Bu şekilde ülkede, bu karikatür demokrasinin tek görünür muhalefetini de yok ederek yollarını temizleyecekler. Onların hocası gibi yazmalıyım şimdi; Sizi gidi siyaset istismarcıları sizi, sizi gidi bir kaç tacizcisi hapiste fikri iktidar da olanlar, sizi gidi beceriksiz çizim baloncuklu espri karikatürleri, bunu yaptığınızda esas olarak bu karikatür demokrasinin çivisini çıkardığınızın farkında değilsiniz. Simgeler ve cüppelerle ayakta duran devleti muhtarlara kep attırarak, burjuva hukukunun temel argümanlarından biri olan dokunulmazlığı kaldırarak doğrudan ortadan kaldırılıyorsunuz. Ah bütün iktidarlardan daha salak iktidar, bunu yıktığınızda geriye her şeyin büyük olmasıyla övünen, Freudyen kompleksli ve çıplak iktidarınızdan başka bir şey kalmıyor. Yani siz o yemin törenleri, oy saymaları, cüppeler filan boşuna mı sanıyorsunuz; onlar sizin üstüne çıktığınız iktidarın hela taşı.

Ve şimdi parlamento duvarına işediniz…

Yazarın diğer yazıları